Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
luky

Cum obtin legitimatie de IPA?

Întrebare

luky

In ultimul timp obtii mai usor legitimatie de la NASA sau CIA decat de la IPA. As vrea sa ma ajutati si sa-mi spuneti care este procedura de a intra in aceasta asociatie.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

213 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

• 0
CITADELA

cand introduci parola, adica data expedierii legitimatiei IPA, trebuie sa pui si punctele... ca altfel de chinui ca si mine, pana m-am prins de truc

Am vazut ca o parte dintre voi sunteti impotriva IPA, motivele fiind obiective, de la transformarea asociatiei intr-un bussiness si o "gasca de baieti destepti" pt un numar redus de oameni (aceeasi de ani de zile), pt a profita/mulge la maxim, pana la banalizarea insemnelor IPA (legitimatie, sticker etc). Am avut intentia si eu , de cateva ori, sa o las balta, mai ales dupa ce un macelar cunoscut in Bucuresti mi-a bagat sub nas o legitimatie IPA spunandu-mi "bai colega" :angry: pe care o avea primita in urma unor "cotizatii" grase pe la ... sa nu dau nume, ca nu am probe si ma da in judecata domnul respectiv :naughty: si chiar citeam pe forumul IPA despre niste justificari de genul "sunt membrii simpatizanti, care nu au drept de vot?!" cui ii pasa de dreptul de vot cand stimabilul are legitimatie si insigna (si 50 de stickere pe toate masinile, inclusiv duba frigorifica), ca toti ceilalti membrii...

Unde oare s-a pierdut spiritul "Servo per amikeco" :(

Am legitimatia inca din anul in care s-a infiintat in Romania IPA, fiind intre primii 200 de membrii. Am crezut mereu (si inca mai cred) in beneficiile pe care ti le aduce IPA, chiar daca nu sunt "exprimabile in bani". Prietenia si camaraderia sunt principalele avantaje ale asociatiei, posibilitatea de a face parte dintr-o casta la nivel mondial, respectat si tratat ca atare, indiferent pe unde ajungi. Iar daca cei ce conduc IPA, fie la nivel central, fie pe plan local, inteleg ca asociatia trebuie sa aduca beneficii materiale (reduceri, gratuitati, servicii preferentiale etc), mai ales in vremurile grele pe care le traim, cand statul ne taie orice avanataj pe care ar trebui sa/l avem fata de celelalte profesii, este cu atat mai bine. Din pacate, ei nu sunt obligati prin "fisa postului", la fel ca un manager, asa ca lucrurile merg dupa bunul plac si interesele fiecaruia. Probabil ca in loc sa parasiti IPA, ar trebui sa participam la Congresul Anual si la sedintele sectiilor locale si sa "sanctionam" prin vot sau interpelari pe cei ce azi tin fraiele IPA.

Si ca sa nu credeti ca numai in Romania se intampla acest lucru, si in alte tari au aparut cazuri similare, dar care, odata cu trecerea timpului, s-au rezolvat.

Spre norocul meu, am reusit sa circul destul de mult in afara Romaniei, beneficiind atat de casele IPA cat si de ospitalitatea politistilor din alte state. Inca nu am fost refuzat sau tratat cu indiferenta. In unele locuri am facut rezervari anticipate sau am avut o persoana de legatura, in altele am ajuns din intamplare fara sa stiu pe cineva... si in prima sectie de politie am gasit un membru IPA.

Poate ca in societatea in care traim, ne punem problema ce primim in schimbul taxei anuale/lunare, desi este posibil ca acest lucru sa nu fie decat ceva "imaterial"...

PS. sunt un membru ca oricare altu, nu am nici un fel de pozitie in structura IPA, asa ca v-am scris acest mesaj din tot sufletul, fara a urmarii "scopuri oculte"

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
sebiv

Pe site-ul www.accesoriiprod.ro gasesti firma care produce diverse insemne si accesorii IPA. Pentru a le comanda si primi, este necesar sa faci dovada calitatii de membru si a platii la zi a cotizatiei. Preturile sunt mult mai mici decat cele de pe site-ul IPA.

Modificat de sedlex

Link către postare
  • 0
Vesper

@Citadela, remarcabil atasamentul tau fata de institutie si fata de crezul acesteia. In esenta, atit institutia IPA cit si crezul acesteia sint bine intentionate, insa cu inventivitatea noastra specific romaneasca am reusit sa-l pervertim.... As vrea sa vad citi dintre membrii IPA ar sari sa-si ajute un coleg, italian sa zicem, ratacit prin Moldova sau prin Bucuresti... Motivul pentru care se imbulzeste lumea la IPA este legitimatia si stickerul, precum si eventualele "avantaje" pe care le pot ciupi de acolo. Am mai scris si pe alt forum, am ajuns bataia de joc a prietenilor, care ma intreaba de ce nu am si eu X6 sau Q7, ca uite, si aia sunt politisti, ca au abtibild d'ala shmeker, cu IPA, si inca doua cu SNPPC si cu ProLex....

Chiar astazi am vazut doi infractori cunoscuti, mai ciocolatii, intr-un X6, care avea lipit la loc de cinste stickerul cu IPA... si mai acum citva timp, politistii de la circulatie impreuna cu presa au oprit, pe A2, un tiriplici cu o Skoda Octavia, cu proiectoare albastre, cu sticker SI legitimatie in parbriz.....Ma intreb, daca nu ar fi fost televiziunile si tiripliciul era mai infipt si incepea sa vocifereze ca e in misiune, i-ar mai fi facut ceva cei de la circulatie ? Legitimatia de IPA NU este legitimatie de politist. Nu lucrez la circulatie, insa pe astia cu stickere de IPA i-as arde cel mai regulamentar

Link către postare
  • 0
danpin

Nu lucrez la circulatie, insa pe astia cu stickere de IPA i-as arde cel mai regulamentar

si ce ai putea sa le faci daca au stickere lipite? sa le dai tu jos? in ce baza?

Link către postare
  • 0
dark

fratilor acum au aparut insigne din metal care se pun in parbriz stikerele nu mai au nici o valoare pentru mine eu am insigna la mine in parbriz iar ma gandesc ca cine are asa ceva chiar e membru pentru ca are si numar de identificare....

Link către postare
  • 0
videosuzy

Din 2008 au scos la vanzare acea insigna de parbriz, insa pentru multi agenti e foarte scumpa, raportata la salariul lunar (sticker-ul e moca, insigna e vreo 130 lei). Din acest motiv nu prea o sa vezi multe astfel de insigne in parbriz. In plus, te poti trezi cu geamul lateral spart (pentru ca tenteaza, dat fiind faptul ca e foarte aratoasa).

Stima

Link către postare
  • 0
dark

eu am dat pe ea 75 de lei...... pai tocmai din cauza asta si zic ca cei care au insigne sunt pe bune membri ipa..........

Link către postare
  • 0
Vesper

si ce ai putea sa le faci daca au stickere lipite? sa le dai tu jos? in ce baza?

@danpin, de ce crezi ca isi lipesc aia stickerele alea pe parbriz ? sa se mindreasca ca sint membrii IPA ? sa promoveze l'espirit de corp ? Eu cred ca le lipesc ca sa "beneficieze" de clementa din partea colegilor de la circulatie, sa intimideze colegii de trafic si bizonul mioritic...

Daca as lucra la circulatie si mi s-ar intimpla sa fiu apelat cu "Frate, nu vezi ce am in parbriz ? " l-as purica pe tiriplici pina la piele, ca sa zic asa...

Acum multi ani, am vazut un agent de la circulatie care a impartit intr-o zi vreo 30 de amenzi, numai la ofiteri superiori, pentru parcare neregulamentara pe linga vechiul minister.... M-am amuzat de amenintarile pe care le proferau domnii din minister, amenintari la care domnul plt.maj. pe atunci a ramas impasibil si si-a vazut de treaba. Acum nu se mai poate ?

Nu poti sa-i dai stickerul jos, dar nici stickerul si nici legitimatia nu il absolva de vina de a fi depasit coloana la semafor, de a nu acorda prioritate sau de a nu merge fara centura. Motive de sanctionat exemplar se gasesc, daca chiar vrei sa-ti faci treaba... Si chiar i-as spune ca aceasta calitate, de membru IPA, il obliga sa fie un model pentru societate si pentru ceilalti participanti la trafic, prin urmare trebuie sa aplicam prevederile legii drastic....

Ca o gluma, atunci cind deunazi i-am vazut pe cei doi interlopi in X6 cu sticker IPA si imi varsam naduful injurind copios, nevasta-mea zice " nu te mai enerva si tu asa, poate nu sint membri IPA, poate sint cautati de IPA...."

Modificat de Vesper

Link către postare
  • 0
Elvis

Nu le dai tu jos pentru ca nu le-ai lipit tu danpin.

Ii pui pe ei sa le dea jos daca nu sunt politisti sau daca nu au legitimatie IPA.

Eu asa procedez , nu stiu cum o face altii.

Cu respect. :emo-yessir:

Link către postare
  • 0
dark

acum sa fim sinceri..... nu ai nici un drept sa ii pui sa le dea jos sau alte chestii.... daca ti-ar da sindicatul puterea asta ar fi altceva dar din pacate .... nu poti sa faci asta..... ar trebui vorbit cu cei din ipa sau snppc sau oricare sindicat sa ne dea puterea asta pentru a putea sa ii facem pe falsii membri sa isi dea jos stickerele.....

Link către postare
  • 0
Marius

O metoda mult mai simpla e sa-i ignoram.

Link către postare
  • 0
Elvis

Extraordinar dark!!!

Toti tiganii au dreptul sa le puna in parbriz iar eu nu am dreprtul sa ii pun sa le dea jos.

Vezi poate te intalnesti cu unul cocosat , vopsit rosu cu suvite albastre si descul imbracat in uniforma de politist...mare grija sa nu il intrebi de unde are uniforma.

Uite eu o sa ii pun sa le dea jos.

Tu poti sa fii sincer.

Cu respect. :emo-yessir:

PS. Marius eu nu pot sa ii ignor, nici sa nu ma gandesc la colegii mei cretini care le dau asa ceva.

Link către postare
  • 0
Sony

Insignele acelea de parbriz costa doar 60 de lei, nici 75 si nici 130. :)

Link către postare
  • 0
videosuzy

Asa o fi Sony insa tot cred ca nu merita sa te falesti cu asa ceva, mai ales ca cei cu cefe late au lejer 6000 lei pentru o mica donatie, fapt ce-i confera dreptul legal sa cumpere si sa "agate" cate o insigna pe fiecare geam, luneta si parbriz....

Stima

• Apreciez 2

Link către postare
  • 0
Alun

Uzul de fals

*Art. 291. - Folosirea unui inscris oficial ori sub semnatura privata, cunoscand ca este fals, in vederea producerii unei consecinte juridice, se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 3 ani cand inscrisul este oficial, si cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda cand inscrisul este sub semnatura privata

Link către postare
  • 0
LORD

Pentru Alun :

Incadrarea pe care o sustii -uz de fals prev. si ped. de art.291 C.P.- este total gresita. Folosirea unei embleme IPA, se poate descarca de pe site-ul organizatiei , asa ca unde este falsul si unde este uzul de fals, se poate pune problema ,in cel mai bun caz, pe legea drepturilor de autor, dar si acolo este destul de dificil de probat si de trimis in instanta.

In aceste conditii, daca o persoana nemembra a IPA isi afiseaza pe parbrizul autovehicului propriu o asemenea emblema,nu constituie o infractiune. Intre timp la noi la Suceava pentru evitarea acestor aspecte s-au distribuit de catre IPA Regiunea Suceava (de circa o sapatamana) la fiecare politist/membru IPA pe baza de tabel cu semnatura, cate doua embleme autoadezive ( s-a considerat ca fiecare politist poate avea doua auto.) cu personalizare, adica fiecare are inscrisa si seria legitimatiei de membru, emblema fiind valabila doar insotita de legitimatia respectiva.Cred ca acest demers este la nivel national si are menirea de reduce aplicarea emblemei neavenitilor.

• Apreciez 1

Link către postare
  • 0
videosuzy

Uzul de fals

*Art. 291. - Folosirea unui inscris oficial ori sub semnatura privata, cunoscand ca este fals

.......................................

Nu se pune problema unui uz de fals pentru ca sunt membri IPA ( am specificat ca, in baza statutului IPA, respectivul individ poate sa faca o donatie substantiala si sa fie primit in randul membrilor IPA).

Link către postare
  • 0
butcure

dupa ultimele modificari ale statului IPA pot sa obtin legitimatie IPA legal chiar daca nu sunt politist sau nu pot???

doresc legitimatie si mai doresc si insigna cu suport de piele pentru parbriz ...adica sa nu fie doar sticker-ul lipit in geam

• Displace 7

Link către postare
  • 0
Marius

Pentru ce iti trebuie daca nu esti politist?

Link către postare
  • 0
Alun

multumesc pentru explicatii

Link către postare
  • 0
butcure

circul foarte mult cu masina nu doar in tara ci si in strainatate iar masinile cu EMBLEME IPA sunt mult mai bine vazute in trafic

deci se poate sau nu???

Link către postare
  • 0
Sony

In ce sens sunt mai bine vazute? Adica o pui pe un Logan si-l face BMW? Sau cum? :unsure:

• Apreciez 2

Link către postare
  • 0
georgedi

degeaba "sunt mai bine vazute masinile cu embleme ipa",

mai conteaza, poate chiar mai mult de atat...Soferul :doh:

Link către postare
  • 0
butcure

soferul face mult...stiu asta si nu cred ca sunt probleme la mine cu acest sport

dar in cazul meu mie imi trebuie legitimatie ipa findca circul foarte mult si in strainatate

de ce toti ocoliti sa imi raspundeti la o intrebare

pot obtine sau nu legitimatia???

Link către postare
  • 0
Catalin

Nu ești polițist, dar vrei să pari ceea ce de fapt nu ești ...

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.