Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
adrianlungu77

Portul unui cutit sau briceag

Întrebare

adrianlungu77

Buna ziua!

As dori sa stiu daca este legal sa detin un cutit in rucsac (spre exemplu cand merg la padure) NU pentru a-l folosi pentru ranirea altor persoane sau pentru autoaparare, ci pentru "supravietuire". Prin acest lucru ma refer la taierea lemnului sau alte lucruri asemanatoare, sub nicio forma folosirea pe post de arma.

Imi imaginez ca un cutit de bucatarie nu ar fi o problema, dar eu ma refer la genul de cutit vazut in atasament

Multumesc anticipat!

232123_ts.jpg

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

10 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

• 0
Marius
12 minute în urmă, adrianlungu77 a scris:

daca este legal sa detin un cutit in rucsac (spre exemplu cand merg la padure)

E legal, nu vei avea nicio problemă, nu ai de ce să-ţi faci griji.

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
dell

Portul unui astfel de cutit este legal numai daca circumstantele indica faptul ca urmeaza a te deplasa intr-o misiune de supravietuire. daca vei fi depistat la 12 noaptea pe strada cu cutitul la tine, atunci misiunea de supravietuire s-a terminat. Spor!

• Apreciez 1

Link către postare
  • 0
Anastasia

Bună ziua, am și eu o nelămurire, care este lungimea maximă  legala a unui cutit sau briceag,  in locuri publice , pentru a ma apara de pericole ?

Va multumesc .

Link către postare
  • 0
AdrianAG

@Anastasia exista lungime minimă chiar, undeva la cel puțin jumătate de metru, o "Katana" ar fi indicată pentru apărare. Vorbești serios? O arma alba deținută in locurile publice, vezi Doamne pentru auti-aparare, ți se pare un fapt normal? Locuri publice+cuțit/lama=? 

Link către postare
  • 0
Anastasia

Era o intrebare ,Pentru orice eventualitate poate  vrea sa im  faca cineva rau , trebuie sa ma apar ca pana vine cineva sa ma ajute eu posibil  sa fiu rănită sau cel mai rau caz sa mor. 

Va multumesc 

Link către postare
  • 0
iav

AdrianAG, decât să faci „bâză”,mai bine ai da un răspuns pertinent, pentru că ai treminat de scurt timp, acel curs de trei luini și ai totul proaspăt în minte. Cred că în cele trei luni ați învățat despre codul penal, Legea nr. 61/1991, despre definiția armei albe.

Link către postare
  • 0
Sache

In trei luni au invatat aproape totul! :)) Plus ca selectia a fost "dura".

• Apreciez 2

Link către postare
  • 0
Anastasia

Eu consider că este normal .

Link către postare
  • 0
iav

Sache, nu fi rău! cred au învățat codul penal pe de rost. Când am făcut șscoala, am luat codul penal aricol cu articol, pentru fiecare ni se cerea să stabilim, care sunt elementele costitutive pentru fiecare în parte, cu spețe de rezolvat. Asta în doi ani.

Link către postare
  • 0
Sache

Nu sunt rau! Asta-i realitatea. Am parte de astfel de "pregatiti trei luni" in fiecare zi si stiu ce spun.

• Apreciez 1

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• Catalin
      de Catalin
      Auto Assault-12 (AA-12), a fost initial cunoscuta sub denumirea de "Puşca de Asalt Atchisson" si purta aceasta denumire dupa numele celui ce a conceput-o inca din anul 1972, respectiv Maxwell Atchisson. Insa versiunea actuala a fost dezvoltata dupa ce brevetul de inventie a fost achizitionat de catre un fabricant de armament. Totusi, design-ul original a stat la baza conceperii ulterioare chiar a mai multor arme, un exemplu ar fi pusca de lupta USAS-12.
      Pusca poate executa foc in regim semiautomat sau complet automat, iar cadenta de tragere este undeva pe la 300 de cartuse/min. Alimentarea acesteia se poate face din magazii de tip conventional cu o capacitate de 8 cartuse sau din magazii de tip tambur, care pot stoca 20 sau 32 cartuse, in functie de model.

De-a lungul vremii pusca a suferit peste 188 de modificari pana sa ajunga la forma actuala. Poate fi folosita pentru a executa foc cu o mare diversitate de munitie calibru 12.
      Modelul standard are o greutate de aprox. 4.76 kg si o lungime de cca. 966 mm, in timp ce versiunea dezvoltata si conceputa special pentru CQB (close quarters battle) este mai usoara cu o jumatate de kilogram. Fabricantul declara ca aceasta arma nu necesita curatire sau lubrifiere.
      Reculul armei este aproape inexistent si poate executa foc indiferent de mediul inconjurator conform celor declarate de producatorul ei.
      Pentru a va face o idee, priviti acest clip (accentul rusului e mortal ):

http://youtu.be/WOoUVeyaY_8

Prezentul topic are ca singur si unic scop, doar informarea voastra. Nu trebuie sa o cumparati, sa v-o doriti sau sa postati comentarii de genul: "noi nu avem coli de scris/benzina/etc si ne dorim astfel de arme ..."
      Repet, are doar un rol informativ, iar daca pe undeva, vreodata, veti auzi de "AA 12", nu cred ca strica, sa stiti despre ce e vorba si la ce se refera cel ce aduce in discutie aceasta denumire.
      Multumesc pt intelegere.
      Enjoy!

• ALeonard
      de ALeonard
      Se poate achiziona o arma letala ( glock 17 ) si sa folosesc armament neletal ( gloante de caiuciuc ) ?

Ce permis de port arma voi avea nevoie ?
    • NightWish
      de NightWish
      Acum cateva zile am decis sa ma plimb cu bicicleta,nu stiu pe unde,pur si simplu asa..."de nebun" ca m-am plictisit acasa.Si,cum ma plimbam eu vad un drum spre padure.Ma duc pe acolo si dupa 5 minute de mers prin padure mi se incalceste o prostie in jurul rotilor.Va zic,mi-a luat 10-15 minute sa o dau jos.Poate-s eu prost da' nu stiu cum s-a incalcit in halul ala.Deja ma apucase o frica sa stau singur in padure unde stiu ca-s si mistreti(venisera pe la case acum un an) ca sa dezleg aia.Este ilegal sa iau un briceag sau unul multifunctional cu mine ca sa nu patesc iar d-astea?Am avut nevoie de mai multe ori sa tai ceva si n-am avut cu ce.
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.