Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
omarp

Trei benzi inainte de intersectie, una dupa

Întrebare

omarp

Salutare,

Incep si spun direct ca intrebarea este penibila, incercam sa-i explic unui individ de ce B1 se va continua dupa intersectie dar nu ma crede, ma gandesc doar ca venind lamurirea de la voi poate intelege. Si asta doar in ideea in care este posibil ca intr-o zi sa dau/dam tocmai de el in trafic.

Inainte de o intersectie sunt 3 benzi, de pe toate benzile se poate merge inainte, insa dupa intersectie este o singura banda. Nu exista niciun indicator ori marcaj care sa indice terminarea vreunei benzi.

(faza este in primele 30 de secunde)

Intersectia din film este asta -> https://goo.gl/maps/t2WbG8rvA9F2

Din satelit -> https://imgur.com/a/RI9Y1

Se merge dinspre Strada Poporului tot spre Strada Poporului, doar se intersecteaza cu Bulevardul Tomis, in Constanta daca are vreo importanta.

Tipul spune ca cel de pe B1 ar fi trebuit sa dea prioritate ca i se termina banda, nu stiu cum a ajuns la concluzia ca se termina banda, probabil are legatura cu "prioritatea de drum drept". Mai citeaza si un articol, nu stiu exact din ce lege pentru ca in Codul Rutier in vigoare articolul respectiv nu are acelasi continut.

Citat:

Adrian Sc

2 zile 13 ore in urma

Iti mai dau o data ca vad ca esti greu de cap:
Art. 106 (2) Pe drumul public cu mai multe benzi, conducatorii de autovehicule care circula pe o banda care se sfarseste, pentru a continua deplasarea pe banda din stanga trebuie sa permita trecerea vehiculelor care circula pe acea banda.
Daca si tu faci ca ala cu BMW-ul preda carnetul ca esti pericol public.

[...]

Bai nene nu e principiul meu sau al lui @Morians e lege. Art. 106 aliniat 2 sau e greu de citit? Banda aia nu are niciodata prioritate pentru ca schimbi directia de mers, cand schimbi directia de mers nu ai prioritate. Ce faci cand ai ca in filmulet? Te bagi in fata celuilalt? Da e gresit facuta intersectia dar asta nu iti da tie prioritate care esti pe
banda 1, politistul tot tie o sa iti dea amenda pentru neacordare de prioritate.

Am incercat sa-i explic ca prima banda nu se va termina niciodata daca nu exista marcaj, indicator de terminare banda ori cel de ingustare drum spre stanga, nu intelege.

Multumesc.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

0 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

Nu există încă răspunsuri la această întrebare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• alex523
      de alex523
      Buna ziua!
      In drum spre serviciu circul pe strada Targul Neamt insa cand ajung la intersectia cu strada Topolovat incepe distractia deoarece incercand sa traversez pentru a continua drumul pe directia inainte pot astepta mult si bine deoarece masinile care vor sa intre se strada Topolovat trebuie sa ocoleasca acel scuar si sa faca stanga , iar de cele mai multe ori chiar daca astept in capul strazii si ma asigur sunt practic fugarit de cei care fac stanga de pe Strada Targu Neamt . 
      Ieri de exempla un "domn" cu toate ca nu l-am incomodat cu nimic ci doar pentru ca in timp ce eu traversam iar el venind a trebuit sa ma astepte sa trec mi-a comunicat ca nu este trecere de pietoni si prin urmare daca ma loveste o masina sunt in culpa.
      Asa cum se vede si din fotografii exista trotuar , dar ca este plin de masini parcate.
      Este bine cum incerc eu sa traversez?

Atasez si poze cu locatia.
      poza 1  reprezinta harta cu locatia iar sageata rosie este directia mea de deplasare.

Va multumesc anticipat!

• RaduH
      de RaduH
      Buna ziua,
      in ce an s-a schimbat prioritatea in sensul giratoriu in Romania? Stiu ca pana la un moment dat aveau prioritate cei care intrau in sens. Ma insel?
    • Sofeanu
      de Sofeanu
      Buna,
      Stiu ca in codul rutier este specificat faptul ca soferii sunt obligati sa cedeze prioritate vehiculelor ce efectueaza transport public de persoane, cand acestea semnalizeaza iesirea din statii cu alveole. Care sunt aceste vehicue mai exact? Sunt doar cele ce apartin regiei autonome de transport local (ale caruia apartin practic statiile) sau se includ si autocarele de la diverse firme care aduna muncitorii de la fabrici sau fac curse interurbane?
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.