Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
bbabci

Certificat inmatriculare auto strain retinut si trimis la ambasada

Întrebare

bbabci

Buna. Folosesc un autoturisminmatriculat in Franta a unei cunostinte. Mi s-a retinut talon de catre IPJ, sens in care am contestat in martie  procesul verbal. Am fost de mai multe ori la IPJ pentru prelungirea dovezii iar azi  am aflat ca deja talonul s-a trimis de la catre IGPR in 8 aprilie la Ambasada Frantei din Romania  :((

Cum as putea recupera talonul de la Ambasada?

Este legala trimiterea actului de catre IPJ catre Franta daca eu am constestat procesul verbal si am solicitat restituirea talonului de catre IPJ ?

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

8 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

• 0
25tess

Care a fost motivul pentru care ti-a fost retinut certificatul?

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
bbabci

autoturismul a venit in Romania cu folie pe geamurile din spate. POLITIA a retinut in procesul verbal ca nu sunt omologate foliile. Azi a venit proprietarul din acte, insa desi procesul verbal a fsot contestat, talonul a plecat inspre Franta :((

Link către postare
  • 0
Marius

În art 198 alin (4) este prevăzut că documentele sau plăcuţele cu numărul de înmatriculare, eliberate de o autoritate străină reţinute în condiţiile legii, se trimit Inspectoratului General al Poliţiei Române pentru a fi remise autorităţilor emitente.

Pentru a prelungi dovada înlocuitoare a certificatului de înmatriculare ai prezentat un certificat de grefă? Care este stadiul procesului? A fost pronunţată o hotărâre a instanţei de judecată?

Link către postare
  • 0
bbabci

Am prezentat in 3 randuri certificatul de grefa pt prelungire. Procesul este in stadiu de regularizare pe procedura noua, astfel ca nu am termen. Ultima oara mi s-a spus ca data viitoare cand ma duc pt prelungirea dovezii sa prezint si cartea verde, dar nu mi-au spus ca talonul a luat calea IGPR-lui si drumul catre Franta :(((((

culmea, in actiune am solicitat anularea masurii complementare a retinerii certificatului de inmatriculare si restituirea in cazul in care instanta va constata netemeinicia procesului verbal..... Cum pot recupera talonul de la Ambasada?

Link către postare
  • 0
Marius

Cum pot recupera talonul de la Ambasada?

Ambasada Republicii Franceze în România

Cancelaria

Adresa: 010392 Bucureşti, Str. Biserica Amzei nr. 13-15, Sector 1

Telefon: (0040-21) 303 10 00 ;   Tel./Fax : (0040-21) 303 10 90

Telex : 11320 FRANCBUCAR

E-mail : chancellerie-bucaerest@diplomatie.gouv.fr; chanbuca@gmail.com

Website: www.ambafrance-ro.org  

Program de lucru: luni – vineri  08.30 – 13.00 şi 14.30 – 17.30

Secţia consulară

Adresa: 701712 Bucureşti, Intrarea Cristian Tell nr.6

Telefon: (0040-21) 303 10 00

Tel./Fax : (0040-21) 303 10 78;

Program de lucru: luni – vineri: 08.30 – 13.00 ; 14.30 – 17.30

Link către postare
  • 0
bbabci

Mersi. Din pacate, cum am aflat, am sunat la Ambasada, insa mi-au comunicat faptul ca ei nu imi pot opri certificatul, chiar daca am reomologat foliile in Romania :((

Stiti ceva portita / vreo legislatie care sa ma poata ajuta?

Maine oricum sun si trimit o cerere in scris.

Problema e ca IPJ-ul nu mi-a adus la cunostinta faptul ca trebuia sa fac o cerere in scris IGPR--lui pentru retinerea actului. Offfff ...

Link către postare
  • 0
cristina79

As dori sa stiu numerele si talonul masinii retinute de politie in cat timp se trimit in tara de origine?Va multumesc

Link către postare
  • 0
Marius19

Salut!! Am și eu o întrebare! Politia romana are voie sa retina certificate de înmatriculare auto străine? Fratelui meu i sa luat certificatul la mașina de Germania după ce a trecut Vama Nădlac și i sa spus ca i se va trimite în 2 saptamani înapoi dar a trecut o luna de atunci și nimic! 

• Displace 2

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.