Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Documente necesare la importul unei masini din Germania

Postare recomandată

Marius

La achizitionarea unei masini din Germania, din punct de vedere al actelor trebuie sa aveti:

• Brief-ul mare (este cartea de identitate) numit in germana: Fahrzeugbrief
    post-1-0-12616800-1336988836_thumb.jpg
  • Brief-ul mic (este talonul masinii) numit in germana: Fahrzeugschein
    post-1-0-34621000-1336988882_thumb.jpg
  • Actul de vanzare-cumparare numit in germana: Kaufvertrag. (acesta poate avea diverse forme, poate fi individualizat, etc)
    post-1-0-40380800-1336988925_thumb.jpg post-1-0-66016400-1336988960_thumb.jpg post-1-0-73045200-1336988982_thumb.jpg
  • Asigurarea - numita in germana: Versicherungskarte
    post-1-0-28358000-1336989000_thumb.jpg
  • Numerele de tzol (cu inscriptia valabilitatii)
    post-1-0-73075200-1336989028_thumb.jpg sau post-1-0-49789000-1336989052_thumb.jpg

In cazul numerelor de tzol (tranzit) pt 5 zile, trebuie sa aveti in plus:
    • Talon de circulatie provizorie numit in germana: Fahrzeugschein, acesta trebuie sa fie pe numele dvs (al cumparatorului).
      post-1-0-21991400-1336989076_thumb.jpg

In cazul in care masina are TUV (ITP) valabil si se obtin numere cu valabilitate mai mare, trebuie sa aveti in plus:

[*]Brief-ul mic- modelul nou (talonul de export al masinii), numit in germana: Zulassungsbescheinigung Teil I, pe numele noului proprietar;

post-1-0-04908000-1336989120_thumb.jpg

[*]Brif mare - modelul nou (carte de identitate noua), numit in germana Zulassungsbescheiningung Teil II, tot pe numele noului proprietar.

post-1-0-31758700-1336989148_thumb.jpg

• Apreciez 8

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

florin89

Pentru inregistrat la taxe locale (certificat fiscal) sunt suficiente actele astea sau mai este nevoie de inca ceva?

• Displace 3

Link către postare
Marius

Întreabă la primărie, pentru că poliţia nu are absolut nicio legătură cu acest domeniu al colectării ori încasării taxelor şi impozitelor.

Link către postare
adriantil

Buna ziua,

As dori sa stiu ce acte sunt necesare in cazul autoturismelor aduse din Germania pe platforma.

Persoana de la care doresc sa achizionez o masina are brief-urile, un contract de vanzare-cumparare cu proprietarul german si o factura din partea firmei cu platforma auto. Nu detine asigurare/numere vechi si din cate am inteles, nu-mi poate elibera certificat fiscal pentru ca nu a fost inca declarata.

Sunt suficiente aceste acte in scopul inmatricularii auto? (pe langa cele ce trebuie facute de mine: rar, asigurare s.a.m.d.)

Link către postare
Basil

Buna ziua stimati politisti si membri.

Exact ca si userul de mai sus ma intereseaza sa stiu ce acte trebuie facute la cumpararea unui autoturism din Germnaia care va si adus pe platforma de varul meu ,sofer profesionist, categorii camioane,cu remorca, autobuz etc. Mentionez ca ansamblul masina tractoare-platforma-masina de pe platforma e  compus din VW Transporter T5 masa proprie 2000 kg, platforma masa proprie 500 kg,masina adusa masa proprie 1300 kg.

Am vazut un anunt pe mobile.de si ma duc la om acasa, e vanzator privat. o sa ajung intr-o simbata.

Ce trebuie sa fac acolo,de unde procur documentele necesare?

Va multumesc si astept si eu un raspuns pentru a ma feri de complicatiile dureroase care pot aparea ulterior.

Este prima oara cand cumpar o masina .

Link către postare
bmwvio

Buna ziua,

am cumparat un MB 190 din RO, care a circulat cu cele 3 numere provizorii. Acesta era adus din Germania si are ca documente doar breful mare, c.v-c cu proprietarul anterior, si ultima autorizatie provizorie de circulatie, dar lipseste bref-ul mic.

Pentru ca vreau sa inmatriculez autoturismul pe numele meu am facut c.v-c cu ultimul detinator dar nu mi-a trimis certificat fiscal, ce pot face sa obtin acest certificat si care sint solutiile in cazul lipsei talonului si asigurarii din Germania,

multumesc.

Link către postare

• Conţinut similar

• ristachestefan
      de ristachestefan
      Buna ziua,
      Am achizitionat o rulota din spania si am aflat ca in spania nu se inmatriculeaza ci se atasaza numarul de inmatriculare al masinii. Masia mea este cu numere de bulgaria,in spania este in regula asa, insa nu stiu in celelate tari care urmeaza sa le tranzitez (inclusiv romania) daca este in regula sa circul cu rulota fara numar propriu ci cu numarul masinii atasat asa cum prevede legea spaniola.
      Intrebarea mea este daca a mai adus cineva rulote din spania si cum a procedat ????? Multumesc!
    • vlad05
      de vlad05
      Buna,sunt nou pe acest forum si am o intrebare.De ce documente este nevoie pentru a putea conduce(legal) un moped?(cu permis categoria B).Detin un moped de 49cc,si am urmatoarele acte la el:asigurare,talon de la primarie si mai am si un fel de carte de service,unde sunt trecute toate reviziile efectuate(cartea este in germana).Am inteles ca este nevoie si de un fel de ''inspectie'' la RAR...este adevarat?
      Multumesc!
    • puya78
      de puya78
      Figurez in evidenta cu 2 caiete pregatire profesionala. inregistrate in 2006.secret de serviciu...si sincer nu mai stiu unde sunt...având in vedere timpul trecut de atunci..Stiti cumva ce pot păți pentru pierderea acestora? Ce ma sfatuiti sa fac?
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.