Jump to content
POLITISTI.ro

Dan

Obtinerea unor noi placute cu numere de inmatriculare

Postare recomandată

25tess

Sotia ta va merge cand poate mai intai la IPJ Timis- Serviciul de Investigatii Criminale unde va completa o declaratie de pierdere a placutei si va primi de aicio dovada. Cu acest document si celelalte acte ale autoturismului (cartea de identitate si dovada de la certificat) merge la Serviciul Inmatriculari Auto, unde plateste noua placuta si in max. 2 ore este gata si aceasta.

Art. 148. – Se interzice conducătorului de autovehicul sau tramvai:

18. Să circule cu autovehiculul având plăcuţele cu numerele de înmatriculare, înregistrare, provizorii sau pentru probe deteriorate ori neconforme cu standardul.

Modificat de 25tess

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Catalin

Până când nu obtii o nouă plăcută de înmatriculare, nu mai folosi autoturismul pe drumurile publice, risti să fii sanctionat.

Link către postare
anca30

Daca am fiscalul pe numele meu, pot scoate un numar/placuta inmatriculare pierdut/a?

Link către postare
povi

TREBUIE  sa fie inmatriculata in circulatie pe numele tau!daca nu trebuie sa vii cu cel pe numele caruai e inmatriculat auto ca sa ti iei un numar nou....

Link către postare
anca30

Am inteles.. Multumesc pt raspuns!

Link către postare
alexboyS3

Buna ziua.

Doar din motive estetice va intreb, pot sa inlocuiesc placuta de inmatriculare din fata tip A cu una de tip B ? Ca sa fiu mai precis, am un autoturism Audi cu grila noua si suportul de numar e dreptunghiular pt tip A dar am posibilitatea sa il schimb si sa pun il pun pe cel ingust pt tip B (spun asta pentru ca am citit pe alte site'uri ca trebuie sa ai suport special pt tip B ca sa iti dea de la Politie acesti tip de placuta, deci aici m'as incadra)

Link către postare
Catalin

Nu politia confectionează si eliberează plăcute de înmatriculare. Altă institutie se ocupă de aceste probleme.

Link către postare
Marius

Plăcuţele cu numerele de înmatriculare nu le eliberară Poliţia. O altă instituţie se ocupă de înmatriculări, permise de conducere şi numerele de înmatriculare - este vorba de Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor, instituţie ce nu mai are nicio legătură cu Poliţia Română şi aflată în subordinea prefecturilor de mai bine de 10 ani.

Link către postare
AlexMp4

Buna ziua vreau sa schimb placutele de inmatriculare pentru ca sunt deteriorate , doar sa schimb placutele si sa pastrez numerele.

Problema este ca masina e trecuta pe numele lu tata , trebuie sa fie si el? Sau imi schimba placutele fara el?

P.S: am toate actele necesare(buletin,certificat..)

Link către postare
valy22

Salutare tocmai am cumparat un BMW 520 break disel motor 2000 si nici nu am apucat sa-l folosesc ca a doua zi mi-au fost furate numerele de imatriculare .

Eu locuiesc in germania Hamburg am anuntat politia si mi-a spus ca nu mai pot circula dar sa o mut neaparat de acolo ca o poate fura , am pus numere scrise din carton si am mutat-o de acolo. Acum mi-a spus ca primesc alte numere diferite de cele furate si alt talon auto. Nr meu auto era HH-T-2437 culoarea argintie.  

• Apreciez 1
  • Displace 1

Link către postare
Marius

Fantastic! Nu-mi vine să cred ...

Și cu ce te putem ajuta noi?

Link către postare
hpaul

Buna ziua,

Din cauza ca am patit un necaz si tot am citit acest forum si nu am gasit ceva sa ma ajute, va povestesc mai jos (pe scurt) ce am patit / facut, poate ajuta pe cineva.

Mi s-a furat numarul de inmatriculare de pe fata cand eram in excursie la Praga. Cel de pe spate era neatins. Am mers la politie acolo, am povestit, mi s-a intocmit un act oficial in care erau trecute toate datele povestite de mine despre furt. A venit un politist, a facut poze la locul faptei si atat la politie. I-am intrebat, totusi, pe 3 dintre ei ce fac daca ma opreste politia in drumul meu spre Romania. Toti au spus acelasi lucru, ca nu am ce face decat sa circul asa si sa dau numarul de dosar oricui ma opreste si sa-l verifice conform unor protocoale existente in UE. I-am intrebat de asemenea daca pot sa-mi fac un numar artizanal si sa-l pun in loc si nu mi-au zis nici da nici nu, au ridicat din umeri.

Documentul eliberat era doar in ceha, asa ca am gasit un traducator autorizat care mi l-a tradus in engleza. Traducerea e tot oficiala. Nu mi-a spus nimeni sa fac asta, am facut eu dupa capul meu ca m-am gandit ca o sa ma ajute.

Am facut numarul artizanal (daca nu te uitai atent nu-ti dadeai seama ca-i artizanal, plastifiat, acelasi font, dimensiune, etc) si l-am atasat masinii. Nu am fost oprit de nimeni pana la vama din Romania (Satu Mare). Acolo m-au intrebat ce-i cu numarul, le-am spus povestea, le-am prezentat actele si m-au lasat sa plec. Dupa alti 5km am fost oprit de un alt echipaj pentru viteza. Acolo unul dintre politisti mi-a cerut sa-i prezit actele pe care le aveam in legatura cu numarul si de asemenea, dupa ce am luat amenda pentru viteza, m-a lasat sa plec. A citit destul de amanuntit traducerea in engleza. A trecut totusi in procesul verbal ca aveam numar artizanal si ca pentru asta mi-a dat avertisment (deci am luat 105 ron amenda, 2 puncte si avertisment).

Cu aceste doua intamplari am reusit sa ajung la Iasi, unde ma voi duce in cel mai scurt timp sa iau un numar nou.

p.s. Nu vreau sa creez polemici sau orice altceva, mi s-a parut ca ar trebui prezentat ce am patit, poate ajuta si pe altii.

Paul H.

Modificat de hpaul

Link către postare

• Conţinut similar

• Fry
      de Fry
      Buna ziua,
      Va rog sa ma informati daca se poate inmatricula o motocicleta de 125 cc pe numele unui minor de 17 ani, care are permis de categorie A1.
      Dorim sa fie cu numere alb-negru, nu galben-negru (adica pe Primarie).
      Cu multumiri, Fry
    • SimpleCitizen
      de SimpleCitizen
      Buna ziua domnilor!
      Am cumparat o tricicleta micuta (exact ca cea din imaginea atasata) bunicului. Va rog sa ma ajutati cu precizarea incadrarii ei fiindca nu stiu daca trebuie s-o inmatriculez sau bunicul o sa aiba nevoie de orice fel de permis pentru conducerea. Precizez ca are motor electric de 250w si viteza limitata la 25km/h.
      Multumesc pentru ajutorul!

• Adippp
      de Adippp
      Buna ziua! In septembrie 2016 am cumpărat o mașină ,am inregistrat-o la financiar pe numele meu, i-am plătit toate taxele cu privire la înmatriculare (mai puțin rca),după care a trebuit sa plec cu serviciul in afara tarii fara a finaliza procedura de înmatriculare. Nelamurirea este daca pot întâmpina probleme la inmatriculari din cauza ca a trecut acest timp,si am înțeles ca fiscalul ar fi valabil doar 30 de zile... Îmi puteți spune va rog ce probleme pot întâmpina ?
      Va mulțumesc!
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.