Jump to content
POLITISTI.ro

• 0
luky

Cum obtin legitimatie de IPA?

Întrebare

luky

In ultimul timp obtii mai usor legitimatie de la NASA sau CIA decat de la IPA. As vrea sa ma ajutati si sa-mi spuneti care este procedura de a intra in aceasta asociatie.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

213 răspunsuri la această întrebare

Postare recomandată

• 0
leica

Vin si eu cu o intrebare aparent naiva. Pot fi membru ipa fara a avea vreo tangenta cu politia? N-am lucrat niciodata in politie. Sunt de acord sa platesc/donez, etc. Multumesc!

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0
Marius

Nu cred ca se poate.

Singura posibilitate cred ca este cea amintita in postul de mai sus, in calitate de membru simpatizant.

Link către postare
  • 0
leica

Ar fi bine si asa, am intrat pe iparomania.ro insa nu am gasit nimic in acest sens. Am sa incerc sa dau un telefon la secretariat luni.

Link către postare
  • 0
Rookie

Prieteni sincer nu stiu, dar nu e exclus. Oamenii de acolo sunt destul de interesati cand vine vorba de noi cotizatii. Au introdus in asociatia asta a politistilor chiar si jandarmii.

Din pacate dupa cum spuneam mai sus, nici colonelu nu a mai intrat pe aici sa ne lamureasca cu privire la intrebarile ce s-au strans aici.

Dar am o curiozitate, de ce v-ar interesa sa aderati la o asociatie profesionala a politistilor?

Sa nu imi spuneti ca pentru acele abtibilduri de se pun pe parbrizul masinii?! :D

Link către postare
  • 0
leica

Eu unul am sa fiu sincer. Sunt interesat de acele oferte de turism + telefonie GSM si de asemenea nu se stie cand ajuta respectiva legitimatie in plecare din tara, cand dai de vreun politist mai zelos sau ceva. Cu totii stim ca masinile cu numar strain sunt oprite destul de des pentru diverse verificari. Acele abtipilduri pana la urma se pot procura f usor fara a fi membru deci nu cred ca asta e problema :D.

Modificat de leica

Link către postare
  • 0
Catalin

La ofertele de turism au acces destul de greu chiar şi poliţiştii, de obicei beneficiază numai sefii. Iar despre oferta GSM nu cred că se poate rezolva ceva ... factura pentru acele abonamente era achitată direct din salariu de către serviciul financiar. Cu alte cuvinte, chiar dacă un poliţist ce avea un astfel de abonament nu ar fi dorit să plătească o factură, nu era posibil. Banii erau reţinuţi direct de la financiar, înainte de a ajunge salariul la poliţist. Aşa era acum ceva vreme.

În prezent nu ştiu cum se mai procedează.

Link către postare
  • 0
livu

daca ati iesit cu legimatia de serviciu in afara tarii, cel putin nu va mai laudati, pentru este putin interzis.

Link către postare
  • 0
Marius

Era cu ceva vreme in urma.

Mai informeaza-te!

Link către postare
  • 0
Sony

Si chiar au o influenta sau, ma rog, vreo importanta aceste legitimatii in afara tarii? Cati dintre voi au avut experiente pozitive pe baza acestor legitimatii si in ce tari?

Nu sunt membru IPA, si sunt curios. Nu mi se pare mult taxa de 8lei/luna, dar nu-mi convine ca nu ti se ofera absolut nimic, in sens ca trebuie achitat inca 10 lei pentru eliberarea legitimatiei, si ~130 lei pentru insigna de pus pe parbriz.

Modificat de Sony

Link către postare
  • 0
dunelu

Sunt diferite oferte pe www.iparomania.ro. Apare periodic si un buletin informativ .

Link către postare
  • 0
sorin1q

stie cineva daca se accepta o donatie de 500eur pentru a devenii membru simpatiant?

Link către postare
  • 0
Marius

Sorin, citeste statutul IPA.

statul_ipa.pdf

Nu am avut rabdare sa-l citesc pe tot si cu atentie, dar art. 10 si 11 reglementeaza aspectele ce te intereseaza.

Link către postare
  • 0
razvan2010

saptamana trecuta 'am dat comanda' de portofel cu insemnul IPA si am auzit ca vine cam intr-o luna, asa mult a durat si la voi??

Link către postare
  • 0
Nightwolf

stie cineva daca se accepta o donatie de 500eur pentru a devenii membru simpatiant?

Sunteti maniaci s-aveti insigna IPA sa-nnebunesc! D`asta nu suport eu pe toti trepadusii pe care ii opresc in Bucuresti pe Centru cu abtibild de IPA in geam si insigna la vedere... halal asociatie...

Link către postare
  • 0
Marius

Nightwolf stii de ce intalnesti pe tot felul de masini ce nu apartin politistilor, aceste stikere cu sigla IPA?

Aceasta organizatie a politistilor, din dorinta de a strange cat mai multe fonduri din cotizatiile membrilor, a acceptat in randul acestora, jandarmi, comunitari, pompieri, etc. :doh:

Asta e unul din motivele pentru care am renuntat si nu mai sunt membru al acestei organizatii.

Link către postare
  • 0
scorillo

Am fost nevoit se trec recent pe la "Spagapoarte', pe N. Iorga. Am ramas "cracanat" cand am vazut densitatea de abtibilduri lipite pe parbrizele masinilor lucratorilor de acolo. Va confirm ca aceste legitimatii se dau pe banda rulanta la JRO, Pompieri etc. Se pare ca ii intereseaza doar cotizatia membrilor (titulatura IPA - International Police Association a cazut deja in derizoriu). In tara nu te ajuta aproape deloc (depinde de dispozitia colegului de la BPR), singurul avantaj este in afara.

Link către postare
  • 0
Nightwolf

Nightwolf stii de ce intalnesti pe tot felul de masini ce nu apartin politistilor, aceste stikere cu sigla IPA?

Aceasta organizatie a politistilor, din dorinta de a strange cat mai multe fonduri din cotizatiile membrilor, a acceptat in randul acestora, jandarmi, comunitari, pompieri, etc. :doh:

Asta e unul din motivele pentru care am renuntat si nu mai sunt membru al acestei organizatii.

In general il consider un motiv in plus de "purecat" pe respectivul smecher mai ales daca are si ochelari de soare noaptea si se plimba pe Magheru :) In fine... la cat opresc eu, adica 10 masini pe saptamana atunci cand ma plictisesc, e un show teribil cand aud replici de genul "Tu nu ai vazut FRATE ce am in parbriz?" :D :D :)

• Apreciez 1

Link către postare
  • 0
Elvis

Nightwolf sa le raspunzi:,, nu stiam ca tatal meu o cunoaste atat de bine pe mama ta" :ner: :ner: :ner:

Link către postare
  • 0
Miadry

@Nightwolf: Ochelari de soare noaptea? WTF! Cat de coca.... trebuie sa fii sa faci asa ceva? :rolleyes:

@Elvis: Super tare asta cu "Nu stiam ca tatal meu o cunoaste atat de bine pe mata ta" :ner:

Mie nu mi se pare in regula ca un civil sa poata face parte din IPA, chiar daca plateste. Se numeste International Police Association, sa fie doar pentru politisti. Atat!

Link către postare
  • 0
dunelu

In goana de a face rost de noi membri cotizanti cei din conducerea IPA au inscris pe langa politisti si alti lucratori din Ministerul de Interne

Link către postare
  • 0
scorillo

Mie nu mi se pare in regula ca un civil sa poata face parte din IPA, chiar daca plateste. Se numeste International Police Association, sa fie doar pentru politisti. Atat!

Stimata domnisoara, nu orice civil poate face parte din aceasta asociatie (exceptiile sunt pe baza de grad, PCR, matusuri :D ). Si ca sa fac pe avocatul diavolului :wub: intreb: cine naiba mai face parte din MI politistii sau "alti" lucratori?

* Cu mentiunea ca IPA este a Politistilor (asa cum am bolduit mai sus) :slapb:

Link către postare
  • 0
Marius

In IPA sunt acceptati ca membrii pe langa politisti si jandarmii, comunitarii, pompierii ori angajatii civil din MAI.

Link către postare
  • 0
Elvis

Deci si femeile de serviciu de la prefecturi? Nu ca as avea ceva cu ele sau nu le-as respecta munca.

Or fi politiste cine sa mai stie......pe alte state de plata.

• Apreciez 1

Link către postare
  • 0
Miadry

In IPA sunt acceptati ca membrii pe langa politisti si jandarmii, comunitarii, pompierii ori angajatii civil din MAI.

Foarte rau. Mi se pare total aiurea. In cazul asta ar trebui sa se numeasca: International Association of Whoever :blink:

Link către postare
  • 0
um2010

Din 2009 Statutul IPA Romania prevede:

Membrii I.P.A. Sectia Româna pot fi: de drept, asociati si extraordinari.

(2) Membrii de drept pot fi politisti (similari) activi sau pensionari, cetateni români, fara discriminare de rang, sex, culoare, limba sau religie.

(3) Membrii asociati pot fi politisti (similari) din alte tari.

(4) Membrii extraordinari pot fi sotiile (sotii) membrilor I.P.A. Sectia Româna decedati.

Din pacate la "similari" au fost bagati aproape toti cei din sistemul de ordine si siguranta publica adica tot MAI-ul dar si SPP, STS, SRI. Cu armata nu stiu cum sta treaba.

Colegii, membrii IPA din strainatate, au fost socati cand au auzit asta. Din pacate este o hotarare a IPA Romania care are autonomie in adoptarea statututului.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.