Jump to content
POLITISTI.ro

Postare recomandată

Sony

Culmea e ca imediat le-au schimbat si gardienii de la penitenciare, chiar daca sunt ministere diferite si nu au treaba cu noi, incat sa zici ca a fost o singura decizie unitara de la centru ce i-a privit implicit si pe ei.

Ha? Crezi c-au fost schimbate c-asa a vrut fiecare? Au fost schimbate conform ordinului 94/2008 al ministrului justitiei.

• Apreciez 1
  • Displace 1

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Ben

Si am spus eu ca asa a vrut fiecare ??!?!?!?!?! :blink: Evident ca a fost o decizie de la centru, ca doar n-a vrut gardienul Ghita intr-un fel si s-a facut voia lui. Cum de altfel si la comunitari s-a intamplat la fel.

Facem teoria chibritului pt niste chestii care credeam ca sunt unanim recunoscute. Ideea era alta.

Modificat de ben

Link către postare
Neroli

E vreo situaţie în care comunitarii au dreptul să-ţi ceară geanta/plasa la percheziţionat?

Link către postare
drAGO5

Da,cand vor sa fuga cu ea :ner: :ner:

• Apreciez 1

Link către postare
Dau

Un singur lucru bun am vazut de vreo saptamana, cel putin in Galati. Au inceput sa patruleze/plimbe prin cartiere. Cred ca in cateva zile i-am vazut prin orice zona din cartierul meu. Un lucru de laudat, deocamdata.

• Displace 7

Link către postare
Cristi

Dau, eşti local? Sunt foarte curios daca munca de poliţie pe care cu atâta ambiţie se chinuie să o subtilizeze se rezumă la a-ţi plimba fizicul printr-un cartier... Aici e vorba despre nişte impostori, ca să nu le zic altfel, care, brusc, s-au trezit poliţişti şi se joacă de-a Walker poliţist texan pe străzi, deşi nici competenţele, nici mintea nu îi ajută...

• Apreciez 1

Link către postare
Ben

Exact ce spuneam. Comunitarii au intins coarda la maxim, incat lumea a inceput sa se obisnuieasca cu ei si sa-i perceapa incet incet ca pe niste politisti, adica e o anomalie si o tampenie, care durand atat de mult a inceput sa se normalizeze.

Link către postare
serhente Garcia

Puteti sa-mi dati 1000 de bile rosii, dar tot pun intrebarea.

La ei or exista proceduri de actiune ?

• Apreciez 2

Link către postare
Ben

Bilele astea rosii au devenit un fel de bau bau :) Nu mai poate omul sa-si spuna parerea sincera de teama ca nu e in conformitate cu cea majoritara.

Referitor la intrebare, eu tare rau ma indoiesc si se vede din "modul lor de actiune", adica unul pe cat posibil mai ciobanesc si mai servil fata de poftele primarului.

Modificat de ben

Link către postare
Cristi

E mult până se trezesc cu ceva reclamaţii bine fondate şi susţinute pe unde trebuie că se vor linişti. Eu revin la ideea mea anterioară că, în cazul în care le vor fi extinse competenţele, atunci îşi vor da singuri cu stângul în dreptul, datorită extraordinarei pregătiri profesionale şi inteligenţe pe care le posedă. Până atunci, dacă lumea nu se va ţine cu reclamaţii de ei, vor continua cu această nesimţire ordinară specific românească.

Modificat de Kmcoio

Link către postare
Elvis

Pe acesti comunitari ,care s-au molipsit de la jandari, ii vezi doar in locurile cu parcarea interzisa si intersectiile din centru.

Cred ca au aflat ca sunt monitorizate video.

Repet in centru.

Prin ,,anumite cartiere" pot sa fac pariu ca nici macar ziua nu intra.

Noaptea nu cred ca au patrule si daca au cu siguranta dorm.

Dar poate nu ar fi deranjant ca stau numai in centru daca nu ar incerca sa copieze aproape orice, de la masinile politiei, uniforme, servicii etc. iar mai nou am vazut la Galati ca au ,,mascacati". Unde o fi prevazut in legea lor de functionare ca au dreptul sa poarte cagule?

Alo ministerul mai traiti?

De ce or fi intervenit la pizzeria aia nu stiu, ce stiu cu siguranta este ca broscarul ala care avea 30 kg ud era deosebit de periculos. :o

Modificat de Elvis

Link către postare
Ben

Nici in centru nu sunt buni de nimic. Sprijina panouri publicitare. N-am cum sa uit intamplarea de acum 1 an, 2, cand a avut loc un accident in fata judecatoriei Craiova, iar nesimtitii stateau 50 de m mai incolo, facandu-se ca nu vad si nu aud. Probabil ca erau prea preocupati cu intersectia. Numarau masinile. Ajungeau pana la 5, apoi de ciuda ca pierdeau sirul o luau de la capat.

Cand am trecut intr-un final de ei si le-am spus de ce se intamplase, mi-au dat o replica inteligenta : "Pai si ce sa le facem noi ? ". Daca nu ar fi scris si politia pe spatele lor nu m-ar fi interesat asa de tare.

Dar ce sa le ceri? Ei patruleaza cu masina pe aleile parcului Romanescu din Craiova destinate pietonilor, fortand oamenii care ies la o plimbare sau alearga sa se dea la o parte doar ca sa treaca loganul cu girofarurile aprinse.

Modificat de ben

Link către postare
Catalin

Impostura e o boală, o obsesie ce-apasă pe acel ce n-are şcoală, însă vrea să aibă... clasă. - o definiţie de Corneliu Berbente.

Link către postare
Elvis

Azi am stat de vorba cu seful Serviciului Rutier din IPJ Dolj .

I-am relatat ca localii de la ,,circulatie" ne-au copiat tinuta iar el mi-a spus ca domnul director de la locala a retras-o pe toata.

Cand i-am promis ca o sa-i aduc cateva fotografii cu locali care au sepci cu Politia Romana si cozoroc alb mi-a promis ca luni o sa-l cheme pe domnul director ,,local" sa-l ,,atentioneze" ca incalca legea.

Nu sunt decat impostori sunt si mincinosi.

• Apreciez 1

Link către postare
Ben

Problema e ca nu exista o tinuta uniformizata, standard si stabilita printr-un act normativ pt toate primariile din tara. In felul asta fiecare primar/director face uniforma dupa cum il taie capul. Au doar cateva elemente specificate, pe care nici pe alea nu le respecta.

Stiu ca la un moment se propusese un model, dar nimeni nu l-a mai respectat.

Modificat de ben
  • Apreciez 1

Link către postare
Marius

ben, exista prevederi legale in acest sens.

In Anexa 3 a H.G. privind regulamentul de aplicare a legii pol. locale este descrisa in amanunt uniforma. Am postat un link in primul post al topicului.

Link către postare
Elvis

Ben tinuta ,,Politiei" Locale este de culoare neagra, pantaloni, sacou, sapca ,cravata si camasa de culoare bleu.

Nu sapca alba, nu camasa bleu cu umeri albi, nu pantaloni albastru deschis etc.

Dar daca Elena Basescu se poate imbraca in tinuta militara fara sa pateasca nimic, localii de ce sa nu poata purta uniforma Politiei Romane.

• Apreciez 1

Link către postare
Marius

Problema e ca ii doare undeva pe ei de ce e scris in lege si considera ca prevederile acesteia sunt optionale.

Link către postare
Ben

Exact la asta ma refeream si eu. M-am exprimat eu gresit. Te duci in 10 orase si o sa vezi 10 tinute diferite.

Stati ca vine acum sezonul rece. Sunt curios daca o sa copieze si gecile.

Modificat de ben

Link către postare
Elvis

Sunt pregatiti ben , se adapteaza foarte repede.

La Pistesti si Valcea daca nu eram foarte atent nu imi dadeam seama ca sunt locali.

Girofarul ,masina, tinuta etc sunt identice ,singura diferenta este inscriptia cu Politia Locala.

Daca eu puteam face o astfel de confuzie gandeste-te la cetatenii straini spre exemplu.

Modificat de Elvis

Link către postare
Bogzy1923

"Maidanezii" de la sectorul 6 au masinile aproape identice cu cele ale M.A.I. (aici ma refer la loganuri). Singura deosebire pe care o faci de la distanta e rampa albastra, in rest identic( exceptie faptul ca ei au masini diesel, geamuri electrice si aer conditionat, ca sa nu mai spun de motorina la discretie). Partea funny e ca noi politistii putem sa le dam cu flit cioflingarilor astora daca ne opresc in trafic, insa muritoru' de rand ce face?

Link către postare
maxu08

intrebare - daca nu opresc in trafic la semnalul politiei comunitare, pot fi sanctionat cf OUG 195? din cite imi aduc aminte, politia comunitara nu este mentionata printre cei cu drept sa opreasca in trafic masinile, art 100 alin 1.

Link către postare
Mateuta

nu au voie sa dea amenzi la oug 195 si nici sa opreasca masini

aveau nush ce razie pt combaterea pirateriei, adica erau astia care faceau transport intre localitati la negru si ne cereau sa oprim masinile... venise o cucoana odata, imbracata in uniforma lor si pantofi rosii cu toc :)

Link către postare
Dan

Potrivit Legii nr. 155/2010, poliţiştii locali au voie să oprească maşinile în trafic doar în două situaţii: în cazul vehiculelor care circulă pe interzis sau al celor cu masa maximă admisă mai mare decât cea permisă pe sectorul de drum respectiv. În rest, pot constata contravenţii şi aplica sancţiuni la Codul Rutier doar în cazul autovehiculelor oprite neregulamentar. A şi era să uit mai pot da amenzi din Codul Rutier şi pentru nerespectarea prevederilor legale referitoare la circulaţia în zona pietonală, în zona rezidenţială, în parcuri şi zone de agrement, precum şi în cazul parcării pe locurile rezervate persoanelor cu handicap şi pot dispune ridicarea vehiculelor fără stăpân sau abandonate pe domeniul public.

Modificat de copman

Link către postare
Marius

intrebare - daca nu opresc in trafic la semnalul politiei comunitare, pot fi sanctionat cf OUG 195?

Nu poti fi sanctionat de comunitari pentru aceasta abatere. :)

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• OviU
      de OviU
      Buna ziua,
      Din ce stiti dvs., gardienii publici pot aplica sanctiuni conforme cu OUG 195 si Reg. de aplicare? Avand in vedere ca cele doua mentioneaza:
      OUG 195
      Art 1. Alin (3): Autoritatea competenta în domeniul circulatiei pe drumurile publice privind initierea si avizarea unor reglementari, precum si aplicarea si exercitarea controlului privind respectarea normelor din acest domeniu este Ministerul Administratiei si Internelor, prin Inspectoratul General al Politiei Române.
      Art 2.: Îndrumarea, supravegherea si controlul respectarii normelor de circulatie pe drumurile publice se fac de catre politia rutiera din cadrul Inspectoratului General al Politiei Române, care are obligatia sa ia masurile legale în cazul în care constata încalcari ale acestora.
      HG 1391/2006 (Reg de aplicare)
      Art. 177: (1) Indrumarea, supravegherea, controlul respectarii normelor privind circulatia pe drumurile publice si luarea masurilor legale in cazul in care se constata incalcari ale acestora se realizeaza de catre politistii rutieri din cadrul Politiei Romane.
      (2) Politistii rutieri sunt ofiterii si agentii de politie specializati si anume desemnati prin dispozitie a inspectorului general al Inspectoratului General al Politiei Romane.
      Ori ei, apartinand unui serviciu al primariei nu au nicio tangenta cu OUG 195, MAI sau IGPR. 
      E o curiozitate, poate stiti ceva din experienta dvs.  Mentionez ca am un dosar depus la judecatorie pe aceasta speta pe civil (prima plangere depusa, nu am mai ales aceasta cale pana acum, doar ca mi se pare grosolan din partea lor sa se foloseasca de o lege care nu li se adreseaza), cu siguranta vom stii mai multe dupa sedinta, daca speta e ambigua.
    • Constantin
      de Constantin
      Bună ziua,
      În ultimele zile a apărut o înregistrare video pe internet (care văd că fost postată şi pe acest site în topicul politia LOCALA incalca legea) în care aceşti angajaţi ai primăriei încalcă cu nonşalanţă normele rutiere.
      Din ce ştiu, legislaţia rutieră română prevede foarte clar care sunt autovehiculele ce pot încălca normele rutiere (vezi explicaţiile de aici Încălcarea normelor rutiere de auto poliţiei) şi aş vrea să-mi spuneţi dacă acesti gardieni publici transformaţi în poliţişti locali beneficiază de aceste drepturi şi pot încălca legislaţia rutieră.
      În caz contrar, vă rog să-mi spuneţi ce se poate face?
      Mulţumesc.
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.