Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
latka

Prioritate intersectie mai speciala

Întrebare

latka

Care sunt regulile de prioritate legate de circulatia intr-o intersectie care seamna cu cea in cruce, dar are doua intrari decalate, pe soseaua principala in care intra, cu aproximativ 10m.

Toata intersectia este semaforizata, adica toate cele 4 brate ale acestei intersectii au semafor. Cele doua brate neliniate (decalaj 10m) au in plus  semnul STOP, pentru a arata prioritatea pentru cazul in care nu functioneaza semaforul.

Verdele pentru cele doua brate nealiniate este sincron.

Cind apare verdele si una dintre masinile care stau la semafor face stinga, ce se intimpla cu cealalta masina care e la celalat brat si doreste sa intre in intersectie tot pe verde si apare cealalta masina, cine are prioritate ? Una dintre masini a efectuat manevra de stinga si e deja pe soseaua perpendiculara principala, cealalta a ajuns la semafor si are verde, cind din stinga sa apare masina ce a efectuat manevra deja.

Care este articolul de lege care va sustine argumentatia si de ce (pentru cei care dau raspuns).? Eu nu l-am gasit deocamdata, dar astept pe cineva mai informat. Exista ?

Hint : Art. 59 alin 2 (OUG 195/2002) se refera la vehiculele care se intersecteaza la efectuarea manevrei, deci nu se pune.

• Displace 1

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

14 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

• 0
Cristi

Daca brațele sunt “nealiniate” atunci nu mai e intersecție.

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
iav
Chiar acum, Cristi a scris:

Daca brațele sunt “nealiniate” atunci nu mai e intersecție.

Cu tot respectul, dar tot intersecție este. O intersecție este un nod rutier în care două sau mai multe drumuri se întretaie. O intersecție poate avea 3 căi - joncțiune în T , 4 căi - o răscruce de drumuri sau 5 căi ori mai multe și poate exista un sens giratoriu. În cazul ăsta se respectă și indicatoarele și regula priorității de dreapta. Legiuitorul nu a luat țara la pas, ca să facă reguli de circulție pentru fiecare intersecție în parte.

Link către postare
  • 0
latka

Insa nu mi-ati raspuns la intrebare, cine are prioritate ? Admit ideea ca se poate considera ca este formata din doua intersectii in T la distanta de 10 m una de alta. Deoarece semafoarele de pe cele doua "codite" opuse ale intersectiilor in T sunt sincronizate, ea functioneaza ca una singura. Deci, repet intrebarea, eu vin cu masina pe verde, fac manevra stinga, nu ma intersectez cu nimeni,  am intrat pe soseaua principala si ajung dupa 10m in dreptul celeilalte "codite" de pe partea opusa, unde e in acel moment o masina care are verde. Cine trece si de ce ? cu argument legal . Tot oameni ai legii au pus in functiune aceasta intersectie pseudo-cruce, au avut in vedere ceva. 

• Displace 1

Link către postare
  • 0
iav

Nu ne putem pronunța doar cu datele oferite de tine. Caută să pui și o schiță a intersecției cu semnalizarea de la fața locului.

Link către postare
  • 0
latka

Intersectie.pdf   Eu cred ca am fost destul de clar, e o strada principala in care intra doua stradute, ce au semafor si semnul STOP. Distanta dintre stradute e cam de 10 m, insa important e ca nu sunt aliniate, de aceea i-am spus pseudo-cruce. Semafoarele sunt sincronizate, adica se face verde la amindoua intrarile in acelasi timp. Daca masina 1 face stinga pe verde, la un moment dat ajunge in dreptul celei de-a doua stradute, unde, in acel moment va sosi masina 2 , tot pe verde,  si vrea sa faca dreapta. Cine are drept de trecere si de ce, cu text legal explicativ.

Modificat de latka
  • Displace 1

Link către postare
  • 0
iav

Se aplică prioritatea de dreapta.

Link către postare
  • 0
latka

OK. Dar sa-mi aratati (cu text si explicatii) si temeiul legal in baza caruia sustineti asa ceva. Eu spun ca nu e de dreapta, pentru ca nu exista text legal care sa-i dea aceasta prioritate. Nu e vorba de o singura intersectie, ci de doua alipite artificial. 

• Displace 1

Link către postare
  • 0
iav

Sunt două intersecții separate și deci se aplică regulile pentru fiecare în parte. Dar nu ai pus și ce semafoare și semne de circulație sunt pe strada care intersectează cele două străzi, pentru că nu cred că acolo nu există așa ceva.

Link către postare
  • 0
Bazarache

Logic...si legal ...prioritate de ,,,dreapta"

Link către postare
  • 0
cyan

Cam greu de aplicat prioritatea de dreapta, masina M1 se afla pe drumul principal, nu are indicator de "Cedeaza trecerea" sau "STOP" si nici nu "vede" ce culoare are semaforul masinii M2.

Daca s-ar in considerare doua intersectii, si cum exista semafoare atunci fiecare intersectie trebuie sa aiba semafoare si pe partile "celelalte", M1 ar trebui sa aiba un semafor cu rosu cand M2 are verde. Sau indicator de Cedeaza trecerea ori STOP. 

In plus, cand M2 are verde ar trebui sa existe un semafor (cu rosu) pe partea opusa pentru masinile care vin din dreapta, doar nu va acorda prioritate de dreapta in mijlocul intersectiei daca cei cu care se intersecteaza si se deplaseaza pe directia Inainte ssau fac stanga nu au niciun indicator si nici semafor!

E cam bulversanta/e intersectia/intersectiile din topic!!

• Displace 1

Link către postare
  • 0
viobra

Având în vedere că ambele autovehicule au semnul STOP, reiese faptul că drumul de pe care vin acestea se intersectează cu un drum cu prioritate. Astfel, cel care face stanga, după ce a ieșit în drumul principal nu mai are nicio legătură cu prioritatea de dreapta, neavând niciun semn. Cel care face dreapta trebuie sa dea prioritate având STOP. Așa interpretez eu schita pe care ai postat-o, daca nu sunt alte semne adiționale.

Modificat de viobra
  • Apreciez 1

Link către postare
  • 0
iav

Totuși nu cred să nu fie semafoare și pe strada care le intersectează pe celelalte două, pentru că atunci nu-și au rostul semafoarele , indicatoarele, fiind suficiente pentru asigurarea dirijării circulației.

Link către postare
  • 0
latka

1. Am precizat inca de la prima postare ca zona este complet semaforizata. Desenul este simplificat doar pentru a sublinia problema existenta de prioritate intre cele doua masini. Pe strada principala e in acel moment rosu pentru ceilalti participanti la trafic. Nu exista vreun indicator de modificare a prioritatii masinii 1 la intrarea in cea de-a doua intersectie, dupa virajul la stinga. Exista si treceri de pietoni, dar tot pentru simplificare nu le-am indicat, imaginati-va ca nu e nici un pieton pe trecere in acel moment.

2. Am rugamintea sa judecati zona doar din perspectiva unui sofer ce vede pentru prima data acea dubla intersectie. Nu stie decit reguli de circulatie si vede semnalizarea si indicatoarele ce le intilneste in cale. Doar eu si dvs. stim de sincronizarea verdelui pentru masina 1 si masina 2.

3.Am deasemenea aceeasi rugaminte de la primul post ca orice opinie sa fie insotita de argument si citarea articolului din lege pe care se bazeaza. Spun acest lucru din perspectiva faptului ca doresc sa aplic obligatia ce-mi revine conform art. 96 alin.1 din HG 1391/2006 si sa sesizez administratorul drumului ce are obligatiii conform art. 5 alin 1 din aceeasi HG. Am avut deja un eveniment datorat acelei pseudo-intersectii, din fericire fara urmari.

4. Daca nu cer prea mult, as avea rugamintea sa folosim adresarea de politete .

• Displace 1

Link către postare
  • 0
Marius

Aici nu suntem nici la serviciu și nici la cheremul vostru, iar drept urmare, dacă nu vă convin răspunsurile ori modul de adresare, vă sfătuim să nu mai accesați acest site și să mergeți în altă parte, eventual să vă angajați un avocat care să vă lămurească. Nu suntem obligați să vă oferim consultații juridice, iar ifosele ăstea și pretențiile de acest gen sunt deranjante.

• Apreciez 3

Link către postare
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.