adydaniel

Conditii acordare bani de chirie - compensatie chirie

395 postări în acest subiect de discuţie

scurt si la obiect :)) merci!!! Uneori am momente cand imi doresc sa ma insel :|

Modificat de Catalin
Qoute inutil.
0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

GL14MTK asa cum ti-a confirmat si Marius ai dreptul la intemnizatie de chirie daca esti mutat in interesul serviciului.

Repartitia in judetul tau in functie de media pe care ai obtinut-o se face in interesul serviciului.

Ca te vei duce in rural este posibil, aproape cert dupa ,,reorganizare".

Chiar daca nu vei face cerere atunci cand vei munci in rural tot nu vei avea dreptul la intemnizatia de chirie daca te vei muta in oras la cerere, adica printr-un raport scris in care soliciti asta. ,,Va rog respectuos sa-mi aprobati mutarea de la ..........in cadrul......"

Sfatul meu este sa vorbesti cu ofiterul de la cadre care se ocupa de aceasta linie de munca , sa ii explici ce probleme ai(banuiesc ca ai daca intrebi) si sa gasesti impreuna cu el, seful SMRU si inspectorul sef o solutie sa fi mutat in interesul serviciului.

Daca mi-ai da mai multe detalii.........

2

Link către postare

da, e o idee buna asta. Merci frumos!! Probleme....faza e ca vreau sa ma mut cu iubita, sa stam singuri, nu la ai mei. Asta ar fi.. si nu ar strica cativa banuti care sa contribuie la chirie, ca nu am alta proprietate unde sa mergem.

Modificat de Catalin
Nu mai da quote la postul anterior, este inutil! Citeste reguamentul forumului!
2

Link către postare

Pai atunci este simplu.

Toata lumea stie cata dragoste este intre soacra si nora. :emo-box:

Exact asta trebuie sa le spui domnilor sau doamnelor cu care vei discuta.

Ca este imposibil sa locuiesti cu parintii.

Daca vor vrea sa te asculte ....se poate rezolva problema.

Multa bafta. :emo-yessir:

0

Link către postare

merci Elvis :emo-yessir:

0

Link către postare

Cosmin86 si GL14MTK o sa postez modelul de raport pentru toti politistii care intra pe forum.

Poate asa ma fac si eu util.

IMG.pdf

Modificat de Elvis
6

Link către postare

Va salut!Doresc sa aflu daca pot primi indemnizatie de chirie daca detin locuinta in alta localitate decat cea in care lucrez,fiind mutat in interesul serviciului.Multumesc!

0

Link către postare

Daca ai fost mutat in interesul serviciului, da, ai dreptul sa primesti compensatia de chirie.

1

Link către postare

In primele articole din HG 284/2005, este specificat ca : Art. 2. Poliţistul numit în prima funcţie sau mutat în interesul serviciului într-o altă localitate decât cea în care îşi are domiciliul beneficiază de compensaţia lunară pentru chirie dacă îndeplineşte cumulativ următoarele cerinţe B) poliţistul ori soţia/soţul acestuia/acesteia nu deţine locuinţă proprietate personală în localitatea în care a fost numit în prima funcţie sau mutat în interesul serviciului

iar la sfarsit este scris ,citez Art. 15. - Dreptul la compensaţia lunară pentru chirie încetează în următoarele situaţii:

a) la data dobândirii de către poliţist sau de către soţia/soţul acestuia/acesteia, pe orice cale, a unei locuinţe proprietate personală..... deci lipseste specificatia # in localitatea in care....#

Nu mai inteleg nimic.Voi?

0

Link către postare

Se refera la locuinta din localitatea in care iti desfasori activitatea, altfel aceste prevederi ar intra in contradictie cu cele din art. 2.

0

Link către postare

Foarte important pentru cei care au fost mutati in interesul serviciului la sectiile rurale !

Aveti dreptul la prima de instalare !

Modificat de Elvis
1

Link către postare

va salut pe toti. as dori sa ma informati cu privire la un aspect. in ianuarie incep serviciul (fac parte din promotia amanata cu 6 luni pana la incadrare),iar eu sunt domiciliat in localitatea X,care se afla la o distanta de aproximativ 12 km de localitatea XX, unde as dori sa prind post...Sa zicem ca as prinde post in localitatea XX, exista vreo problema in a solicita bani de chirie? ...adica este considerata distanta de 10-12 km un motiv intemeiat pentru a face raport in sensul acordarii banilor de chiirie?

ma intereseaza mai exact ce conditii de distanta intre localitatea de serviciu si localitatea de domiciliu trebuie respectate pentru a nu ma izbi de vreun refuz in ceea ce priveste acordarea banilor de chirie.

0

Link către postare

Daca esti mutat in interesul serviciului ai dreptul la chirie.

0

Link către postare

va salut pe toti. as dori sa ma informati cu privire la un aspect. in ianuarie incep serviciul (fac parte din promotia amanata cu 6 luni pana la incadrare),iar eu sunt domiciliat in localitatea X,care se afla la o distanta de aproximativ 12 km de localitatea XX, unde as dori sa prind post...Sa zicem ca as prinde post in localitatea XX, exista vreo problema in a solicita bani de chirie? ...adica este considerata distanta de 10-12 km un motiv intemeiat pentru a face raport in sensul acordarii banilor de chiirie?

ma intereseaza mai exact ce conditii de distanta intre localitatea de serviciu si localitatea de domiciliu trebuie respectate pentru a nu ma izbi de vreun refuz in ceea ce priveste acordarea banilor de chirie.

Repartitia in judetul tau in functie de media pe care ai obtinut-o se face in interesul serviciului.

Dacă citeai mai sus a mai pus cineva problema. :) Nu contează distanţa, condiţia e să fie in interesul serviciului, inclusiv prima repartiţie din şcoală.

0

Link către postare

va multumesc pentru raspuns.

0

Link către postare

Si mai este o conditie: sa locuiesti in localitatea unde iti desfasori activitatea cu chirie, in baza unui contract autentic, nu sa faci naveta in localitatea de domiciliu.

0

Link către postare

daca am o locuinta prin "credit prima casa" asta inseamna ca sunt proprietar ?...din cate cunostinte am stiu ca nu este adevarat si ca devi proprietar cu drepturi depline atunci cand ai titlul de proprietate.....de ce va intreb asta, pentru ca m-am interesat la IPJ'ul meu pentru acordarea de chirie, iar acestia mi-au spus ca daca am proprietate nu beneficiez de acest drept, cu toate ca le-am spus ca am o locuinta cu credit, dar nu sunt proprietar

Mentionez ca am domiciliul in loc. in care isi are sediul sectia la care lucrez, iar eu lucrez si ma deplasez in alte comune din cadrul sectiei.

Pot beneficia de chirie in conditiile acestea?...am citit si comment'urile de mai sus, iar singura difenrenta am observat'o legat de locuinta daca esti proprietar sau nu

0

Link către postare

Bineinteles ca esti proprietar daca ai cumparat o locuinta. Nu conteaza sursa banilor cu care ai platit-o (credit "prima casa", camatari, etc). Nu ai restrictionat decat dreptul de a o vinde, atata timp cat este girata la banca.

Suntem foarte multi in situatia asta, de a achita credite pe foarte multi ani pentru casa achizitionata...ar fi fost prea frumos sa putem lua si bani de chirie...

0

Link către postare

Contractul de vanzare-cumparae nu este pe numele tau?

Platesti impozit ?

Deci esti proprietar!

0

Link către postare

fir-ar sa fie.....sa fac un transfer k sa numai am proprietate....:D

deci singura problema k sa beneficiez de chirie este ca sediul sectie sa fie mutat in alta localitate decat cel de domiciliul unde am proprietatea.....

0

Link către postare

Am si eu o intrebare: pierzi chiria daca te muti la cerere ,chiar si daca ramai la acelasi ipj?

Oricum ma surprind si colegii nostri care lucreaza la MRU..,nu te-ar informa cu nimic parca le-ar da lor banii nostri,.. sa le fie rusine!

0

Link către postare

Pentru ca asa sunt instruiti cel mai probabil de catre seful MRU.

Ai dreptul la chirie daca esti mutat in interesul serviciului in acelasi inspectorat.

Daca te muti la cerere pierzi acest drept, pentru ca se considera ca te muti intr-o localitate unde ai locuinta...chiar daca nu ai.

0

Link către postare

stie cineva daca sunt delegat in alta localitate decat in cea in care sunt incadrat pe functie, am dreptul la bani de chirie in localitatea in care sunt delegat?mentionez faptul ca pe postul respectiv sunt mutat,fara drept la decontarea chiriei(cel putin asa sustin cei de la mru).cei de la mru mi-au spus faptul ca as fi primit bani de chirie doar daca eram detasat,in cazul delegarii nefiind valabil acest drept.

Modificat de damaro
0

Link către postare

mentionez faptul ca pe postul respectiv sunt mutat,fara drept la decontarea chiriei(cel putin asa sustin cei de la mru).

Eşti mutat, sau delegat ?

0

Link către postare

unde imi desfasor activitatea in prezent sunt delegat.pe postul de pe care sunt delegat sunt mutat in urma unui raport pe care l-am facut.pe statul de organizare figurez la o sectie de politie rurala, dar sunt delegat la politia municipala unde imi si desfasor activitatea zi de zi.

Modificat de damaro
0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.