Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Informaţii despre ADMITERE 2017 - Academie şi scolile de poliţie

Postare recomandată

Sache

AdrianAG, nu ai inteles nimic! Postarea mea anterioara face referire doar la postarea ta. Atat!

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

emma2306

Bună seara, sper ca postarea mea să nu deranjeze, dar am câteva nelămuriri cu privire la criteriile impuse pentru admiterea la Academie. O să încerc să fiu cât mai concisă:

1. Am înțeles că pot exista semne particulare, atât timp cât sunt acoperite de uniforma de vară. Am un semn din naștere pe glezna stângă, o aluniță mai exact, destul de proeminentă, cam de dimensiunea unei monede de 50 de bani, dar care nu este vizibila atunci când port pantaloni (este acoperită și atunci când port șosete). Ar fi asta un impediment? (Menționez că nu mă jenează absolut deloc în mișcare, sau in orice activitate)

2. Un alt lucru care ar putea reprezenta un obstacol (din ce cred eu) este faptul că dantura de pe arcada superioara prezintă o diastema (o strungăreață, cum i se mai spune) între incisivii frontali. Drept pentru care aș vrea să îmi pun aparat dentar. M-ar împiedica acest lucru?

Întreb aceste lucruri, pentru că nu vreau să investesc timp și bani în pregătire, ca mai apoi să aflu că oricum nu aș putea fi admisă. Deși am căutat, nu am găsit nicăieri un răspuns cert, la nici una dintre probleme, așa că încerc aici, în ideea că poate a întâlnit cineva cazuri similare.

Mulțumesc!

Link către postare
BGeorge

Nu vei intampina nicio problema. Ca sa fii sigura poti intreba la centrul medical MAI in legatura cu problema ta dentara. Din cate stiu eu, problemele dentare care necesita un tratament pe etape si sunt deja ''in lucru'' nu constituie un impediment pentru trecerea vizitei medicale.

Link către postare
AlinaManuela31

Buna ziua, ma puteti ajuta? Am o nelamurire...

Vreau sa ma inscriu la Scoala de politie la Campina pentru sesiunea din Ianuarie 2018, in momentul de fata sunt la Master,  mai pot ajunge si la examene la facultate?

Multumesc!

Link către postare
BGeorge

Nu avem de unde sti cum va fi programa scolara. E posibil sa-ti poti lua permisie pentru un examen sau doua, dar asta vei afla dupa ce vei intra. 

Link către postare
Danut09

Salut ! Am câteva nelămuriri în legătură cu înmatricularea la Scoala de politie " Vasile Lascăr" în cazul în care candidatul este declarat admis. 

Eu am terminat o facultate la Bucureşti, dar nu am dat licența, urmând ca in vară să o susțin. În cazul în care aş fi declarat admis trebuie sa duc diploma de bacalaureat în original, sau pot duce o copie legalizată, în condițiile în care facultatea nu vrea să îmi dea diploma? 

Link către postare
Floz

Academia de Politie accepta copii legalizate  - ca sa fii sigur ca si Scoala de Politie le accepta intreaba la ei.

Link către postare
iav
On 9/19/2017 at 19:53, AdrianAG a scris:

Pune mâna și învață

Dar nu așa cum ai învățat tu. Cu cât ai picat la examenul de admitere în școala de agenți ( mă refer la ultimul, nu la cele anterioare)?! Nici pentru BAC, nu ai învățat prea mult, că te-ar fi ajutat.

Cred că atunci când ai postat aveai o foame mare de tot și te gândeai la o firmă de catering, care să-ți aducă ceva de mâncare.

Link către postare
AdrianAG

@iav Ce e prietene? Habar nu ai despre situația mea, despre cum am făcut naveta un an întreg cu trenul, plecam la 5:00 dimineața și ajungeam la 16:00, singur acasă, cu o bunica bolnava de care a trebuit sa am grijă și în acest timp. Să învăț și pentru bac, pe care l-am dat la propriu, nu cum se dădea în anii anteriori când cotizai și ți se lăsau rezolvările pe catedră. Nu ai niciun drept să mă judeci pe mine, nu ai muncit cu mine, nu ai trăit în aceleași condiții ca ale mele. Și totuși am luat notele la care m-am așteptat, cauta-ma pe Edu.ro. cu 8.95 și 9.35 la istorie... Okay, vrei sa ma judeci, judeca-ma după muncă de poliție. Erai unul din băieții de pe forum pentru care aveam o considerație deosebită. 

Altceva? Pai, ce să îți zic, da sa pună mâna să învețe, eu îmi asum cele câteva puncte care nu m-au lăsat să fiu elev, ci sunt doar un încadrat. Oricum, mai vorbim. Nu am de gând să zac cu titulatura asta. Numai bine, judecați-ma, asta e tot ce se mai poate face pe forumul asta din cate vad.  Înainte existau oameni care aveau și discuții constructive, in care se sarea in ajutor, acum îl atacam cu toții pe Adi, încadratul infect care ne face viețile mai grele cu prezența lui pe forum, aștept ban-ul vostru, nu voi fi deranjat. Zi buna.

Link către postare
Sache

Mai ușor cu victimizarea!  Nu ai fost în stare sa treci de un examen de admitere în școală de agenți de politie. Asta-i adevărul! Câteva puncte sau mai multe puncte, ce mai contează. Și dacă ajungi șef de politie, tot încadrat direct în Politia Romana o sa fii. Pentru a scăpa de aceasta titulatura, asa cum vrei tu, ar trebui sa pleci din politie.

Nu îți povestesc câte sacrificii am făcut noi, majoritatea, pentru a fi admiși, cât ne-am chinuit în școală sau facultate, pentru ca nu o sa înțelegi. Las-o mai ușor cu sfaturile, ca după 2-3 ani de politie, fără școală, nu devii expert în asa ceva. 

Poți sa te superi, dar încadrările directe nu fac bine Politiei Romane!

Modificat de Sache

Link către postare
AdrianAG

Nu am fost in stare să îl trec, da. Dacă mâine s-ar schimba examenul și l-ar trece tot prostul nu ar mai conta. Să plec din poliție? I-auzi, ești amuzant. De ce să plec? Pentru că sunt încadrat? Da', încadrările nu fac, nu au făcut și nu vor face bine, din varii motive. @Sache nu o să plec din poliție, o să rămân, poate voi fi absolvent al AdP la zi, poate voi rămâne agent de Siguranță Publică, tot ce contează este că îmi voi face treaba la fel de bine ca până acum și îmi voi câștiga în continuare respectul colegilor de la secție. Aștept ban-ul...

Nu mă victimizez, nu am spus că alții nu au făcut eforturile, dar ar trebui sa va informați când vorbiți mai ales despre cineva, că nu sunt un robot de bucătărie să îți dai cu părerea. Hai să auzim de bine, băieți! Aștept să fiu "crucificat" in continuare! Atât forumul cât și comunitatea și-au schimbat aparent obiectivele... 

Link către postare
Sache

Nu am spus sa pleci, ti-am spus doar o optiune pentru a nu mai fi incadrat direct.

Daca nu s-ar mai da examen ori s-ar schimba, ai intra si tu?! Halal atitudine! Sistemul este de vina, nu tu ca nu ai ambitie sa te pregatesti mai bine pentru a trece de un examen de admitere. Cunosc destui politisti buni care au dat de doua sau de trei ori examenul de admitere pana au fost admisi. Au avut ambitie si asta e de apreciat. La tine nu este cazul.

Nu te baneaza nimeni, doar ca ar fi bine sa ne cam scutesti de afirmatiile tale de politist facut cu buletinul.

Pe vremea lui Ceausescu exista asa-zisa calificare la locul de munca. Cam asa este si cu cei incadrati direct in politie. Se iau niste civili, se da un examen de dificultate redusa, cine trece trece, ci nu data viitoare, li se dau uniforme si mijloace individuale de protectie, sunt trimisi 3 luni la cursuri unde parcurg 4 module de pregatire, desi in scolile de politie in 2 ani se faceau 14 module, dupa care urmeaza perioada de tutela si gata politistul. Sa fie la numar, sa nu mai fie deficit.

Felicitari celor din MAI pentru nimic!

Modificat de Sache

Link către postare
Anormal

Buna seara.

Sunt incadrat direct din data de 16.01.2017, iar anul viitor as vrea sa candidez pe locurile de FR la Academia de Politie. Din cate am inteles, doar cei care au absolvit Scoala de Politie pot candida pe aceste locuri sau nu conteaza de unde provii?

Multumesc anticipat.

Link către postare
AdrianAG

@sache acum se vor face doar 6 luni efective de pregătire teoretică în școală, or fi și ei tot un fel de "buletiniști"? Nu! Cei din Australia au rămas uimiți când au auzit că avem o școala de 2 ani de poliție și o academie de 3 ani, in contextul in care in țările cu "apa caldă" nu exista termen de școlarizare mai mult de un an.

De notat FBI-ul are module de pregătire ce nu depășesc 8 luni, asta ca idee.

Nu ești polițist daca faci minim 2 ani de școală, nu ești polițișt nici dacă faci 3 luni... Ești polițist daca îți faci treaba. Poți însă să rămâi doar lucrător de poliție sau purtător de uniformă. 

Sincer, discuția asta ma duce cu gândul la motivul pentru care ne aflam unde ne aflăm.

Va salută "buletinistul" :))

@Anormal sfatul meu este sa te înscrii pentru examenul la zi, așa cum i-am sfatuit și pe alți colegi și așa cum am realizat că e cel mai bine. 

Link către postare
Floz

AdrianAG in Australia scoala de politie este de 36 de saptamani si nu exista Academie (scoala se cheama Police Academy - insa nu este academie ci echivalentul Scolii de Politie). Nu exista diferenta intre ofiteri si subofiteri - promovarea se face pe baza de experienta, vechime si cursuri de perfectionare facute.  Toti incep de la sapa si cei care vor ajung la mapa! :)) O sa va suparati pe mine (sau poate administratorul nu imi lasa postarea) insa un absolvent de acolo este mult mai bine pregatit practic decat unul de aici si am lucrat si cu absolventi si de acolo si de aici. La teorie cei de aici sunt mai buni! Academia se bazeaza f mult pe probe practice - folosirea armelor din dotare si mijloacelor de imobilizare, negocieri in situatii critice, urmarirea si oprirea infractorilor (rutieri si penali - curs de baza) etc. Nu se face instructie militara sau istorie! :clip: Dupa Academie timp de 2 ani sunt "probationary" adica in pregatire la locul de munca. Nu gasesti politist care nu a lucrat in ture pe masina de sectie - inclusiv sefu' cel mare! Si acolo ca si aici unii promoveaza mai repede - asta este worldwide! :)) O sa te superi pe mine Adrian insa in Australia nu exista politist angajat fara Scoala de Politie facuta inainte de a se urca intr-o masina de politie! Politia insa are si angajati administrativi de la baietii/fetele care invart hartiile prin sectii si sediul central pana la ingineri, criminologisti etc insa acestia nu sunt incadrati ca politisti si nu au grade. Acestia sunt angajati fara sa fi facut scoala de politie.

Modificat de Floz

Link către postare
viobra
13 hours ago, AdrianAG said:

Cei din Australia au rămas uimiți când au auzit că avem o școala de 2 ani de poliție și o academie de 3 ani, in contextul in care in țările cu "apa caldă" nu exista termen de școlarizare mai mult de un an.

De notat FBI-ul are module de pregătire ce nu depășesc 8 luni, asta ca idee.

Sa nu ne comparam cu alte tari, la perioada de școlarizare, fiindcă nici criminalitatea nu este aceeași. De exemplu în Suedia, Norvegia sunt penitenciare a căror activitate este suspendata, datorita lipsei de "clienți".

Cât despre FBI, acolo cei care ajung sa intre în acele module, despre care vorbești, sunt verificați pe sprânceană cu mult timp înainte și apoi recrutați. Altfel spus, nu ajunge oricine sa fie recrutat, iar modulele se fac pe specializări, nu că în școlile de la noi, unde trebuie să înveți de toate, fiindcă polițistul român TREBUIE să facă de toate.

Nu știu în ce structuri ai lucrat tu, dar pentru a fi un polițist bun trebuie sa te pregătești continuu, or nu poți construi ceva la care nu ai fundația... Așa că pune mâna și pregătește-te, că să poți să lucrezi la fundația, care încadratilor direct le lipsește (cum ar fi sa fii angajat ca pilot de avion și să înveți regulile și pilotajul in aer?! Și exemplele pot continua).

Hai sa nu ducem în derizoriu discuțiile, raportandu-ne la tot felul de asocieri doar pentru a invoca similitudini, care în fapt sunt inexistente.

Link către postare
Sache

adrianag, vorbesti prostii, ca de obicei. Viitorii colegi vor fi politisti cu scoala! Vorbesti de Australia dar cred ca habar nu ai unde vine pe harta. Este o tara diferita de a noastra, are o traditie diferita in ceea ce priveste politia. Asa pot sa iti spun si eu ca in Germania scoala de politie dureaza minim 2 ani. Cat despre FBI, ti-a explicat colegul mai sus. Fara sa cauti pe net, ce inseamna FBI?

Ti-ai dat seama ca este mai bine sa fii politist cu studii in domeniu? Foarte bine! Ai vazut ca nu faci fata, ca nu poti sa te califici la locul de munca ca in meseria de strugar (tot respectul pentru aceasta me serie) si vrei la scoala. Bafta!

Daca nu iti convine, evita sa mai intri pe acest site si fa-ti un site cu cei ca tine, care s-au trezit politisti.

Link către postare
Marius

Ajunge cu off topicul.

Link către postare
Sache

Scuze! M-am enervat si am raspuns provocarilor, dar era nevoie de a spune lucrurilor pe nume.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Marius
      de Marius
      INFORMAŢII PRIVIND ADMITEREA 2016 în ACADEMIA DE POLIŢIE şi ŞCOLILE POSTLICEALE DE POLIŢIE
      Pentru a evita împrăştierea pe forum a informaţiilor utile despre admiterea din 2016 la Academie şi scolile de poliţie postăm aici informaţiile şi noutăţile referitoare la acest subiect, astfel încât cei interesaţi să le poată găsi uşor.
      Cei intresesaţi de subiect se pot abona la acest topic (subiect de discuţie) accesând butonul "Urmăreşte" aflat în partea superioară a fiecărei pagini, iar astfel vor primi notificări când sunt adăugate postări noi.
      ATENŢIE! - Pe acest website vor fi publicate doar informaţii despre recrutarea candidaţilor care se realizează pentru locurile Poliţiei Române şi ale Poliţiei de Frontieră Română din cadrul:
      Academia de Poliţie "Alexandru Ioan Cuza" - Facultatea de Poliţie - Bucureşti str. Aleea Privighetorilor, Nr. 1-3, Sector 1. telefon: 021.317.55.23 Şcoala de Agenţi de Poliţie "Vasile Lascăr" - Câmpina, B-dul Carol I nr. 145, judeţul Prahova, telefon 0244/33.62.51 Şcoala de Agenti de Politie "Septimiu Muresan" - Cluj-Napoca, Str. Corneliu Coposu nr. 89-91, judeţul Cluj, telefon 0264/43.97.72 Şcoala de Pregătire a Agenţilor Poliţiei de Frontieră "Avram Iancu" - Oradea, Calea Aradului nr. 2, judeţul Bihor, telefon 0259419520 Pentru informaţiile referitoare la alte instituţii de învăţământ aparţinând altor categorii profesionale, trebuie să cautaţi site-urile dedicate acestora.

NUMĂRUL DE LOCURI LA INSTITUŢIILE DE ÎNVĂŢĂMÂNT PENTRU FORMAREA POLIŢIŞTILOR 
      sesiunea de admitere 2016
      ACADEMIA DE POLIŢIE
      Specializare Durată Formă  Locuri OBS. - Din care Poliţie - OSP 3 ani frecvenţă 205 6 romi, 5 maghiari, 3 alte minorităţi 3 ani frecvenţă redusă 35 pt. agenţi de poliţie Poliţie Frontieră - OSP 3 ani frecvenţă 60 2 romi, 2 maghiari, 2 alte minorităţi 3 ani frecvenţă redusă 8 pt. agenţi poliţie de frontieră Drept 4 ani frecvenţă 125 70 IGPR, 20 IGPF, 2 DIPI, 1 DRPCIV, 5 IGI, 1 DGL, 14 IGJR, 10 SPP, 2 SIE 4 ani distanţă 100 Taxă - pt. ofiţeri poliţie Ştinţe Administrative 3 ani frecvenţă 50 Taxă - pt. personal civil ŞCOLILE POSTLICEALE DE POLIŢIE
      Specializare Unitatea de Învăţământ Durată     Locuri     OBS. - Din care Agent de poliţie ŞCOALA DE AGENŢI DE POLIŢIE "VASILE LASCĂR" CÂMPINA  2 ani  670 16 romi, 8 alte minorităţi ŞCOALA DE AGENŢI DE POLIŢIE "SEPTIMIU MUREŞAN" CLUJ-NAPOCA  2 ani 150 6 romi, 3 alte minorităţi Agent poliţie de frontieră ŞCOALA DE PREGĂTIRE A AGENŢILOR POLIŢIEI DE FRONTIERĂ "AVRAM IANCU" ORADEA  2 ani 150 3 romi, 2 alte minorităţi  
      NOTĂ - În funcţie de cererile de înmatriculare aprobate potrivit prevederilor Ordinului MAI nr. 35/2014 privind măsurile de sprijin acordate poliţiştilor încadraţi într-un grad de invaliditate şi familiilor acestora, precum şi familiilor poliţiştilor decedaţi, pot surveni modificări ale locurilor scoase la concursul de admitere. 
      Locurile sunt comune pentru femei şi bărbaţi.
    • Marius
      de Marius
      INFORMAŢII PRIVIND ADMITEREA 2015 LA ACADEMIA DE POLIŢIE şi ŞCOLILE POSTLICEALE DE POLIŢIE
      Pentru a evita împrăştierea pe forum a informaţiilor utile despre admiterea din 2015 la Academie şi scolile de poliţie am iniţiat acest topic şi vă rog să postaţi aici toate informaţiile şi noutăţile referitoare la acest subiect, astfel încât cei interesaţi să le poată găsi uşor.
      Cei intresesaţi de subiect se pot abona la acest topic (subiect de discuţie) accesând butonul "Urmăreşte acest topic" aflat în partea superioară a fiecărei pagini, iar astfel vor primi notificări când sunt adăugate postări noi.
      Recrutarea candidaţilor se realizează pentru locurile Poliţiei Române şi ale Poliţiei de Frontieră Română din cadrul:
      Academiei de Poliţie "Alexandru Ioan Cuza" - Facultatea de Poliţie - Bucureşti str. Aleea Privighetorilor, Nr. 1-3, Sector 1. telefon: 021.317.55.23 Şcoala de Agenţi de Poliţie "Vasile Lascăr" - Câmpina, B-dul Carol I nr. 145, judeţul Prahova, telefon 0244/33.62.51 Şcoala de Agenti de Politie "Septimiu Muresan" - Cluj-Napoca, Str. Corneliu Coposu nr. 89-91, judeţul Cluj, telefon 0264/43.97.72 Şcoala de Pregătire a Agenţilor Poliţiei de Frontieră "Avram Iancu" - Oradea, Calea Aradului nr. 2, judeţul Bihor, telefon 0259419520 Activităţile de recrutare a candidaţilor şi etapa I de selecţie se realizează după cum urmează:
      Pentru POLIŢIA ROMÂNĂ – de către serviciile de resurse umane din cadrul inspectoratelor judeţene de poliţie/Direcţiei Generale de Poliţie a Municipiului Bucureşti, în raport de locul de domiciliu al candidatului înscris în cartea de identitate.
      Pentru POLIŢIA DE FRONTIERĂ ROMÂNĂ - de către structurile teritoriale de resurse umane ale Inspectoratului General al Poliţie de Frontieră, iar candidaţii din judeţele în care nu există unităţi ale Poliţiei de Frontieră Române, se vor adresa structurilor teritoriale ale Inspectoratului General al Poliţiei Române.
      Succes.
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.