Jump to content
POLITISTI.ro

  • 0
rmg99

Nelamuriri privind plata injumatatita a amenzii in 48 ore

Întrebare

rmg99

Salut, am primit o amenda contraventionala de la un politist care are pica pe mine, din diverse motive, politistul mi-a oferit posibilitatea de plata 1/2 in 48 de ore, el a scris in amenda ca as fii incalcat art 2 pct 14 din 61/1991, pot face castiga daca fac contestatie ca nu mi-a oferit posibilitatea de plata 1/2 in 48 ore?

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

7 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

  • 0
Marius

Trebuie să te hotărăşti dacă ţi-a dat sau nu ţi-a dat posibilitatea să achiţi în 48 ore jumătate din minim. Mai sus ai scris că ţi-a dat, iar după că nu ţi-a dat.

  • Apreciez 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

  • 0
iav

La Legea nr.61/1991 nu se aplică plata a 1/2 .

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
  • 0
Anormal

Am si eu o intrebare, OUG 97/2005 prevede jumatate din minim? Am luat o amenda si acolo scrie ca pot sa achit 20 lei in 48h. 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
  • 0
iav

Scrie în procesul-verbal suma de 20 lei ? 

O.U.G nr. 97/2005 nu prevede în mod expres plata a 1/2 din minimul amenzii în 48 de ore, are doar forma generală care sună așa: „ Art. 45- Contravențiilor prevazute în prezenta ordonanță de urgență le sunt aplicabile dispozițiile Ordonanței Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravențiilor, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările și completările ulterioare”.

La art.28, alin.1 din O.G nr.2/2001este scris clar că „ În actul normativ de stabilire a contravenţiilor această posibilitate trebuie menţionată în mod expres”.

Un exeplu a ceea ce înseamnă „ în mod expres” este formularea din O.U.G nr.195/2002, art.109, alin.5 „ (5) Contravenientul, cu excepția persoanei juridice, poate achita, în termen de cel mult 2 zile lucratoare de la data primirii procesului-verbal de constatare a contravenției, jumatate din minimul amenzii prevazute de lege”.


 

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
  • 0
AdrianAG

@iav îți vine să crezi că acesta care a întrebat de minimul amenzii e încadrat direct? Nu cred că a luat el amendă, ci a dat una la OUG 97/2005 și a prevăzut de la el putere minimul.:doh::))

  • Displace 1

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
  • 0
Sache

De unde știi tu ca este încadrat direct? Îți place să postezi de dragul de a posta? Indiferent care este situația, omul a greșit, se mai întâmplă. Ce vrei sa subliniezi? Ca tu nu greșești, ca tu le știi pe toate, deși ești tot încadrat direct? Mai ușor, ca nu-i frumos.

Nu te bucura, se mai greșește, mai ales ca nu a avut de unde sa învețe.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
  • 0
iav

AdrianAG, încă nu ți s-a uscat cerneala pe legitimație, așa că ar trebui să „ șezi în banca ta”. Nu ai dreptul să faci mișto de „colegii ”tăi.

Distribuie această postare


Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

  • Activi pe această pagină   0 membri

    Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

×

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.