Jump to content
POLITISTI.ro

Postare recomandată

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

politistlocal

Fratilor...nu inteleg ce va deranjeaza faptul ca avem insignele asa...uitati asa arata insigna mea ...si nici mie nu mi-a fost usor sa o obtin..am facut 2 ore de pregatire (citit legea 61/91 si uzul de arma) pana mi-au dat insigna si uniforma (pantaloni albastri deschis si camasa bleu..cum aveti si voi)..au trecut dupaia cel putin 3 zile pana am inceput lucrul si mi-au dat pistol pe mana si caiet de pv-uri.

post-4135-0-19363900-1318628097_thumb.jp

• Displace 10

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
Bogdanel

Fratilor...nu inteleg ce va deranjeaza faptul ca avem insignele asa...uitati asa arata insigna mea ...si nici mie nu mi-a fost usor sa o obtin..am facut 2 ore de pregatire (citit legea 61/91 si uzul de arma) pana mi-au dat insigna si uniforma (pantaloni albastri deschis si camasa bleu..cum aveti si voi)..au trecut dupaia cel putin 3 zile pana am inceput lucrul si mi-au dat pistol pe mana si caiet de pv-uri.

Tu iti bati joc de noi?

• Apreciez 1

Link către postare
politistlocal

Cred ca e invers...pe forumul asta am vazut ca politia locala este bataia de joc.

• Displace 2

Link către postare
politistlocal

logic, nu?

Pai da,e foarte logic,va inteleg frustrarile,dar dau drumu la clima vara (in jeepul din dotare,care are si rampa rosie-albastra) si parca nu mai ma deranjeaza,sau cand imi curat glock-ul din dotare :D..anyway,multi probabil se simt frustrati ca n-au luat nici macar examenul asta care a fost acum,adica..na,de unde sa sti ca politist cum sa raspunzi la un apel de 112..sau in ce conditii se poate face uz de arma,eu primul examen scris care l-am dat a fost abia dupa vre-un an si ceva :))

• Displace 3

Link către postare
danpin

"Posted Today, 04:21 AM"

Dar tu la ora asta de ce nu dormi? Ce de griji mai aveti, nu puteti dormi noaptea ... (scuze, poate acum ai terminat de citit Legea 61).

Observ marea grija cu care scrii ca nu cumva sa faci greseli gramaticale, dar tot mai ai unele lacune :naughty:

Pai da,e foarte logic,va inteleg frustrarile,dar dau drumul la clima vara (in jeepul din dotare,care are si rampa rosie-albastra) si parca nu mai ma deranjeaza,sau cand imi curat glock-ul din dotare :D..anyway,multi probabil se simt frustrati ca n-au luat nici macar examenul asta care a fost acum,adica..na,de unde sa stii ca politist cum sa raspunzi la un apel de 112..sau in ce conditii se poate face uz de arma,eu primul examen scris pe care l-am dat a fost abia dupa vre-un an si ceva :))(a durat atat fiindca nu stiau toti sa scrie :ner:)

Mult succes la pupat dreapta primarului la intrarea si iesirea din serviciu!

Modificat de danpin

Link către postare
eti

:ner: :ner: 2 ore Legea 61 si 3 zile pana a inceput lucrul cu pistolul :ner: :ner:

Bei texane, adica localare, voi sunteti niste papa-lapte, papagali si alte surliganii, pe care va folosesc primarii la cules de vie, sapa la porumb si ... in locul mainii drepte....

Voi stiti ce e munca de politie?!? Niste gardieni sau paznici transformati de chior in locali sau cum va mai zice.

Daca stam in Jeep-uri vara cu clima, e treaba noastra, noi am avut mai mult timp cu Legea 61 si multe altele de care voi nici nu o sa auziti!

Hai sa nu te mai retin locale, poate ai treaba la "don" primar in curte...sau nu ai terminat de citit Legea 61

Imi cer scuze, admin-ule, pentru postul asta, dar nu-i suport pe acesti dobitoci ce vor sa para politisti!

Modificat de eti

Link către postare
dcrist

Pai da,e foarte logic,va inteleg frustrarile,dar dau drumu la clima vara (in jeepul din dotare,care are si rampa rosie-albastra) si parca nu mai ma deranjeaza,sau cand imi curat glock-ul din dotare :D..anyway,multi probabil se simt frustrati ca n-au luat nici macar examenul asta care a fost acum,adica..na,de unde sa sti ca politist cum sa raspunzi la un apel de 112..sau in ce conditii se poate face uz de arma,eu primul examen scris care l-am dat a fost abia dupa vre-un an si ceva :))

Asa ,,manelisti" sunteti toti acolo? Si nu ma refer la genul muzical :naughty: Daca esti asa entuziasmat ca iti cureti Glockul de exercitiu din dotare si stai in masina climatizata, vezi cum il vei folosi vreodata in afara poligonului, munitia folosita nefiind destinata decit antrenamentului :naughty:

Modificat de dcrist

Link către postare
politistlocal

LOL ..faza nostima este ca am colegi care scriu fara nici un semn de punctuatie..sa nu mai zic de doi de i sau faze dinastea :)),si altii dupa 4-5 ani de munca au dat decat 2 amenzi la legea 61..si alea gresite :)))..unu credea ca-l iau la misto cand i-am zis sa faca concurs de contraventii

Link către postare
danpin

... cand i-am zis sa faca concurs de contraventii

Dar tu chiar esti destept, frate, stii si d-astea? :good:

...altii dupa 4-5 ani de munca NU au dat decat 2 amenzi ...

Trebuie sa te bagam pe intensiv la gramatica, nu ne permitem sa rada alti comunitari de tine :hmmmt:

Link către postare
arcan

Mey fratilor, asta nu e local.Isi bate joc de locali cum facem si noi.Dar in alta forma.Nu pot crede ca e asa de idiot pe cat lasa sa se inteleaga.

Ar fi un caz patologic, bun pentru studii medicale...

Modificat de arcan

Link către postare
politistlocal

Hey...stie si eu d'astea ...chiar l-am invatat pe un coleg de-al vostru ca jumatate din minimul amenzii nu inseamna jumatate din amenda data de el...chiar m-am contrazis cu el ca daca a dat o amenda de 1000 de lei... si minimul e de 400 trebuie sa treaca la jumatate 200 de lei ...el trecea 500 :D

• Displace 2

Link către postare
danpin

Ia uimeste-ne, la ce sanctiune contraventionala este minimul 400 lei?

Link către postare
politistlocal

Eiii..e vorba de un concurs...se poate ajunge la 400 (la 61/91 art.4 amenzile sunt intre 100-500,200-1000, 500-1500)..oricum..era decat un exemplu. :emo-yessir:

Modificat de politistlocal

Link către postare
Paul90

oricum..era decat un exemplu. :emo-yessir:

...pe ordinul de servici am trecut decat un singur pistol...

...ai ghicit decat la prima faza...

Eu ştiu că faci pe simpaticul dat naibii, dar... chiar nu poţi folosi "decât"-ul ăsta în mod corect ? "Decât" îl foloseşti doar când verbul are "nu" în faţă. Dacă e la afirmativ, foloseşte "doar" sau "numai".

Link către postare
Cristi

Voi nu v-ati prins ca omul facea misto tot de politistii locali? :))

Link către postare
Paul90

O fi făcând dar şi-a luat eject :D

Link către postare
Catalin

Extras din regulamentul forumului poliţişti.ro:

[...]Nu avem nevoie de mistocari, infantili, complexati ori frustrati![...]

Link către postare
arcan

Hyhyhy...parca totusi era simpatic, simpaticul dracului... :emo-box:

• Apreciez 1

Link către postare
Kayne

simpaticii dreaq or sa ajunga sa "faca legea"... numai ca in momentul ala respectul meu pentru lege va disparea. mai departe.. dumnezeu cu mila

Link către postare
cristm

Asta ori ai Tampit ori ai Tampit???? de cand se da jumatate din minim la L61???? poate in mintea lui aia creatza de Politist FAKE.

• Apreciez 2

Link către postare
bozo

Daca nu as fi cunoscut personal cateva exemple de prostie a gardienilor nu as fi crezut ca e gardian ci unul care face misto de ei. Dar asa va spun ca el e unul din cei inteligenti...

• Apreciez 1

Link către postare
Ben

Un poliţist comunitar s-a ales cu mâna luxată şi capul spart, după ce a fost târât de un taxi

Un poliţist comunitar din Constanţa s-a ales cu capul spart şi cu mâna luxată, după ce a fost târât de un taxi. Poliţistul a încercat să îl oprească pe şofer, după ce acesta a încălcat mai multe reguli de circulaţie. Ca şi cum nu ar fi fost de ajuns, cel aflat la volan a fugit de la locul faptei.

Incidentul a avut loc în centrul oraşului, într-o zonă extrem de aglomerată. Bărbatul l-a târât pe poliţist câteva zeci de metri. Poliţistul s-a ales cu capul spart şi mâna luxată.

La scurt timp de la incident, taximetristul a fost prins. Bărbatul a negat însă cele întâmplate

Dacă va fi găsit vinovat, taximetristul riscă pedeapsa cu închisoarea.

http://www.antena3.ro/romania/un-politist-comunitar-s-a-ales-cu-mana-luxata-si-capul-spart-dupa-ce-a-fost-tarat-de-un-taxi-140551.html

Probabil un alt destoinic gardian, caruia nu i s-a recunoscut calitatea de "politist rutier" cum s-a intamplat acum ceva timp la Buzau

Link către postare
Dan

Se vorbea pe un alt topic de oprirea în trafic a maşinilor de către locali. Ăsta accidentatu' cred că şi-a dat seama că nu are o altfel de metodă de a opri pe cineva vreodată şi a aplicat metoda "crocodilul". Sau o fi fost unul mai descuiat (ceea ce nu cred) şi i s-a aprins becul că dacă a plecat şoferul plecat rămâne. :D

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• OviU
      de OviU
      Buna ziua,
      Din ce stiti dvs., gardienii publici pot aplica sanctiuni conforme cu OUG 195 si Reg. de aplicare? Avand in vedere ca cele doua mentioneaza:
      OUG 195
      Art 1. Alin (3): Autoritatea competenta în domeniul circulatiei pe drumurile publice privind initierea si avizarea unor reglementari, precum si aplicarea si exercitarea controlului privind respectarea normelor din acest domeniu este Ministerul Administratiei si Internelor, prin Inspectoratul General al Politiei Române.
      Art 2.: Îndrumarea, supravegherea si controlul respectarii normelor de circulatie pe drumurile publice se fac de catre politia rutiera din cadrul Inspectoratului General al Politiei Române, care are obligatia sa ia masurile legale în cazul în care constata încalcari ale acestora.
      HG 1391/2006 (Reg de aplicare)
      Art. 177: (1) Indrumarea, supravegherea, controlul respectarii normelor privind circulatia pe drumurile publice si luarea masurilor legale in cazul in care se constata incalcari ale acestora se realizeaza de catre politistii rutieri din cadrul Politiei Romane.
      (2) Politistii rutieri sunt ofiterii si agentii de politie specializati si anume desemnati prin dispozitie a inspectorului general al Inspectoratului General al Politiei Romane.
      Ori ei, apartinand unui serviciu al primariei nu au nicio tangenta cu OUG 195, MAI sau IGPR. 
      E o curiozitate, poate stiti ceva din experienta dvs.  Mentionez ca am un dosar depus la judecatorie pe aceasta speta pe civil (prima plangere depusa, nu am mai ales aceasta cale pana acum, doar ca mi se pare grosolan din partea lor sa se foloseasca de o lege care nu li se adreseaza), cu siguranta vom stii mai multe dupa sedinta, daca speta e ambigua.
    • Constantin
      de Constantin
      Bună ziua,
      În ultimele zile a apărut o înregistrare video pe internet (care văd că fost postată şi pe acest site în topicul politia LOCALA incalca legea) în care aceşti angajaţi ai primăriei încalcă cu nonşalanţă normele rutiere.
      Din ce ştiu, legislaţia rutieră română prevede foarte clar care sunt autovehiculele ce pot încălca normele rutiere (vezi explicaţiile de aici Încălcarea normelor rutiere de auto poliţiei) şi aş vrea să-mi spuneţi dacă acesti gardieni publici transformaţi în poliţişti locali beneficiază de aceste drepturi şi pot încălca legislaţia rutieră.
      În caz contrar, vă rog să-mi spuneţi ce se poate face?
      Mulţumesc.
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.