Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
Vioovi09

Cum se procedează cu daunele în cazul accidentelor cu victime?

Întrebare

Vioovi09

Buna ziua, 

In urma cu aproximativ o luna am avut un accident soldat cu 5 victime dintre care una in stare gravă. Ma întorceam acasă in jur de ora 20:00, afara era deja întuneric. In fata mea rula un tir cu viteza destul de mică (aproximativ 50-60 km/h) mi-a dat semnal dreapta sa îl depășesc, dar nu l-am depășit fiind deal și văzând in depărtare farurile unei mașini. Din spatele meu venea o Skoda care a vrut sa ma depășească, dar din păcate nu a mai apucat ciocnindu-se violent cu un audi ce venea din sens opus, din impactul lor m-au acroșat și pe mine. Ca sa detaliez mai mult: cel ce venea cu audi din fata avea viteza foarte mare ( acul s-a oprit la 180km/h), a dat semnele luminoase ca Skoda sa nu între in depășire. Skoda a pus frâna sa se retragă, dar din cauza poleiului ia fugit spatele, astfel cel cu audi a intrat in laterala skodei. Din impactul lor au acroșat și mașina mea, partea din spate. Am fost in seara respectiva și am dat declarații la poliție, iar la sfârșit am primit de acolo autorizația de reparare a mașinii. In starea de șoc in care eram atunci am uitat sa întreb cum se procedează cu daunele pentru mașina mea. Imi puteți spune va rog cum sa procedez, ce trebuie sa fac? Trebuie sa aștept pana se Închide cazul și se stabilește vinovatul și apoi sa repar mașina sau sa îmi iau gândul ca îmi mai suporta cineva cheltuielile reparării.. 

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

3 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

• 0
iav

După ce se stabilește vinovatul poți să-ți repari mașina pe R.C.A-ul vinovatului, sau să-ți repari mașina pe cheltuiala ta, după care să-l acționezi în judecată pe cale civila.

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Vioovi09

Și după ce se încheie cazul ma vor suna cei de la poliție sau trebuie sa umblu eu pana aflu dacă s-a încheiat cazul sau nu? Eu am lăsat atunci numărul de telefon la poliție. Am înțeles ca pentru a încheia cazul ar mai fi nevoie de o declarație de-a mea precum ca nu am pretenții la nimic, e adevărat?

Modificat de Vioovi09

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• andreybtg
      de andreybtg
      Salutare,
      Vă adresez și eu o întrebare legată de un accident rutier. E primul în care sunt parte până acum și nu știu deloc care e desfășurarea lucrurilor/ce ar trebui să fac.
      Am fost lovit zilele trecute de o doamnă care dădea cu spatele. Schema, mai jos. Ea e vehiculul A, eu sunt vehiculul B.
      Doamna a zis direct că e vina ei, a început copilul să plângă etc., concluzia: am făcut amiabilă, însă în amiabilă l-am lăsat pe soțul doamnei să completeze desenul, iar el a desenat mașina ca fiind pe stradă (desenul de mai jos e prezintă situația reală, A nu era pe stradă și dădea cu spatele, ci ieșea de pe un loc de parcare care este chiar pe colțul străzii). Am fost fraier (da, știu...) și nu i-am zis să modifice pentru că m-am gândit la momentul respectiv că nu are de ce să reprezinte o problemă.
      Ca să fiu fraier până la capăt, am făcut la fel desenul și în declarația mea de accident, ca să nu difere cu ăla de pe amiabilă... Probabil o să ziceți că mi-o merit, și nu pot să zic că nu.
      Inspectorul de constatare a daunei a zis că e necesar să se meargă la fața locului și să evalueze cineva exact care e culpa acolo, că pe desen apare că ea era pe stradă, că de ce nu am făcut desenul bine etc. De aici apar mai multe întrebări:
      1. E vreo diferență dacă mașina A era pe carosabil și nu pe locul de parcare (ea, mă rog, era jumătate pe un loc de parcare, jumătate pe continuarea trotuarului...)? Eu mă gândesc că e, având în vedere că în situația aia ar fi mers pe drumul cu prioritate, și pare că eu nu am acordat...
      2. În cazul în care răspunsul la întrebarea 1 e ”da”, dacă doamna nu va recunoaște situația reală când mergem la fața locului, și va zice că era pe stradă ca să nu pară de vină/să fie culpă comună/habar n-am, eu mai pot să fac ceva? Pot să merg la Poliție?
      3. Cum aș putea să mă apăr cât mai bine în fața inspectorului de la fața locului? Mă gândesc că o să facă să par cât mai vinovat, ca să plătească Asiguratorul cât mai puțin (corectați-mă vă rog dacă greșesc).
      Mersi mult pentru răspunsuri!

• vpa
      de vpa
      Buna ziua,

In 14.06.2014 am fost implicat intr-un accident, lovind din spate un autovehicul care voia sa o ia la stg. In urma lui, 2 persoane din masina lovita au fost duse la spital. Una a iesit imediat, neavand nimic, cealalta a primit 22 zile de ingrijiri medicale, avand coastele fracturate pentru ca nu purta centura de siguranta.

Mi s-a retinut permisul si mi s-a deschis dosar penal. In fiecare luna, am mers la Parchet pentru prelungirea dovezii de circulatie. 

Am doua intrebari pt dumneavoastra:

1. Dosarul este inca la Politie. Pot face ceva pt a urgenta trimiterea lui si solutionarea lui ?

2. Daca se va solutiona cu NUP, ce pedepse pot primi ? Mi se va suspenda permisul ?

Multumesc anticipat pt raspunsuri !
    • daly88
      de daly88
      in decembrie 2013 am avut un accident rutier..am intrat in depasirea unui tir si la reincadrarea pe banda mea de mers am fost lovita in aripa stanga spate de un autovehicul ce venea din sensul celalalt.persoana care m-a lovit nu a avut nici o rana,doar eu. dosarul a mers la parchet,permisu imi este suspendat,pana la solutionarea cazului.au trecut mai bine de doua luni,persoana care m-a lovit nu a depus plangere impotriva mea,asigurarile au inceput demersurile.intrebarea mea e aceasta: cat mai dureaza pana aflu care e sentinta? si daca e cu suspendare a permisului..si pe ce perioada. va multumesc anticipat
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.