adydaniel

Conditii acordare bani de chirie - compensatie chirie

396 postări în acest subiect de discuţie

In urma unei succesiuni am dobandit 15% cu privire la un imobil, deci coproprietar asupra unei cote fixe. Partajul nu e facut si nici nu e cazul de asa ceva, dar ma intereseaza sa aflu daca o sa am probleme pentru a ma incadra la conditiile de acordarea chiriei la numirea in prima functie. Sunt elev.

Prin "locuinta personala" inteleg un proprietar unic sau proprietate in devalasmasie cu sotia avand drept de prop exclusiv si nu colectiv cum e in situatia mea. Nu o sa am probleme, nu?

Art. 2. — Politistul numit in prima functie sau mutat ininteresul serviciului intr-o alta localitate decat cea in care isi are domiciliul beneficiaza de compensatia lunara pentru chirie daca indeplineste cumulativ urmatoarele cerinte:

B). politistul ori sotia/sotul acestuia/acesteia nu detine locuinta proprietate personala in localitatea in care a fost numit in prima functie sau mutat in interesul serviciului

Modificat de jeffo
0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

O intrebare scurta am si eu. Pot primi bani de chirie daca imi este inchiriat un apartament detinut de fratele meu in localitatea in care imi dsfasor activitatea?

0

Link către postare

Marinikkk de ce nu inchiriezi tu alt apartament pentru a inlatura orice suspiciune?

0

Link către postare

O intrebare scurta am si eu. Pot primi bani de chirie daca imi este inchiriat un apartament detinut de fratele meu in localitatea in care imi dsfasor activitatea?

Da se poate.

0

Link către postare

Singura restrictie de acest gen, introdusa in Hot. 520/30mai 2007 care modifica Hot. 284/07.04.2005 (despre care se vorbeste in acest topic) este urmatoarea: nu se acorda compensatia pentru chirie in situatia in care contractul de inchiriere este incheiat cu copiii/parintii politistului sau ai sotiei/sotului.

Deci cu fratele tau se poate incheia acest contract de inchiriere.

0

Link către postare

jeffo, exact pe speta ta nu s-a acordat compensatia de chirie mai multor colegi. si da, este vorba de 15%, 20% etc dintr-o locuinta, deci nu o locuinta intreaga. cred ca e aceeasi speta ca la prima casa, daca ai o cota parte dintr-un imbil nu te mai califici la conditii (daca nu e e asa sa ma corecteze cineva)

stiu ca juridic o locuinta nu e acelasi lucru cu 15% dintr-o locuinta, dar explica-le tu asta dlor juristi. nu iti vor da aviz pentru chirie. si este bine sa precizezi in rap tau ca detii cota parte dintr-o locuinta.

daca mai poti cumva sa renunti la cota ta parte catre parinti ar fi bine sa o faci. parerea mea...

Modificat de rahoul
0

Link către postare

Un coproprietar a obtinut credit pentru prima casa...

Trebuie sa ma gandesc serios la asta si o sa iau o decizie. Multumesc pentru sfat

Modificat de jeffo
0

Link către postare

Inca o intrebare va rog, cu privire la litera a). Politistul nu efectueaza naveta la si de la locul de munca din/in localitatea de domiciliu.

Daca locul de munca se afla la 20-30 de km de domiciliu iti pot imputa astia sa faci naveta ca sa nu acorde indemnizatia de chirie daca vrei sa locuiesti in localitatea unde efectiv trebuie sa lucrezi?...

0

Link către postare

Nu jeffo, nu te pot obliga sa faci naveta.

0

Link către postare

Multumesc

0

Link către postare

O intrebare pentru colegii de la DGPMB, care au solicitat acordarea banilor pentru chirie in ultimele 2 lunii, s-a mai introdus ceva in plus de completat sau conditiile sunt aceleasi?Am inteles ca ar fi acum necesar si un raport prin care soliciti locuinta de la MAI si care trebuie aprobat de seful de birou.

Daca e asa, aveti cumva model de raport? Doresc sa evit sa fac "100 de drumuri" intre DGPMB si sectie daca modificarea de care vorbesc este valabila.

0

Link către postare

Da asa-i.Am un model la lucru, o sa incerc sa-l iau.

0

Link către postare

Am o mare nedumerire:daca sunt 3 politisti care ne mutam impreuna intr-un apartament,o sa primim toti 3 bani pentru chirie sau decat unul din noi??Am citit legea insa nu sunt foarte lamurit.In cazul in care o sa zicem ca o sa primim toti 3 trebuie sa facem fiecare contract sau e de ajuns sa faca unu si restu sa facem doar viza de flotant?Multumesc.

0

Link către postare

DannyBad : un raport pentru a solicita locuinta de serviciu sefului de sectie( eu am facut unul scris de mana). acesta trebuie inregistrat la secretariat iar numarul de inregistrare se consemneaza in raportul prin care soliciti chirie.

1

Link către postare

Sa inteleg ca nu stie nimeni????

0

Link către postare

DannyBad : un raport pentru a solicita locuinta de serviciu sefului de sectie( eu am facut unul scris de mana). acesta trebuie inregistrat la secretariat iar numarul de inregistrare se consemneaza in raportul prin care soliciti chirie.

Mersi fain de raspuns, am aflat si eu zilele astea de la un coleg care a facut recent cum sta treaba si maine ma duc sa rezolv problema, urmand ca atunci cand revin sa postez modelul de raport pentru colegii de la DGPMB interesati, alaturi de raspunsul tau, ca sa fie clara treaba

Sa inteleg ca nu stie nimeni????

Nu conteaza cu cine stai, fiecare e cu treaba lui, daca indeplinesti conditiile necesare decontarii chiriei o sa primesti banii, la fel si ceilalti daca sunt colegi si solicita si ei decontarea... va da doar la unul doar daca el face cererea, dar atunci restul nu primesc pentru ca nu solicita.

Am fost si eu in situatia ta, am mers toti 3 la circa financiara cu propietarul, am intocmit 3 contracte de inchiriere, s-a dat numar de inregistrat pe fiecare, dupa care am mers pentru viza de flontant la biroul de evid. populatiei si intre timp si la asociatia de propietari pentru o adeverinta care atesta ca locuiesc efectiv acolo, dupa ce am recuperat si cartea de identitate cu viza de resedinta, am mers am facut copii la c.i + viza si la contractul de inchiriere, iar dupa toate astea am mers la resurse umane ca sa mi se dea modelul de raport pentru solicitarea chiriei si dupa ce am completat tot ce trebuia am asteptat sa vina banii.

0

Link către postare

Mersi fain de raspuns, am aflat si eu zilele astea de la un coleg care a facut recent cum sta treaba si maine ma duc sa rezolv problema, urmand ca atunci cand revin sa postez modelul de raport pentru colegii de la DGPMB interesati, alaturi de raspunsul tau, ca sa fie clara treaba

Nu conteaza cu cine stai, fiecare e cu treaba lui, daca indeplinesti conditiile necesare decontarii chiriei o sa primesti banii, la fel si ceilalti daca sunt colegi si solicita si ei decontarea... va da doar la unul doar daca el face cererea, dar atunci restul nu primesc pentru ca nu solicita.

Am fost si eu in situatia ta, am mers toti 3 la circa financiara cu propietarul, am intocmit 3 contracte de inchiriere, s-a dat numar de inregistrat pe fiecare, dupa care am mers pentru viza de flontant la biroul de evid. populatiei si intre timp si la asociatia de propietari pentru o adeverinta care atesta ca locuiesc efectiv acolo, dupa ce am recuperat si cartea de identitate cu viza de resedinta, am mers am facut copii la c.i + viza si la contractul de inchiriere, iar dupa toate astea am mers la resurse umane ca sa mi se dea modelul de raport pentru solicitarea chiriei si dupa ce am completat tot ce trebuia am asteptat sa vina banii.

Multumesc mult :)acum sunt lamurit :D

0

Link către postare

buna ziua ca viitor deputant intr-un judet unde nu am domiciliu, ce pasi trebuie sa urmez pentru a primi compenstia de chirie?

0

Link către postare

Ai nevoie de un contract de inchiriere inregistrat la fisc si un raport de solicitare la serviciu MRU.

0

Link către postare

daca sunt incadrat pe functie de agent debutant si aleg sa ma fiu repartizat in oras desi eu sunt din provincie

beneficiez de bani de chirie?

0

Link către postare

multumesc Marius!! suma aprobata pentru chirie difera de la judet la judet? la suceava spre exemplul nu aproba mai mult de 280 lei, e normal?

0

Link către postare

red21 beneficiezi de banii de chirie daca sectia de politie isi are sediul in orasul in care vrei sa fii repartizat si daca nu ai un imobil proprietate in acel oras.

Modificat de bulibasha
0

Link către postare

buna ziua ca viitor deputant intr-un judet unde nu am domiciliu, ce pasi trebuie sa urmez pentru a primi compenstia de chirie?

Cred ca "bulibasha" este coleg cu parlamentarii! deputa_t :naughty:

2

Link către postare

scuza-ti greseala :emo-yessir:

0

Link către postare

bulibasha dar la ce iti trebuie tie suceava daca esti din galati? :D

0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.