Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
Iuli90

Prelungire dovada de circulatie - caz penal

Întrebare

Iuli90    1
Iuli90

alutare,

Am următoarea speță și aș aprecia foarte mult ajutorul vostru.

În data de 23-Oct-15 am produs un accident rutier soldat cu o victimă iar eu sunt vinovatul.

Victima nu a avut nicio zi de spitalizare, am vorbit cu ea și nu are nicio pretenție la mine.

Permisul mi-a fost reținut, eu primind o dovadă cu drept de circulație pe o perioadă de 15 zile valabilă până pe 7-Nov-15, încălcând articolul 51 din codul rutier (așa era stipulat în dosarul de la poliție pe care l-am semnat).

în data de 11-Oct am depus actele (copia dovezii și a CI și o cerere) la Parchetul de pe lângă Judecătorie pentru prelungirea dovezii.

1. Care sunt pașii de urmat în continuare? Aștept să fiu sunat de la poliție pentru posibilitate prelungire (am înțeles că hotărârea se trimite de către parchet direct la poliție)?

2. Care este durata medie de soluționare definitivă a acestui tip de caz?

3. Pot urgenta eliberarea prelungirii dovezii de circulație?

4. Este nevoie să mă duc personal la parchet în fiecare zi pentru a afla dacă s-a emis hotărârea prelungirii?

Mulțumesc anticipat,

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

14 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

• 0
+Marius    6.319
Marius

Trebuie să mergi la Parchet, unde ai depus dovada înlocuitoare a permisului şi o vei primi înapoi împreună cu rezoluţia procurorului. Comunicarea dintre Parchet şi Poliţie nu are legătură cu ce te interesează pe tine, este strict o procedură internă.
Nu prea ai ce să urgentezi în privinţa prelungirii dovezii, pentru că în general nu durează mai mult de câteva ore, iar în mod normal grefiera trebuia să te informeze când primeşti înapoi documentele depuse.

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Iuli90    1
Iuli90

Mulțumesc pentru răspuns!

Dovada nu am depus-o personal la parchet, am sunat înainte și mi s-a zis că toate actele pot fi trimise și prin e-mail - lucru pe care l-am făcut.

Mă voi duce mâine să obțin un răspuns concret de la parchet.

Link către postare
  • 0
Iuli90    1
Iuli90

Revin cu informații, poate mai sunt și altii în situația mea.

1. Actele (copie CI + copie dovadă + cerere scanată) se pot trimite prin e-mail.
  2. Ulterior trimiterii, sunați la parchet pentru a vi se confirma primirea actelor.
  3. Apoi, în termen de câteva zile (3-5) sunați la poliție la Udriște pentru a vi se confirma primirea rezoluției.
  4. După aceea, un drum la poliție și dovada se va prelungi.
  5. Deci, nu este necesar să mergeți fizic la parchet pentru a sta ore-n șir la cozi interminabile.
Modificat de Iuli90
  • Apreciez 1

Link către postare
  • 0
ebikos    0
ebikos

Salut, care este adresa de e.mail la care trebuie trimise actele?

On 24.11.2015 at 10:39 AM, Iuli90 said:

Revin cu informații, poate mai sunt și altii în situația mea.

1. Actele (copie CI + copie dovadă + cerere scanată) se pot trimite prin e-mail.
  2. Ulterior trimiterii, sunați la parchet pentru a vi se confirma primirea actelor.
  3. Apoi, în termen de câteva zile (3-5) sunați la poliție la Udriște pentru a vi se confirma primirea rezoluției.
  4. După aceea, un drum la poliție și dovada se va prelungi.
  5. Deci, nu este necesar să mergeți fizic la parchet pentru a sta ore-n șir la cozi interminabile.

Te rog poti mentiona numarul de telefon la care trebuie sunat pt confirmarea primirii actelor si adresa de e.mail.

Link către postare
  • 0
Iuli90    1
Iuli90

Adresele de e-mail și nr. de telefon le găsești aici.

Acum revenind la speța mea, ce aș putea face pentru a urgenta soluționarea cazului?

Se împlinesc luna aceasta 6 luni de la procedura faptei.

Zile de ingrijiri medicale/ zile de spitalizare nu sunt, persoana vătămată nu a depus/ nu depune plângere penală.

Precizez că fapta s-a petrecut în sector 1.

Mulțumesc,

Link către postare
  • 0
Kidone    0
Kidone

am avut si eu aceasi situatie ca a ta si dupa 7 luni am primit NUP si 90 zile pieton fara drept d examen ,dar partea buna e ca macar scapi d amenda 

Link către postare
  • 0
Iuli90    1
Iuli90

Salutare din nou,

Revin cu update: Cazul s-a clasat și permisul mi-a fost restituit.

Întrebare: Odată cu restituirea permisului nu trebuia să primesc și amendă pentru nerespectarea distanței regulamentare?

Este posibil să primesc amenda ulterior?

Mulțumesc anticipat,

Link către postare
  • 0
raz2c    0
raz2c

Buna ziua,

Am acelasi caz ca Iuli90, initiatorul topicului: accident rutier soldat cu o victimă iar eu sunt vinovatul. Victima nu are nicio pretenție, nu a depus plangere.

Am dovada emisa de politie cu care pot circula 15 zile, cu posibilitatea de prelungire la fiecare 15 zile.

La inchiderea cazului, peste niste luni, probabil voi primi amenda si retinerea permisului pe o perioada de 1-2-3 luni.

Intrebarea este: daca nu solicit prelungirea si stau fara carnet in perioada asta, exista posibilitatea sa se scada/echivaleze din perioada de retinere a carnetului care va urma dupa solutionarea cazului? Exista o prevedere legala in acest sens sau o practica similara intalnita anterior?

Multumesc mult.

Link către postare
  • 0
raz2c    0
raz2c

Am aflat si revin cu raspunsul la propria-mi intrebare, poate e util cuiva in viitor cu aceeasi dilema:

Da, perioada pe care o stai fara carnetul prelungit pana la pronuntarea deciziei se scade ca numar de zile din pedeapsa pe care o primesti odata cu decizia.

Link către postare
  • 0
Vdanuti    0
Vdanuti

Buna ziua,dupa ce dovada inlocuitoare de permis a expirat  mau pot merge la parchet si la politie sa primesc o alta dovada?

Link către postare
  • 0
maggi    0
maggi

Buna, nu mi-e foarte clar ce s-a intamplat in exemplul de mai jos: dupa ce s-a clasat cazul, ai ramas pieton 3 luni, sau ti-au dat direct permisul inapoi, in timp ce aveai dovada de circulatie?

Am o situatie identica, doar ca partea vatamata sunt eu, vinovatul accidentului. Mi s-a luat permisul in ziua producerii accidentului, si am dovada de circulatie. 

De ce politia mi-a spus ca mi se va retine permisul 3 luni + alte 30 de zile? Mentionez ca nu am refuzat retinerea permisului, dar nici nu m-am dus personal sa il inmanez, ci au venit ei la spital, sesizati de cei de la urgente.

Multumesc!

On 6/15/2016 at 0:32 PM, Iuli90 said:

Salutare din nou,

Revin cu update: Cazul s-a clasat și permisul mi-a fost restituit.

Întrebare: Odată cu restituirea permisului nu trebuia să primesc și amendă pentru nerespectarea distanței regulamentare?

Este posibil să primesc amenda ulterior?

Mulțumesc anticipat,

Link către postare
  • 0
maripo    0
maripo

Buna ziua,

Sunt in urmatoarea situatie:

- in 04 Aprilie 2017 am avut un accident usor cu un pieton pe care l-am lovit pe trecerea de pietoni. Acesta nu a avut nevoie de spitalizare si in 06 Aprilie am facut impreuna cu ea  Declaratia notariala prin care isi exprima faptul ca nu doreste sa depuna nici o plangere penala sau civila si nu are pretentii. Declaratia am depus-o in aceeasi zi la politie.

- am primit dovada 15 zile iar dupa aceasta perioada nu am solicitat prelungirea dovezii intrand, in acest fel, in perioada de 90 zile de suspendare.

- Maine, 18.07.2017, se implinesc cele 90 zile de suspendare si inca nu am primit nimic nici de la Parchet si nici de la Serviciul circulatie.

In aceasta situatie, am fost sfatuit sa merg la politie in a 91-a zi, adica poimaine, sa iau o cerere pe care o duc la Parchet pentru a fi semnata de procuror, apoi, cu aceasta cerere sa ma intorc la politie pentru a o depune impreuna cu dovada care va primi o prelungire de cate 30 zile pana la solutionare.

Intrebarile mele sunt:

-Procesul de mai sus, necesar pentru prelungirea dovezii, se poate parcurge intr-o singura zi? (Eu sunt din Brasov iar accidentul este inregistrat la Politia Mures, pe raza judetului caruia a avut loc, si e destul de dificila deplasarea).

- Este corect procesul prin care sa imi pot obtine prelubgirea, asa cum am fost sfatuit?

- Mai am nevoie de alte acte decat dovada, cererea si CI?

- Pot merge la Politie maine sa incep demersul tinand cont ca este a 90-a zi sau totul se intampla dupa a 91-a zi?

Multumesc pentru ajutor,

MP.

Link către postare
  • 0
M11A    0
M11A

Buna ziua. Am si eu o problema similara cu ce se discuta aici.(accident rutier cu vatamare de persoana in curs de cercetare,fara zile de spitalizare,fara pretentii din partea victimei,si cu permisul suspendat 90zile).Am dovada expirata de apx 2 saptamani,si  o pot prelungi(asa am inteles de pe udristei.)Care sunt pasii,si daca se poate o adresa de mail/teledon unde pot trimite cererea, dovada si ci.(ca nu mai este valabil linkul).Accidentul s.a produs in sectorul 6.

Multumesc.

Link către postare
  • 0
+Marius    6.319
Marius

La cererea titularului permisului de conducere reţinut pentru astfel de situaţii - accidente rutiere cu victime etc., procurorul care exercită supravegherea cercetării penale poate dispune prelungirea dreptului de circulaţie, cu câte 30 de zile, până la soluţionarea cauzei - dispunerea neînceperii urmăririi penale, scoaterii de sub urmărire penală ori încetării urmăririi penale sau, după caz, ori până la rămânerea definitivă a hotărârii judecătoreşti. 
Trebuie să megi la parchet şi să depui o cerere în acest sens. După ce primeşti decizia procurorului şi dacă aceasta e favorabilă, cu documentele respective mergi la sediul poliţiei rutiere unde îţi va fi prelungit dreptul de circulaţie prin prelungirea valabilităţii dovezii înlocuitoare a permisului.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Conţinut similar

• ganton
      de ganton
      Buna ziua,
      Am luat o amenda pt. depasire viteza pe A2 in jurul KM 160. Am incercat sa o platesc la un OMV insa persoana de la casa m-a intrebat in ce localitate s-a intamplat ca cica ar trebui asta. Ori nu stia ea ori trebuie o localitate? 
      Ce intrebari am eu:
      Unde o pot plati si unde trimit dovada? Eu sunt din Bucuresti, sector 5. Pe procesul verbal scrie 

Incheiat azi zi | luna | an | ora | localitatea A2 KM 160
      Agent constatator bla bla din IGPR BAMS Br. A2 (unitatea).

Presupun ca inseamna IGPR Brigada Autostrazi si Misiuni Special Biroul A2. Deci la ce adresa trimit si sub forma de ce? Scrisoare?

E prima amenda la mine, deci de aia nu stiu prea multe.
      Multumesc.
    • Razvygolf
      de Razvygolf
      am trecut dupa ce s-au aprins luminile de la calea ferata si nu am dat permisul agentului de circulatie
      am facut contestatie
      am pierdut procesul 
      stiu ca 3 luni trebuie sa astept fara drept de conducere
      dar am auzit ca se adauga o luna daca nu predai permisul
      si am mai auzit ca se adauga o luna daca pierzi procesul
      3 luni ii pedeapsa cat se prelungeste daca nu am predat permisul si am pierdut procesul?
      multumesc!
    • Sandutzu1
      de Sandutzu1
      Salut...in data de 19 06 2015 am fost implicat intr.un accident rutier mi.a fost retinut permisul de conducere in schimb am primit o dovada cu drept de prelungire lunar iar in data de 06 10 2015 am fost oprit in trafic avand dovada expirata vreau sa stiu ce mi se poate intampla sau daca imi mai pot luoa permisul inapoi. 
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.