• 0
Dosman

Driving Licence for Romania

Întrebare

Good evening and thank you for this oportunity.

Im a Panamenian Citizen married to a Romanian and i have a resident card for romania ,i also have a driving license for panama and will like to exchange it for Romania,however there are 3 list of countries that do not need to do test to exchange their licenses ,and Panama its not listed on any of them ,now i have tried it all ,ask driving schools ,police friends and no one knows how to proceed in this case,driving schools wont accept me because i have a license already,witch i was told that as long as i drive with my passport its ok,i have not done it because i know better,however i started working in the country and i need a car to move around and with out a license its useless.

so please if anyone know what steps i need to take in order to obtain a license in romania with my conditions please advice. 

GOOGLE TRANSLATE:

Bună seara și vă mulțumesc pentru această oportunitate.

Im un Panamenian Cetățean căsătorit cu o româncă și am un card de rezident pentru România, am, de asemenea, un permis de conducere pentru panama și va dori să-l schimbe pentru România, cu toate acestea, există 3 lista țărilor care nu au nevoie să facă test de schimb licențele lor, și Panama sale nu sunt enumerate pe oricare dintre ele, acum i-am încercat pe toate, adresați-vă școli, prieteni de poliție de conducere și nimeni nu știe cum să procedeze în acest caz, școlile de șoferi obiceiul ma accepte, deoarece am deja o licență, vrăjitoare mi sa spus că, atâta timp cât eu conduc cu pașaportul meu e ok, nu am făcut-o pentru că știu mai bine, cu toate acestea am început să lucreze în țară și am nevoie de o masina pentru a se deplasa și cu o licență inutil sa.

așa încât vă rugăm, dacă cineva știe ce măsuri am nevoie pentru a lua în scopul de a obține o licență în România cu condițiile mele, te rog sfaturi.

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

2 răspunsuri la această întrebare

• 0

You must exchange your non-EU driving licence or obtain a driving licence only if you establish your residence in Romania (you usually live at least 185 days per year in Romania or returns periodically to an address due to personal relationship although you live in a diferent country).

In your case (Panamanian citizen), is necessary to obtain a Romanian driving license. For this you must sign up with an approved driving school (Romanian Road Authority - ARR Transport Ministry) and, depending on the category of driving licence you will have to undergo some practical and theoretical training (ex. for B category at least 24 hours of theoretical instruction and 30 hours of practical training) and you must pass a theory exam and a practical test organised by the community service driving licence and vehicle registration authority, the public service community in whose jurisdiction the applicant:

• has his domicile or residence; or
  • the address where the applicant lives.
2

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0

Thanks for the reply at least i have somewhere to start ,i will look for a driving school and take it from there ,will keep the discussion up to date with my progress

1

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• IulianPetre
      de IulianPetre
      Salut, am permis de anglia , mi-a fost retinut permisul 1 luna de zile, politistul care mi-a retinut permisul mi-a zis ca pot ridica permisul din romania mai exact din calarasi orasul unde stau, de fapt trebuia sa fac o cerere ca permisul meu sa ramana in tara sa il pot ridica din calarasi, pentru ca nu am facut cererea(bazandu-ma pe ce mi-a zis politistul) permisul meu a fost trimis in anglia, deja a trecut 1 luna si permisul nu a ajuns acolo.Intrebarea e daca pot sa fac o imputernicire catre cineva din anglia sa imi ridice permisul si sa mi-l trimita prin posta(asta daca permisul ajunge intr-un final in anglia la DVLA). Multumesc !
    • swayzakmaster
      de swayzakmaster
      Buna ziua,

Nu stiu daca s-a mai adresat aceasta intrebare dar incerc..
      Daca mie imi expira permisul pe 6 decembrie si ma duc si depun actele. trebuie sa depun si permisul vechi?
      Daca da, mi se da ceva ca sa circul pana la eliberarea noului permis?
      Daca totusi imi ramane permisul vechi si cel nou nu e disponibil pana la data expirarii celui vechi, raman pieton pana il iau pe cel nou?

Multumesc!
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.