adydaniel

Conditii acordare bani de chirie - compensatie chirie

390 postări în acest subiect de discuţie

eu tocmai, ca nu stiu in galati cum e cu chiria(dar la ce mizerie e ma mir daca se aproba), doar cunosc pe cineva de acolo.

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

daca sunt incadrat pe functie de agent debutant si aleg sa ma fiu repartizat in oras desi eu sunt din provincie

beneficiez de bani de chirie?

Daca alegi tu sa lucrezi in oras adica soliciti prin raport scris nu vei beneficia de chrie.

Numai daca esti repartizat acolo in interesul serviciului si cum sunt rare sperante deoarece veti fi repartizati in rural daca faci raport sa te repartizeze in oras nu vei beneficia de chirie.

multumesc Marius!! suma aprobata pentru chirie difera de la judet la judet? la suceava spre exemplul nu aproba mai mult de 280 lei, e normal?

Chiria este cota parte din salariul de incadrare, 50% in rural si 60% in urban.............este posibil sa ma insel in privinta procentului.

0

Link către postare

Art 1. Politistii aflati in situatiile [...] au dreptul la o compensatie lunara pentru chirie, calculata in raport cu salariul de baza corespunzator lunii pentru care se cuvine acest drept, in cuantum de:

a). 50% din salariu de baza, daca locuiesc in municipii, statiuni turistice ori balneare sau in localitati cu situatii deosebite

b ). 40% din salariul de baza, daca locuiesc in alte localitati decat cele prevazute la lit. a)

Modificat de Mateuta
0

Link către postare

stie cineva pe unde esta postata baza legala privind prima de instalare?

0

Link către postare

Vezi sa faci raport catre inspectorul sef pentru a lua prima!

0

Link către postare

dap... ai vreun model?

0

Link către postare

Nu, pentru ca ne-au dat tipizate...

0

Link către postare

Are cineva idee cat e salariul de baza pt debutanti?M-ar interesa sa stiu pt contractul de inchiriere.

0

Link către postare

Model de rapot pentru acordarea chiriei.

IMG.pdf

0

Link către postare

@ florin07: Daca esti debutant si in munca, nu numai in sistem, lucrurile stau prost. Salariul de debutant este foarte mic, iar baza de calcul pentru chirie este salariul de baza pe structura ipotetica de la 31.12.2009, nu salariul de baza din fluturas.

Daca vrei sume aproximative: Sb(31.12.09)=800-900 lei

Indemnizatia chirie : la 800-900 lei se aplica 40% pentru orase mici si rural sau 50% pentru municipii, statiuni si ajungem la 320-450 lei

Suma asta se diminueaza cu 25% si se indexeaza cu 15%(ca tot ce misca-n tara asta) si rezulta 276-388 lei.

Foarte putin.

Daca mai ai vechime in civil, sumele cresc datorita gradatiei aferente acestei vechimi.

0

Link către postare

Nu inteleg de ce trebuie rediminuata norma de hrana, atata vreme cat este procent din salariul de baza care deja a fost diminuat. Matematica mea nu e de acord. Practic, ne trag teapa de doua ori.

0

Link către postare

Va salut....am si eu o nelamurire in privinta banilor de chirie....in H.G. nr. 284/2005 la art.3 scrie ca se pot acorda bani de chirie si persoanelor mutate in interes de serviciu in localitatea in care isi au domiciliul. Asta presupune formarea unei comisii care sa decida daca politistul are, sau nu spatiul corespunzator de locuit la adresa de domiciliu. M-ar interesa sa stiu cat reprezinta acest "spatiu corespunzator" sau daca exista vreo lege in care sa se spuna ceva despre asta, pentru ca mie mi s-a spus ca nu pot sa imi iau bani de chirie deoarece pot sta la parinti....intr-un apartament cu 2 camere in care mai locuieste si fratele meu. Nu este o situatie extraordinar de grea, dar pe langa stresul de la servici mai am parte si acasa de alt stres...toata lumea are din cand in cand probleme cu familia

0

Link către postare

Boby, citeste anexa nr.1 din Legea locuintei- nr.114/1996 - referitor la cerintele minimale ale spatiului de locuit.

0

Link către postare

multumesc drAGO5....sper sa gasesc ce imi doresc acolo :D

0

Link către postare

salut! am si eu niste nelamuriri ,daca ma poate ajuta cineva.Lucrez in sistem de aproximativ 10 ani .Pana in anul 2011 mi-am desfasurat activitatea pe raza unei comune in cadrul unui post de politie rural unde am locuit intr-un apartament ce apartinea Primariei acelei localitati fara a putea beneficia de compensatia chiriei desi eu plateam lunar o anumita suma de bani.Incepand cu noua reorganizare sediul Sectiei de Politie Rurala s-a stabilit la municipiu,respectiv o distanta de aproximativ 25 km de localitatea de domiciliu,iar la propunerea sefului de sectie am acceptat sa-mi desfasor activitatea pe functia de secretar al sectiei astfel ca m-am mutat cu familia pe raza municipiului intr-un apartament gasit in chirie (120 euro lunar).Am intocmit documentatia pentru acordarea compensatiei de chirie iar de la SRU am primit comunicarea ca mi se asigura o locuinta de serviciu la un post de politie din vecinatatea municipiului(10 km)pentru care eu nu sunt de acord .Specific faptul ca postul de politie respectiv nici nu se afla pe raza Sectiei de Politie Rurala la care i-mi desfasor activitatea .Intru-cat eu sunt nevoit sa refuz aceasta locuinta in mod sigur o sa mi se refuze compensatia chiriei.Ce pot face in acest caz?

0

Link către postare

Art. 14. — Compensatia lunara pentru chirie nu se

acorda in situatia in care politistilor si dupa caz, familiilor

acestora, li se atribuie un spatiu de locuit corespunzator,

pe care il refuza.

0

Link către postare

Mersi fain de raspuns, am aflat si eu zilele astea de la un coleg care a facut recent cum sta treaba si maine ma duc sa rezolv problema, urmand ca atunci cand revin sa postez modelul de raport pentru colegii de la DGPMB interesati, alaturi de raspunsul tau, ca sa fie clara treaba

Nu conteaza cu cine stai, fiecare e cu treaba lui, daca indeplinesti conditiile necesare decontarii chiriei o sa primesti banii, la fel si ceilalti daca sunt colegi si solicita si ei decontarea... va da doar la unul doar daca el face cererea, dar atunci restul nu primesc pentru ca nu solicita.

Am fost si eu in situatia ta, am mers toti 3 la circa financiara cu propietarul, am intocmit 3 contracte de inchiriere, s-a dat numar de inregistrat pe fiecare, dupa care am mers pentru viza de flontant la biroul de evid. populatiei si intre timp si la asociatia de propietari pentru o adeverinta care atesta ca locuiesc efectiv acolo, dupa ce am recuperat si cartea de identitate cu viza de resedinta, am mers am facut copii la c.i + viza si la contractul de inchiriere, iar dupa toate astea am mers la resurse umane ca sa mi se dea modelul de raport pentru solicitarea chiriei si dupa ce am completat tot ce trebuia am asteptat sa vina banii.

Mersi fain de raspuns, am aflat si eu zilele astea de la un coleg care a facut recent cum sta treaba si maine ma duc sa rezolv problema, urmand ca atunci cand revin sa postez modelul de raport pentru colegii de la DGPMB interesati, alaturi de raspunsul tau, ca sa fie clara treaba

Nu conteaza cu cine stai, fiecare e cu treaba lui, daca indeplinesti conditiile necesare decontarii chiriei o sa primesti banii, la fel si ceilalti daca sunt colegi si solicita si ei decontarea... va da doar la unul doar daca el face cererea, dar atunci restul nu primesc pentru ca nu solicita.

Am fost si eu in situatia ta, am mers toti 3 la circa financiara cu propietarul, am intocmit 3 contracte de inchiriere, s-a dat numar de inregistrat pe fiecare, dupa care am mers pentru viza de flontant la biroul de evid. populatiei si intre timp si la asociatia de propietari pentru o adeverinta care atesta ca locuiesc efectiv acolo, dupa ce am recuperat si cartea de identitate cu viza de resedinta, am mers am facut copii la c.i + viza si la contractul de inchiriere, iar dupa toate astea am mers la resurse umane ca sa mi se dea modelul de raport pentru solicitarea chiriei si dupa ce am completat tot ce trebuia am asteptat sa vina banii.

0

Link către postare

cine ma poate ajuta cu un model de raport pentru solicitarea locuintei de serviciu?

0

Link către postare

MINISTERUL ADMINISTRATIEI SI INTERNELOR

INSPECTORATUL GENERAL AL POLITIEI ROMANE

DIRECTIA GENERALA A POLITIEI MUNICIPIULUI BUCURESTI

SECTORUL X POLITIE

SECTIA X POLITIE

BIROUL x

AGENT DE POLITIE x

RAPORT

din data de

Raportez urmatoarele:

Ma numesc X, sunt absolvent al Scolii de Agenti de Politie Vasile Lascar Campina, promotia 20xx, iar in urma absolvirii am fost repartizat in mun. Bucuresti.

Va rog respectuos sa-mi asigurati o locuinta din fondul locativ al statului ori sa-mi acordati compensatia pentru chirie.

Fata de cele raportate, rog dispuneti.

AGENT DE POLITIE

X

Cam asa ar trebui sa arate raportul.

1

Link către postare

Salutare...o intrebare am si eu pentru cine stie si ma poate ajuta:

Daca vreau sa fac schimb cu un coleg(eu sa ma duc in locul lui in buc, el sa vina in locul meu in dolj) se mai acorda compensatia pentru chirie?

0

Link către postare

Nu se mai acordă compensanția de chirie, pentru că mutarea este la cererea voastră, nu în interesul serviciului.

0

Link către postare

Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu o intrebare ce are legatura cu banii de chirie:

Daca la repartitie mi-am ales judetul Ilfov beneficiez de compensatie de chirie daca vreau sa locuiesc in Bucuresti?Mai concret sa zicem ca lucrez la postul de politie Glina din jUD Ilfov..si nu vreau sa stau in comuna cu chirie si vreau sa stau in Bucuresti( adica sa fac naveta) , nu sunt mai mult de 10 km.Mentionez faptul ca nu am nicio proprietate personala si localitatea de domiciliu o am in Jud.Gorj!

0

Link către postare

Poți primi bani pentru navetă.

0

Link către postare

pai si cum se acorda banii astia ptr naveta? ca eu am abonament la Ratb si practic distanta de la post din Ilfov pana in Bucuresti unde locuiesc cu chirie o fac cu autobuzul.si banii de naveta in cazul asta automat vor vii mult mai putin decat pentru chirie.

0

Link către postare

delux

Vezi topicul ăsta:

Baftă!

0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.