adydaniel

Conditii acordare bani de chirie - compensatie chirie

396 postări în acest subiect de discuţie

Da !
Citeste aici    

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Daca ma apuc de constructia unei case, mai beneficiez de compensatia de chirie pana pot sa o termin?

0

Link către postare

Unde construiesti casa ? O construiesti tu sau vreo firma ? Pana o termini si faci receptia poti sa locuiesti in curte ?

0

Link către postare

In localitatea unde imi desfasor activitatea? Asa am inteles si eu ca lana la receptia lucrarii pot sa beneficiez de compensatia de chirie.

0

Link către postare

Salutare. Dacă am fost transferat la cerere de la un inspectorat la altul la o.p. și ulterior delegat la criminalistica în alta localitate decât cea în care am fost numit după transfer, pot beneficia de banii de chirie ? Menționez ca am domiciliul în localitatea unde sunt delegat însă nu am locuință personala, locuiesc cu părinții. Mersi

0

Link către postare

Nu cred ca poti

0

Link către postare

Legea nr. 188/1999 privind Statutul funcţionarilor publici

Art. 88. - (1) Delegarea se dispune în interesul autorităţii sau instituţiei publice în care este încadrat funcţionarul public, pe o perioadă de cel mult 60 de zile calendaristice într-un an.

(3) Delegarea pe o perioadă mai mare de 60 de zile calendaristice în cursul unui an calendaristic se poate dispune numai cu acordul scris al funcţionarului public. 
(4) Pe timpul delegării funcţionarul public îşi păstrează funcţia publică şi salariul, iar autoritatea sau instituţia publică care îl deleagă este obligată să suporte costul integral al transportului, cazării şi al indemnizaţiei de delegare. 

1

Link către postare

Am si eu o intrebare: pentru a primi banii pe transport, eu facand naveta cu masina conteaza daca masina e pe numele meu? Masina apartine tatalui meu, eu nu am masina pe numele meu si as vrea sa fac naveta la locul de munca cu ea. Se poate sa-mi fie decontati banii ?

0

Link către postare

Da contează. Trebuie ca tatăl tău să-ți facă o împutrenicire notarială că este de acord să-i folosești autoturismul, un contract de comodat, sau să-ți doneze mașina, trebuie să faci dovada că folosești acel autoturism în mod legal.

2

Link către postare

Buna ziua, tuturor!

Va rog sa ma ajutati intr-o situatie : momentan necasatorit, fara locuinta de vreun fel, beneficiez de banii de chirie, in eventualitatea unei casatorii, ea avand casa anterior casatoriei, mai beneficiez de banii de chirie?

Va multumesc anticipat pentru raspuns!

0

Link către postare

Tu ce zici? Poți să faci contract de închiriere cu propria soție? Dacă se supără și reziliază contractul?

0

Link către postare

Dacă locuința soției este în localitatea în care lucrezi, nu mai primești bani de chirie. Dacă este în altă localitate, da.

Art.2 si Art.3 din H.G. 284/2005.

Modificat de Andrei
0

Link către postare

Multumesc pentru raspunsuri, asa stiam si eu, dar am zis sa mai intreb o data! 

0

Link către postare

Puteti sa-mi spuneti si mie pasii pentru dosarul de decontare a banilor pentru transport? Pe 6 februarie o sa plec la cursuri si vreau sa-l fac pana in martie-aprilie astfel incat sa primesc banii din prima luna. Am inteles ca am nevoie de o adresa de la postul de politie sa merg cu ea la ARR. 

0

Link către postare

Ce este ARR-ul.?

0

Link către postare

Buna ziua.

Am o casa in constructie (neterminata, improprie locuireii) intr-o comuna invecinata cu municipiul unde sunt angajat. Casa e construita prin credit cu ipoteca.

Pana acum nu am solicitat bani de chirie, insa cu sotia si cei trei copii e cam greu intr-un apartamentde 40 mp.

Daca as solicita bani de chirie(cu contract legal, la notar) mi s-ar acorda?

Multumesc.

0

Link către postare

Ciupalacu....ce nik-uri va alegeti, te doare mintea.....ce legatura are cum contruiesti casa, credit iopotecar etc?

Am fost mutat in municipiul ....la cerere/in interes de serviciu/numit in prima functie ! Asta trebuie sa ne spui.

0

Link către postare

In municipiul unde lucrez este prima functie in care am fost numit.

0

Link către postare
10 hours ago, ciupalau said:

Daca as solicita bani de chirie(cu contract legal, la notar) mi s-ar acorda?

Contractul ca sa fie legal trebuie inregistrat la fisc, nu trebuie sa fie facut la notar.

0

Link către postare

Hotărârea nr. 284/2005 privind stabilirea cuantumului şi condiţiilor de acordare a compensaţiei lunare pentru chirie cuvenite poliţiştilor

Articolul 2

Politistul numit în prima functie sau mutat în interesul serviciului intr-o alta localitate decat cea în care îşi are domiciliul beneficiaza de compensatia lunara pentru chirie dacă indeplineste cumulativ urmatoarele cerinţe:

a) nu efectueaza naveta la şi de la locul de muncă din/în localitatea de domiciliu;

b) politistul ori sotia/sotul acestuia/acesteia nu detine locuinta proprietate personala în localitatea în care a fost numit în prima functie sau mutat în interesul serviciului;

c) unitatea de politie în care politistul este incadrat nu are posibilitatea sa îi asigure acestuia şi, după caz, membrilor familiei sale spatiu de locuit corespunzător;

d) politistul ori sotia/sotul acestuia/acesteia nu are atribuita, prin contract de închiriere, o locuinta din fondul locativ de stat în localitatea unde a fost numit în prima functie sau mutat în interesul serviciului;

e) politistul ori sotia/sotul acestuia/acesteia are un contract de închiriere, altul decat cel prevăzut la lit. d), incheiat şi înregistrat la administratia financiară în condiţiile legii;

f) şi-a stabilit reşedinţa în localitatea în care a fost numit în prima functie sau mutat în interesul serviciului, la adresa locuinţei inchiriate potrivit lit. e).

Articolul 3

(1) Politistul numit în prima functie sau mutat în interesul serviciului în localitatea în care îşi are domiciliul beneficiaza de compensatie lunara pentru chirie dacă indeplineste cumulativ urmatoarele cerinţe:

a) politistul ori sotia/sotul acestuia/acesteia nu detine locuinta proprietate personala în localitatea de domiciliu;

b) unitatea de politie în care politistul este incadrat nu are posibilitatea sa îi asigure acestuia şi, după caz, membrilor familiei sale spatiu de locuit corespunzător;

c) politistul ori sotia/sotul acestuia/acesteia nu are atribuita, prin contract de închiriere, o locuinta din fondul locativ de stat în localitatea de domiciliu;

d) politistul ori sotia/sotul acestuia/acesteia are un contract de închiriere, altul decat cel prevăzut la lit. c), incheiat şi înregistrat la administratia financiară în condiţiile legii;

e) politistul şi-a stabilit reşedinţa sau domiciliul la adresa locuinţei inchiriate potrivit lit. d);

f) în urma efectuării anchetei sociale se constată că politistul se afla într-un caz justificat de a beneficia de compensatie pentru chirie.

(2) Ancheta sociala prevăzută la alin. (1) lit. f) se efectueaza de către o comisie constituita prin ordin al ministrului administraţiei şi internelor. La stabilirea cazurilor justificate, comisia are în vedere urmatoarele criterii:

a) politistul nu detine un spatiu de locuit corespunzător la adresa de domiciliu, în situaţia în care şi-a stabilit reşedinţa la adresa locuinţei inchiriate potrivit alin. (1) lit. d), ori nu detinea la adresa anterioara de domiciliu, în situaţia în care şi-a stabilit domiciliul la adresa locuinţei inchiriate potrivit alin. (1) lit. d);

b) din motive neimputabile politistului, acesta se afla în imposibilitatea obiectiva de a mai locui la adresa de domiciliu; 

c) domiciliul politistului este stabilit într-un spatiu de locuit corespunzător, care este ocupat de acesta în baza unui contract de închiriere.

(3) Rezultatul anchetei sociale se consemneaza într-un proces-verbal care se transmite compartimentului de resurse umane.

Articolul 3^1

(1) Nu se acordă compensatia lunara pentru chirie în situaţia în care contractul de închiriere a fost incheiat cu copiii/parintii politistului ori ai sotiei/sotului acestuia/acesteia.

(2) În cazul contractelor de închiriere incheiate între politist ori sotia/sotul acestuia/acesteia şi persoane juridice care au în obiectul de activitate inchirierea de imobile nu subzista obligaţia înregistrării contractului la administratia financiară.

0

Link către postare

Buna ziua tuturor!

Va rog sa ma sfatuiti cu privire la urmatoarea situatie:

Daca sunt mutat in interesul serviciului in localitatea in care am domiciliul, iar ulterior imi mut domiciliul in alta localitate, mai beneficiez de chirie in localitatea in care am fost mutat in interesul serviciului? Daca da, in ce temei legal?

0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.