Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
Tudor1997

Alcoolemie de 0,11 mg/l in aerul expirat in aparatul echilotest.

Întrebare

Tudor1997

Buna ziua, ieri am fost prins de catre un echipaj de la politia rutiera si am avut alcoolemie de 0.11 mg/l in aerul expirat. Mi-a fost suspendat permisul 90 de zile si am primit o amenda de 975 de lei. Este normal? Din cate am citit pana in 0,2 mg/l nu se sanctioneaza.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

13 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

• 0
Marius
2 minute în urmă, Tudor1997 a scris:

Din cate am citit pana in 0,2 mg/l nu se sanctioneaza.

Unde ai citit această aberaţie?

Eşti conducător auto şi nu cunoşti legislaţia rutieră. Pune mâna şi învaţă pentru că te faci de râs. Pentru început citeşte cu atenţie:

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Tudor1997

Mie agentul rutier mi-a spus: Intre 0.0 - 0.1 - nu se sanctioneaza, intre 0.1 - 0.4 contraventie + suspendarea permisului de conducere, 0.4+ dosar penal. 

Link către postare
  • 0
Marius

Ce legătură are ce ţi-a spus ţie poliţistul, cu ce este postat mai sus? 

Analfabetism funcţional este o noţiune care se referă la persoanele care ştiu să citească, dar nu înţeleg ceea ce au citit. Mai exact, persoanele în cauză pot să reproducă verbal sau în scris un text, dar nu îl înţeleg suficient pentru a-l folosi ca resursă ulterior.

Link către postare
  • 0
Tudor1997
1 minute ago, Marius said:

Ce legătură are ce ţi-a spus ţie poliţistul, cu ce este postat mai sus? 

Analfabetism funcţional este o noţiune care se referă la persoanele care ştiu să citească, dar nu înţeleg ceea ce au citit. Mai exact, persoanele în cauză pot să reproducă verbal sau în scris un text, dar nu îl înţeleg suficient pentru a-l folosi ca resursă ulterior.

Am citit ceea ce ai scris mai sus, am inteles ca alcoolemia sub 0,4 mg/l se sanctioneaza cu amenda contraventionala. Daca stai sa te uiti pe net, este plin de chestii care te baga in eroare. Daca eu nu stiu legislatia, atunci politistul de ce nu o stie? Daca aveam 0.1 nu trebuia sa fiu sanctionat?

• Displace 3

Link către postare
  • 0
Marius

Stai liniştit că poliţistul ştie foarte bine legislaţia, TU eşti cel care nu reuşeşte să înţeleagă nimic.

PS: Nu mai cita postarea anterioară pentru că e inutil şi interzis de regulamentul acestui site. Acest regulament l-ai citit în momentul în care ţi-ai înregistrat contul de utilizator, dar se pare că nu ai reuşit să pricepi ce scrie în el.

Link către postare
  • 0
genessys30

Tudore, vezi că ești într-o eroare de exprimare. Probabil și de cunoaștere. Până în 0,40 mg/l alcool pur în erul expirat fapta reprezintă contravenție iar ce sare de 0,41 mg/l alcool pur în aerul expirat fapta reprezintă infracțiune. Ori, 0,04 (sau 0,4 cum ai spus tu) nu este același lucru cu 0,40 (lucru la care cu siguranță te-ai referit) Legislația rutieră din România nu specifică nicăieri că ai voie să bei o bere și să te urci la volan. Tot această legislație are toleranță ”O” la consumul de alcool la volan. În cazul tău, 0.11 mg/l alcool pur în aerul expirat, este destul încât să provoci un accident rutier. În astfel de situații ai de ales. Ori bei cât vrei sau cât să te simți bine și pleci cu un amic ori cu taxiul acasă, ori nu bei și pleci cu propria mașină. Nimic mai simplu. Mai aruncă un ochi pe legislația rutieră și... NU TE URCA LA VOLAN DUPĂ CE AI BĂUT!

Modificat de genessys30

Link către postare
  • 0
zzabest

Politistul a gresit... O sa isi ceara public scuze si o sa regrete toata viata faptul ca indraznit sa te sanctioneze pt ca ai condus un autovehicul sub influenta bauturilor alcoolice. Daca ma gandesc bine nici nu avea afisat programul de functionare si ordinul de serviciu legat de gat.

De unde tot apareti oameni buni cu tampenii d-astea ?

• Apreciez 2

Link către postare
  • 0
Andrei

Necunoasterea legii, nu te absolva de raspundere. Eu nu suport analfabetismul si inconstienta. Tu le ai pe ambele. 

• Apreciez 2

Link către postare
  • 0
eugencinaru

stii tu ceva dar, probabil la echilotest:)))....

Sunt urmatoarele valori:

0,00-0,10 nu poti fi sanctionat pentru ca asa este legea;(dar in caz de accident se recolteaza sange in vederea stabilirii alcoolemiei si rezultatul trebuie sa fie neaparat negativ)

0,11-0,40 sanctiune contraventionala de 9-20 puncte + PC 90 zile si test obligatoriu; (poti solicita recoltare de sange, dar tine minte ca trebuie ca alcoolemie in sange sa iasa 0)

peste 0,41 este considerata infractiune, deci dosar penal cf art 336 al. 1 Cod Penal. Valorile sunt exprimate in mg/l alcool pur in aerul expirat iar aparatul este etilotest Dragger(majoritatea)

Valorile se considera ca ar fi dublu in sange, adica valoare de 0,41 s-ar calcula ca 0,82 g/l alcool pur in sange. Deci peste 0,81 in sange este infractiune

• Apreciez 1
  • Displace 2

Link către postare
  • 0
cristim20

Salutare, 

Ieri dupa amiaza, tatal meu a fost oprit in trafic de un echipaj de politie chiar in timp ce manca o ciocolata ROM si in urma etilostestului a iesit un rezultat de 0.16 si a fost amendat cu 1300lei (650 in 48h). A cerut sa i se faca teste de sange, dar vin in cateva zile. Ce recomandati sa faca acum? Sa plateasca amenda in cele 48h sau sa astepte rezultatele? Orice sfat e bine-venit. In cazul in care rezultatul va veni 0.00, isi poate recupera banii dati pe testul de sange? Sau daca plateste acum amenda, isi poate recupera banii ulterior? Multumesc.

Link către postare
  • 0
Sache

Mânca o ciocolata cu rom?!:))

Bine ca nu mânca o salata cu OTET pentru ca i se întocmea dosar penal!:))

Lasand gluma la o parte, trebuie sa aibe răbdare sa vina rezultatele, dar, indiferent de rezultat, banii nu pot fi recuperați deoarece s-a efectuat recoltarea la solicitarea tatălui tău. Sa plătească amenda in 48 de ore.

Link către postare
  • 0
patriotul

Acea bomboana cu rom, contine urme de alcool si exista riscul sa iasa in sange valoare de alcoolemie! Inclusiv si la 0,01 alcool pur in sange, sanctiunea e aplicata corect! Sfatul meu este sa achite amenda in 48 h, fiindca nu are ce pierde. Daca rezultatul va fi 0,00 trebuie sa conteste sanctiunea primita in instanta de judecata, iar instanta va obliga primaria sa-i returneze contravaloarea amenzii

• Displace 2

Link către postare
  • 0
iav

La 0,16 în aerul expirat nu cred că a fost vorba de o bomboană cu Rom. Mai degrabă a fost vorba de un pahar. Să plătească amenda și să tacă, pentru că în sânge va ieși mai mult, poate dă spre infracțiune.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.