Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
misterclaude27

Asigurare auto in vederea inmatricularii

Întrebare

misterclaude27

Buna ziua, 

Am o nelamurire care tine mai mult de asigurari decat de politie, dar sperand ca v-ati mai intalnit cu asemenea situatii, poate ma puteti ajuta.

Un prieten a cumparat o masina acum mai bine de un an (un an si 2-3 zile).
In momentul in care a cumparat-o, s-a trecut pe certificat "instrainat catre..." si dansul a facut asigurare RCA in vederea inmatricularii pe numele lui. Dupa care a mers la primaria de unde apartine si a inregistrat masina pe numele lui la impozit.

Toate bune pana aici, problema e ca a trecut un an de zile si el n-a inmatriculat masina (din cauza timbrului de mediu). Acum ar vrea s-o inmatriculeze. Doar ca ieri i-a expirat asigurarea veche si trebuie sa faca din nou asigurare RCA, pe minim 6 luni, in vederea inmatricularii. Intrebarea mea e: se poate sa faci de 2 ori asigurare in vederea inmatricularii pe acelasi vehicul? El trebuia s-o inmatriculeze cat timp era valabila prima polita... acum ca a expirat, ce e de facut? Nu are nevoie de fisa de inmatriculare vizata in ultimele 30 de zile ca sa-si poata face RCA in vederea inmatricularii? Nu exista o baza de date a asiguratorilor unde se specifica deja ca masina respectiva a avut o asigurare in vederea inmatricularii si totusi nu a fost inmatriculata?

Multumesc foarte mult,

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

3 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

• 0
UdarAndrei

Buna ziua,

Un cetatean european (din Portugalia) urmeaza sa inceapa de luni studii universitare in Romania. Acesta a venit cu masina personala care trebuie sa o inregistreze temporar.

Acum problema: In vederea inregistrarii temporare ii trebuie asigurarea auto in vederea inmatricularii, iar pentru eliberarea asigurarii masina trebuie inregistrata in Serviciul Public de Taxe si Impozite, pentru inregistrare la Taxe si Impozite, masina trebuie inamtriculata (am ajuns de unde am plecat).

Sunt convins ca undeva gresim intr-un fel, dar nimeni momentan nu a reusit sa ne ajute.

Imi puteti spune va rog, care sunt pasii corecti pentru a putea obtine asigurarea si inmatricula masina?

Multumim anticipat pentru timpul si raspunsul acordat.

O zii frumoasa,

Ramoiu Radu.

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
genessys30

Răspunsul îl vei găsi și primi de la SRPCIV-ul localității respective, cel subordonat Instituției Prefectului, procedură ce nu ține de Poliția Română și de care aceasta nu se mai ocupă de câțiva ani. Ei sunt cei mai în măsură să-ți răspundă exact. Noi doar putem presupune.

Link către postare
  • 0
MuraruPetronel

Buna ziua, tocmai am achizitionat o masina sh din romania inmatriculata pe jud Bacau si doresc sa o transcriu pe mine,jud Iasi, asigurarea pe numele fostului proprietar expira maine,deja am facut actele pentru transcrierea masinii, inclusiv asigurare in vederea inmatricularii pentru 6 luni, programarea pentru inmatriculare este pe 7 decembrie, intrebarea este, pot circula legal cu asigurarea in vederea inmatricularii pana cand trsanscriu masina pe mine? Sau trebuie sa fac alta asigurare pe numele fostului proprietar pana pe 7 decembrie cand o sa o transcriu pe mine? Va multumesc!

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Marius1123
      de Marius1123
      Buna ziua,
      Am o intrebare simpla: Constatarea amiabila inlocuieste autorizatia de reparatie in cazul in care este intocmita si semnata de ambele parti? Pot circula cu autovehiculul pana la service (250 km)?
    • jokey092
      de jokey092
      buna ziua am achizitionat recent un autoturism imatriculat in italia si vanzatorul mi-a imanat impreuna cu actele o asigurare repetand de mai multe ori ca acea asigurare e valabila si e totul ok.
      am facut programare la rar insa o am tocmai pe 8 mai data dupa care am inteles ca pot sa fac o asigurare invederea imatricularii.
      problema este pana pe data asta ce se intampla daca sunt oprit in trafic  si se constata ca aceasta asigurare nu este buna?
      nu stiu daca acest vanzator ar fi platit o asigurare de 500 de euro pe 6 luni in cazul in care toata masina face 2000 de euro
      Va multumesc!
    • steffan
      de steffan
      Buna ziua,

aseara am fost oprit de un echipaj de politie ,s-a prezentat si mi-a cerut actele si permisul.Am prezentat tot si cand a ajuns la asigurare m-a intrebat daca asa arata asigurarea.

eu am decupat unde arata foarfeca ,asa mi s-a spus si cand am facut asigurarea ca pot decupa acolo.Politistul mi-a spus sa nu mai fac asta niciodata.
      Deci pana la urma cum trebuie procedat? Am ambele hartii dar circul numai cu cea de jos.
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.