Jump to content
POLITISTI.ro

bcmtl

Ce fel de echipamente purtati in timpul serviciului?

Postare recomandată

byt

briceag tactic victorinox - Garant (pirotehnic)

lanterna olight S35 baton :clip:

• Apreciez 1

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Catalin

Voi cei care vă pricepeti la acele multifunctionale, bricege sau lanterne, n-ar fi rău dacă ati initia câte un topic la ~ dotare si echipamente ~ dedicat fiecărui articol în care să ne povestiti si nouă celor ce nu ne pricepem sau nu am studiat problema, chestii de genul: care este cea mai de încredere marcă, model, diferente, ce materiale sunt mai bune, de ce recomandati un anumit model, de care să mă feresc dacă vreau să-mi cumpăr si eu asa ceva. Si alte astfel de lucruri ce pentru voi poate că sunt banale, dar pentru noi ceilalti, cei ce nu stim sunt detalii utile, mai ales dacă vin de la colegii mei, nu de la un comerciant. ;)

• Apreciez 6

Link către postare
Catalin

Priviţi şi voi, cum şi în ce fel "se face presă" în ţara noastră. Un ziarist cu mentalitate şi apucături de infractor, ce stă în faţa calculatorului şi preia (de fapt, fură) postările membrilor de aici, pe care le "cosmetizează" în aşa fel încât să pară că el ar fi stat de vorbă cu oamenii respectivi, nici vorbă deun minim bun simţ să menţioneze sursa informaţiilor. 

Uitaţi aici cum a încropit un articol, acest aşa-zis jurnalist Hulubei Sorin, pe baza informaţiilor adunate din acest topic, dar de care nu menţionează nicăieri.

Capture.PNG

Iar dacă intri să citeşti aticolul, găseşti exact discuţiile din acest topic, ce datează de aproape doi ani de zile, dar pe care marele jurnalist le dă ca pe o ştire acum. Priviţi şi minunaţi-vă ce "coincidenţă":

Capture.PNG

Iar la finalul articolului apare şi bomboana de pe colivă ... apare părerea unui fel de guru al mişcării sindicale din poliţie ... prostu' proştilor, nimeni altul decât Daniel Avasilcăi. 

Capture.PNG

Cel mai probabil că articolul din fiţuica asta e scris la comandă, plătit de Avasilicăi ăsta. Nu ştie şi el cum şi cu ce să mai iasă în faţă şi îl mai cinsteşte pe nea jurnalistu' cu vreo cola, să mai scrie şi de el ceva. Şi uite aşa ... crede el că mai aude şi lumea de el, că poliţiştii citesc fiţuica aia cu sufletul la gură şi văd cum ia el poziţie, cum se zbate pentru poliţişti şi aşa mai departe.
Ce nu ştie nea Vasilică ăsta e că atât el, cât şi ziaristul scriu şi declară tâmpenii pe acolo. Marele lider sindical, care în urmă cu câţiva ani îi ridica osanale lui Surugiu şi-l pupa din toate poziţiile, este că pe legislaţia actuală NU îţi poţi cumpăra vestă antiglonţ "pe persoană fizică". În România o persoană privată nu-şi poate cumpăra legal o vestă antiglonţ. Dar de unde să ştie Vasilică liderul sindical treburi de acest gen? Habar n-are pe ce lume trăieşte, dar nu ezită să-şi dea cu părerea, ba chiar declară: „Noi nu avem niciun echipament de protecţie, poliţiştii îşi cumpără singuri vestele antiglonţ de la Bucureşti. Aceste tipuri de protecţii nu există în dotarea noastră”

Vasilică ăsta oare şi-o fi cumpărat el vestă antiglonţ de la Bucureşti sau vorbeşte din auzite?

Iar nea ziaristu' publică asemenea tâmpenii ...

• Apreciez 4

Link către postare
Roby

Am impresia ca majoritatea liderasilor astia de sindicat au ceva probleme la mansarda....Sincer !

Link către postare
iav

Nu știe săracul cât costă o vestă antiglonț. Chiar dacă legislația ar permite ca să cumpărăm „pe persoană fizică” , nu putem din cauza „renumerației” mici. Cred că face confuzie între vestele antiglonț și cele reflectorizante.

Link către postare
Ionutz88

Cred ca "sindicalistului" i-a ramas pe "creier" ceva articol/reportaj despre politistii de la trupele speciale din Constanta, in care era mentionat ca fiecare isi cumpara echipament necesar pentru efectuarea in bune conditii a misiunilor. Ideea este ca inclusiv in articol scria ca, desi unii si-au cumparat diferite elemente, nu au avut voie sa le foloseasca.

DIAS.jpg

Modificat de Ionutz88
Postare posibila "sursa" de idei a "sindicalistului"

Link către postare
Uomu

Bine ca la noi situatia operativa in marea majoritate a cazurilor nu impune portul vestei antiglont, dar in alte tari vestele antiglont sunt obligatorii, indiferent de anotimp,

• Apreciez 1

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.