adydaniel

Conditii acordare bani de chirie - compensatie chirie

396 postări în acest subiect de discuţie

Va salut stimati colegi.....am si eu o nelamurire....m-am mutat la cerere dar locul de munca este undeva la 80 de km.....as putea sa beneficiez de chirie daca as cere acest lucru? este foarte greu sa faci naveta......presupune timp,bani si masina uzata.....va multumesc!!!! :emo-yessir:

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

in conditiile in care ti-ai facut raport sa te muti nu o sa mai beneficiezi de compensatia de chirie !

0

Link către postare

Numai cei mutati in interesul serviciului beneficiaza de chirie.

Ai facut raport cu mana ta si l-ai semnat.........

Daca gandesti sa nu spui, daca spui sa nu pui pe hartie, daca pui pe hartie sa nu semnezi, daca ai semnat sa nu te miri. :faint:

0

Link către postare

Daca ai fost mutat la cerere nu poti beneficia de compensatiei lunare pentru chirie.

H.G. nr. 284/2005 privind stabilirea cuantumului si conditiilor de acordare a compensatiei lunare pentru chirie politistilor

0

Link către postare

Nu mai beneficiezi! Era alta poveste daca erai mutat in interes de serviciu.

0

Link către postare

Daca iti pune raportul in fata, gata intocmit, si zice "Semneaza-l!"?

0

Link către postare

daca il semnezi inseamna ca esti de acord cu mutarea si iti convine locul...si mai inseamna ca te-ai zbatut pentru mutarea aia.....si daca esti de acord se presupune ca ai si unde sa locuiesti deci nu vei mai primi indemnizatia de chirie

0

Link către postare

DeuxEx, daca mie mi-ar pune cineva un raport in fata si mi-ar spune : Semneaza-l! i-as lasa vreo doua semne in jurul ochilor de ar necesita doua truse de machiaj sa ii treaca.

3

Link către postare

Stie cineva daca se mai dau banii de chirie pe luna iunie , etc...?

0

Link către postare

salut... am o nelamurire si ma gandesc ca ma puteti ajuta. de curand s-au infiintat sectiile de politie rurala. sectia de care apartin are sediul in orasul in care domiciliez... din motive personale (o situatie grea familiala) nu pot locui cu ai mei in apartament. mentionez ca inainte de a fi mutat la sectie am lucrat la un post de politie ce se afla la 50 de km.

Credeti ca e posibil sa beneficiez de conpensatia de chirie, mai ales ca nu am locuinta pe numele meu.

0

Link către postare

Nu, nu poţi decât dacă ai fost mutat în interesul serviciului de către I.P.J.-ordonatorul de credite, fără ca să fi dat concurs sau să fi făcut raport că vrei să lucrezi la secţia de poliţie rurală.

0

Link către postare

Poti beneficia de chirie daca nu te-a pus aghiuta sa faci vreun raport in care ai solicitat mutarea in oras.

Daca ai fost mutat in interesul serviciului nu conteaza ca ai tai au casa.

O conditie necesara este sa nu aiba casa in orasul unde lucrezi nici sotia ta.

Mergi la MRU, dai o declaratie ca nu ai casa ,faci un contract de inchiriere cu un proprietar si astepti chiria.

Modificat de Elvis
0

Link către postare

Elvis mai mult ca sigur nu o să ia bani de chirie. În rural cum bine cred că ştii au fost două variante. S-a dat concurs pentru posturi sau ai făcut raport că vrei să lucrezi pe noul post de la secţia de poliţie rurală. În ambele cazuri nu beneficiază de banii de chirie. Doar dacă printr-un complex nemaipomenit de împrejurări IPJ-ul l-a mutat "disciplinar" :D .

Modificat de copman
0

Link către postare

pai nu am facut nici un raport sa ma mut la oras. au disparut functiile pe la posturi si ne-au trimis la sectie in inters de srviciu. faza e ca majoritatea colegilor care au lucrat la posturi si-au facut raport pt chirie si cica li se aproba.... dar ei nu au domiciliul in orasul in care exsta sectia... -aici e nelamurirea mea-

oricum o sa fac documentatia specifica iar daca nu se aproba sunt curios sa vad motivarea

Modificat de cosmin86
0

Link către postare

Cosmin86 daca politistii din rural mutati la sectie iau bani pt chirie acelasi drept il ai si tu.

Indiferent daca parintii tai au casa in oras.

0

Link către postare

bun. atunci ma duc la IPJ sa discut.

0

Link către postare

pai nu am facut nici un raport sa ma mut la oras. au disparut functiile pe la posturi si ne-au trimis la sectie in inters de srviciu. faza e ca majoritatea colegilor care au lucrat la posturi si-au facut raport pt chirie si cica li se aproba.... dar ei nu au domiciliul in orasul in care exsta sectia... -aici e nelamurirea mea-

oricum o sa fac documentatia specifica iar daca nu se aproba sunt curios sa vad motivarea

Nu m-ai înţeles şi nici nu vreau să te descurajez, dar nu ai făcut un raport că vrei să lucrezi pe funcţia pe care eşti acum la secţia de poliţie rurală, din "proprie iniţiativă" ? Sau nu ai dat nici concurs ? Ceilalţi colegi sunt în aceeaşi situaţia cu a ta?

0

Link către postare

cop man. absolut toti am facut raport, dar cu toate acestea colegii din alte localitati baneficiaza de chirie

0

Link către postare

Probabil colegii tăi de care vorbeşti sunt în altă situaţie decăt cea în care te afli tu. Legal, din ceea ce ne-ai povestit, daca ai făcut raportul prin care soliciţi să fii mutat la secţie nu te mai afli în situaţia esenţială pentru obţinerea banilor de chirie "de a fi mutat în interesul serviciului" adică să fii mutat de către IPJ pe un post pe care îl consideră ei că ar fi în interesul lor. Îţi spun asta din proprie experienţă. Trist dar adevărat.

Modificat de copman
1

Link către postare

uite ca am vb la cu seful de la SMRU si mi-a spus ca ma incadrez si o sa promesc chirie. ori primeste toata lumea ori nimeni... cu raport sau fara....

in raportul la care faci referire la un momentdat am scris toti ca "sunt de acord sa fiu mutat de la P.P. xxx la sectia de politie rurala xxx "

0

Link către postare

Cosmin86 aici nu este vorba de,,ori primeste toata lumea....", exista anumite conditii pe care daca le indeplinesti seful SMRU este obligat prin lege sa-ti acorde compensatia pentru chirie.

Vezi ca nu a fost greu.

Cine nu are ,,batrani" sa-si cumpere.... :blink:

0

Link către postare

uite nu a fost greu la IPJ dar... ma izbesc de un sefut la oras care nu vrea sa faca nu's ce raport ca mi-am gasit apartament de inchiriat fata de unde am domiciliu... cica au mai fost cazuri ca al meu si nu prea se poate... e idiot deoarece i-am explicat ce mi-a spus seful SMRU dar nu intelege... in fine am zis ca o sa fac EU raport si o sa expun motivele pt care solicit conpensatia de chirie... iar daca apar probleme apelez la sindicat.

sau poate ma sfatuiti altfel

0

Link către postare

Cosmin86 sefutul ala al tau e un mare prost.

Eu ti-am explicat foarte clar ce ai de facut si nu trebuie sa-i ceri acordul miezului din fanta.

Vezi ca la SMRU este un ofiter desemnat care se ocupa de treaba asta, adica are linie de munca.

Ia legatura cu el ,raportul si declaratia sunt tipizate, tie iti ramane doar a sa-ti gasesti casa sau apartamentul, dupa care trebuie sa inchei un contract pe care proprietarul il va depune la administratia financiara de unde apartine pentru a putea plati impozit pe venitul suplimentar pe care il realizeaza din inchirierea spatului locativ.

Vei depune la SMRU contractul sau copie dupa contract, intrebi acolo cum se face si astepti sa ti se aprobe de catre seful IPJ care este ordonatorul de credite. Iar sefutului tau ii poti explica ca ai acest drept chiar daca parintii tai locuiesc in oras.

Vezi ca ti-a pus Marius Legea 284/2005 ,studiaza art. 3 si art. 4.

Modificat de Elvis
1

Link către postare

Salut tuturor! Urmeaza sa fim incadrati in ianuarie si sa incepem munca. Sa zicem ca la repartitie o sa reusesc sa imi aleg judetul, iar mai apoi la IPJ sa aflu ca nu sunt locuri decat in zona rurala, adica nu or sa fie locuri in municipiu. In cazul asta, banuiesc ca am tot dreptul la indemnizatia de chirie. Insa nelamurirea mea e alta. Daca dupa o perioada de timp voi reusi sa ma transfer la o unitate din municipui, voi pierde dreptul la chirie, pentru ca am fost mutat pe baza unui raport in care am solicitat asta. ok? Uite intrebarea mea: in prima faza, cea in care muncesc in zona rurala, desi voi avea dreptul la chirie, sa nu fac cerere. Dupa ce ma mut la municipiu, mai am dreptul sa fac cererea respectiva si sa primesc chiria abia la locul nou de munca, respectiv la noul domiciliu?

gata, am citit o parte din HG 284/2005 si la art. 2 precizeaza clar: "politistul numit in prima functie sau mutat in interes de serviciu"....deci nu mai am drept la chirie pentru ca ma mut la cea de-a doua functie, sa zicem asa, pe baza raportului in care solicit lucrul acesta in mod special.

Am dreptate?

Modificat de GL14MTK
0

Link către postare

Da.

1

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.