rustic

Detasarea politistilor pe litoral

182 postări în acest subiect de discuţie

dar stii cumva hotelurile in care ne cazeaza in ce statiuni sunt ?

Depinde. In anii trecuti se mai descurcau sefii subunitatilor unde erau detasati colegii nostri. Acum s-au saturat si sefii sa faca tot felul de interventii pe la patronii hotelurilor. Daca imi spui sigur statiunea iti voi spune cam pe unde veti fi cazati.

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

sunt detasat si eu la mare.in zilele 1 -31 august...

0

Link către postare

Si sotul meu este detasat pe litoral in perioada 1-31 august, dar inca nu am aflat in ce statiune. Pentru a mai face rost de banuti v-as recomanda sa apelati la sindicatele din care faceti parte, s-ar putea sa aveti succes, sau cel putin asa ar fi normal. Bafta! :emo-yessir:

P.S. Lasati-o mai usor cu fetitele frumoase ca voi mergeti sa munciti acolo, sa fie clar! :angry:

2

Link către postare

Eh, daca e sa mai "pice" cate ceva, de ce nu? Ca doar nu e de pe jos! :ner:

1

Link către postare

Si nici nu au contor ... sa se vada. :lol:

1

Link către postare

Un coleg al meu a fost in 2008 sau 2009 la Eforie Nord si mi-a spus ca nici apa sa isi spele hainele nu aveau. Dar nu mai stiu exact unde a fost cazat.

Poate colegul tau a stat la cort , a fost in vacanta, eu am fost detasat in 2008 si iti spun ca nu e asa cum zice al tau coleg. :emo-yessir:

In 2004 am lucrat fara libere, o luna jumatate, dar cand am revenit la judet, cel putin noi am primit liberele pierdute pe litoral! :emo-yessir:

0

Link către postare

Poate colegul tau a stat la cort , a fost in vacanta, eu am fost detasat in 2008 si iti spun ca nu e asa cum zice al tau coleg. :emo-yessir:

In 2004 am lucrat fara libere, o luna jumatate, dar cand am revenit la judet, cel putin noi am primit liberele pierdute pe litoral! :emo-yessir:

Imi cer scuze si recunosc faptul ca m-am inselat. Azi am mai vorbit cu el. Nu a fost la Eforie Nord. A fost la Neptun.

0

Link către postare

Sigur a fost la hotel " Dacia " ( Neptun ), aici au fost probleme atat cu cazarea cat si cu apa .

0

Link către postare

Ce ti se poate intampla daca refuzi detasarea pe litoral, pe motiv ca ti s-a taiat salariul si nu ai bani pentru a putea supravietui 30 de zile pe litoral?

0

Link către postare

la noi... nu se intampla nik dar te poti astepta la un control, testare (ca-s la moda), sa te ia seful la 7 metri ca ai lasat 2 cm geamul deschis la masina.... banalitati de astea

0

Link către postare

Pe litoral vor fi detasati 45 de politisti rutieri pana la finalul verii (01.09.2011). 25 de politisti vor prelua drumurile nationale din jud. Constanta iar 20 vor prelua soselele din mun. Constanta. Prima serie va veni pe 01.07.2011 iar a doua serie pe 01.08.2011. Detasatii vor fi aproape din toate judetele mai putin din jud. Ialomita, Tulcea si Prahova. Din Bucuresti vor fi detasati 5 politisti rutieri.

Colegii nostri vor veni dotati cu un nr. de 53 de autospeciale de politie majoritatea avand montate radare si un nr. 22 de motociclete din care 8 vor fi folosite numai in mun. Constanta, 5 in Medgidia, 5 in Cernavoda, 2 in Mangalia si 2 in Eforie. Cazarea se va face am inteles in toate localitatile de pe litoral inclusiv in Medgidia si Cernavoda. Succes colegilor care vor veni si servicii cu evenimente cat mai putine!

0

Link către postare

Eu nu inteleg cum vor veni 45 de politisti cu 53 de autospeciale si 22 de motociclete? :hmmmt:

Sau cu aceste autospeciale vor veni si cei de la ordine publica?!?

0

Link către postare

Da, nici eu nu mi-am dat seama. Asa s-a spus pe la sedinte. Poate o parte din masini vor merge singure ca si asa este criza. :lol:

1

Link către postare

Din ce se aude aici pe la noi, Constanta a facut solicitari la IGPR sa suplimenteze nr.de politist pe litoral. Adresa dupa ce a trecut de Popa a fost data la fiecare director de directie care la randul lor au solicitat IPJ-urilor oamenii. Toate bune si frumoase pana aici, numai ca ce am aflat din surse sigure inca nu sunt asigurate locurile de cazare pentru cei detasati, pentru ca nu mai exista fonduri. Si mai sunt doar 9 zile pana pleaca baietii.

0

Link către postare

Intr-o tara NORMALA eu asa as vedea lucrurile: sa li se asigure politistilor detasati pe litoral transportul,cazarea (in conditii optime) si asigurarea a 3 mese pe zi.

0

Link către postare

Mă bucură discuţiile voastre, abia aştept să mă întâlnesc cu unii dintre d-voastră. Pe Litoral veţi avea ocazia să arătaţi ceea ce ştiţi şi puteţi!, nimeni nu o să vă pună beţe în roate. Poţi să faci muncă de poliţie la fel de liber cum postezi pe acest forum!. În ceea ce priveşte cazarea condiţiile sunt bune, nu de 5-7*, dar bune. Cei care se fofilează de la muncă vor avea surprize, pentru cei care îşi aduc cu ei pe lângă efecte şi logistică, familia, prietena, amanta sau alte cunoştinţe,(bestkyky sper să nu citeşti postarea aceasta!), vor fi ceva probleme şi costuri destul de ridicate. Anul trecut doi colegi de la rutieră, detaşaţi, au fost filmaţi în Staţiunea Mamaia, cu o cameră ascunsă într-un medalion, de o şoferiţă drăguţică foc, căreia îi făceau avansuri şi propuneri indecente pentru a o scuti de o contravenţie. Fata pe lângă reclamaţia de la parchet pentru hărţuire sexuală, a trimis pe suport magnetic filmuleţul ambelor soţii ale ruteriştilor(bineânţeles adresele le-a obţinut pe cale judiciară iar în filmuleţ erau nişte chestii, mamă!, mamă!, care se finalizau cu un menaj a trois!, fantezişti de elită băieţii ăia!). Nu m-a interesat deznodământul! :ner: :ner: . Hai să dezlegăm şi misterul, de altfel logic, al tehnicii auto: anul trecut de la un judeţ, de unde se agaţă harta în cui, au fost aduse patru motociclete pe o platformă, după odihnă poliţistul delegat şi conducătorul platformei au plecat la ei în judeţ, iar motocicletele au fost folosite până la sfârşitul Sezonului Estival, cand s-au "repatriat" în acelaşi mod" :naughty: . ce mai.. ca la noi nu este nicăieri, "lume multe, guri căscate, haine multe colorate, fetiţ multe dezbrăcate, veselie multă frate, bere rece la picioare, că doar veţi veni la mare!(distranţă de casă :ner: ), vă aştept cu drag!. P.S. Nu sunt un pârâcios, eu nu o să văd, nu o să cunosc şi o să uit foarte repede!, puteţi să/nu, aveţi încredere! :emo-yessir:

-5

Link către postare

Referitor la hrana ce ne poti spune?

0

Link către postare

Pliiiiizzzz..., ajutati-ma!

Am citit OMAI 300/2004 si nu am gasit vreo prevedere explicita privind cazurile/modurile in care as putearefuza detasarea pe litoral...

Chiar nu pot sa ma duc anul acesta...din "milioane" de motive..

Rog colegii de pe forum sa imi indice "situatiile prevazute de lege"(Capitolul VII, Art.98 din OMAI 300/21.06.2004).

0

Link către postare

Ordinul MAI 300 din 2004

Art. 97 – (1) Poliţiştii şi funcţionarii publici din Ministerul Administraţiei şi Internelor pot fi detaşaţi într-o altă funcţie vacantă prin dispoziţie / ordin al ministrului administraţiei şi internelor sau, după caz, al şefului /comandantului unităţii din care fac parte, conform competenţelor de gestiune a resurselor umane, pe o perioadă de până la 6 luni.

(2) Pe parcursul aceluiaşi an calendaristic poliţiştii / funcţionarii publici pot fi detaşaţi pentru o perioadă mai mare de 6 luni numai cu acordul lor scris.

Cazul tau: numai daca detasarea depaseste termenul de 6 luni este necesar acordul tau. Imi pare rau. Incearca si fa raport scris in care sa motivezi de ce nu poti sa te deplasezi si cine stie poate sunt doritori care vor sa mearga in locul tau la mare. Succes!

Modificat de copman
0

Link către postare

Mă bucură discuţiile voastre, abia aştept să mă întâlnesc cu unii dintre d-voastră.

............................................

vă aştept cu drag!. P.S. Nu sunt un pârâcios, eu nu o să văd, nu o să cunosc şi o să uit foarte repede!, puteţi să/nu, aveţi încredere! :emo-yessir:

Te rog sa nu te superi si, ca om de film, sa-mi permiti sa-ti relatez cum am vazut eu momentul in care postai...

...Ora pranzului...Soarele parjoleste tot ceea ce indrazneste sa-i stea in fata...La doi pasi de batrana Mare cea Mare, intr-o cladire ce, cu chiu si vai reuseste sa-l apere de razele solare ucigatoare, sta un barbat intre doua varste, ce scrie de zor la tastatura calculatorului din dotare. Din cand in cand, acesta face cate o pauza, tragand puternic dintr-o tigara. Dupa fiecare fum, in coltul gurii ii apare un zambet. Dupa fiecare asezare a tigarii pe marginea scrumierii, acesta-si freaca mainile si continua sa apese pe taste numai de el stiute...Si iar...si iar...pana cand, multumit de cele asternute pe coala de hartie virtuala, apasa hotarat pe AddReply. Ochii se lumineaza, semn ca mesajul a fost trimis cu succes...Se lasa pe spate si incearca sa-si imagineze chipurile celor care-i vor citi mesajul...

Afara soarele nu-si schimba deloc hotararea si continua sa parjoleasca tot...

Avam, inca o data imi cer scuze si-mi doresc sincer sa nu te fi suparat de cele postate mai sus. Daca ramane valabila invitatia, chiar daca nu fac parte dintre colegii detasati pe litoral, am sa-ti fac o vizita de cutoazie.

Stima,

:emo-yessir:

Modificat de videosuzy
3

Link către postare

PolitistNT : vezi poate nu indeplinesti cumva criteriile pentru a fii detasat pe litoral, asa cum au fost postate pe intrapol.Exemplu,din amintiri : sa fi avut calificativul FB,ori B,sa nu fi fost sanctionat in anul precedent, maxim 10 ani vechime in sistem, 1,75 m inaltime, si aspect fizic placut. Daca nu te ajuta nici aceste criterii, spune-le sefilor ca totusi tu te consideri o persoana urata :ner: ( Nu gasesc altceva pentru a te ajuta :hmmmt: ) Stima,sper ca stii de gluma.

Modificat de drAGO5
0

Link către postare

drAGO5 oricum nu se tine cont de aceste criterii. Am si eu un coleg de la rutiera care duminica pleaca detasat la mare. Si are 16-17 ani vechime.

0

Link către postare

Probabil a vrut sa mearga.Acesta cu varsta,chiar este un criteriu de care trebuie sa tina seama.

0

Link către postare

merge si un colegutz moto detasat la Mamaia.. momentan habar nu are de cand, nu zic de cazare si restul. mega bonus, la ei se stie ca o sa fie 19 detasati cu totul... no comment

0

Link către postare

spune-mi te rog exact cand unde au fost postate criteriile ca nu dau deloc de ele!!

0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.