Jump to content
POLITISTI.ro

Dan

Obtinerea unor noi placute cu numere de inmatriculare

Postare recomandată

mrbilly

Buna seara,

Am lovit bara frontala usor, s-a deteriorat si placuta de inmatriculare. Vreau sa o schimb doar pe aceasta nu si pe cea din spate. Se poate elibera doar o singura placuta de inmatriculare pentru autoturisme ? Multumesc.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

25tess

Da se poate elibera o singura placuta de inmatriculare. Va trebui sa predai vechea placuta deteriorata si sa platesti contravaloarea celei noi adica 20 de lei.

Link către postare
mmmbbb67

buna seara,

Sunt in Malta si am pierdut placuta de imatriculare din spate, masina e imatriculata in Romania, cum am pierdut'o habar nu am, cred ca pe drum pe aici, cum pot sa fac sa pot trimite pe cineva in tara sa imi ia o noua placuta de imatriculare si de ce acte are nevoie pentru asta va rog ca sa i le pot trimite, cartea de identitate a masini o are in tara dar cum fac cu talonul si actul meu de identitate va rog daca ma puteti ajuta

Link către postare
N3M123

UN AN NOU FERICIT TUTUROR !     Am si eu o situatie un pic mai incalcita. In luna martie 2013 am achizitionat pe persoana juridica o masina de la o societate de leasing.  Dupa achizitionare am avut drept de circulatie 30 de zile timp in care trebuia sa o inscriu. In acest timp am facut autentificarea la RAR(care intre timp a expirat) si am ridicat fisa fiscala de la societatea de leasing. Dar au aparut niste probleme financiare(o poprire pe cont de la ANAF pentru niste taxe restante, probleme cu incasarile unor facturi,....) si n-am mai putut continua demersurile pentru inmatriculaare. Problemele cu fiscul nu sunt total rezolvate,deci nu o pot inca inmatricula definitiv,dar am nevoie de masina chiar si pentru o luna de zile.  Intrebarea mea este,daca ii pot scoate numere rosii,platindu-i asigurarea rca si facandu-i ITP-ul care i-a expirat. Si daca se poat,de cate ori se pot scoate aceste numere? Va multumesc anticipar pentru eventualul raspuns.

Link către postare
CITADELA

@mmmbbb67:

DOCUMENTE NECESARE IN VEDEREA  SOLICITARII UNEI PLACUTE PIERDUTE/FURATE

a.      cerere completata de titular, insotita de declaratia de pierdere placuta – se gasesc la ghiseul de eliberari documente ;

b.      act identitate detinator vehicul, original si copie

c.      copie certificat de inmatriculare

d.      copie carte identitate vehicul (CIV)

e.      contravaloarea  de confectionare a placutei cu numarul de inmatriculare pierdut / furat- se achita la ghiseele de evidenta a vehiculelor

Iar in cazul de fata, si imputernicirea notariala pentru cel care urmeaza sa faca demersurile in Romania; de preferat este ca documentul sa fie intocmit la un consulat al Romaniei. Din cate stiu, in Malta exista doar consulat onorific (nu desfasoara activitati notariale), asa ca cel mai apropiat fiind unul din Italia sau daca vin cei de la Roma in consulat itinerant.

Link către postare
BEHuK

Buna ziua, si eu la fel vreau sa-mi schimb numerele de inmatriculare cu alta combinatie de litere si cifre, citind mai sus sa inteleg ca ii aceeasi procedura ca si in cazul cind pierzi sau deteriorezi placutele se procedeaza la fel ma refer la acte necesare, pe mine ma intereseaza cit timp va fi necesar pentru ca sa mi se elibereze alte placute si certificat de inmatriculare nou(banuiesc ca trebuie sa-mi dea alt certificat de inmatriculare si sa noteze in cartea de identitate a masinii), deci ma intereseaza termenii si pretul sunt din Iasi. 

Merci mult.

Link către postare
25tess

Eliberarea unou noi placute dureaza maxim 2 ore iar noul certificat il vei primi prin posta. Trebuie sa platesti placutele preferentiale si taxa de eliberare a noului certificat.

• Apreciez 1

Link către postare
BEHuK

in cit timp primesc certificatul prin posta, deoarece eu am inteles ca se elibereaza un certificat provizoriu dar cu el nu se poate iesi din tara si eu am nevoie urgenta de a pleca si am nevoie de certificatul in original

Merci pt raspuns

Link către postare
Marius

Nu există certificat de înmatriculare provizoriu. În schimb poți să primești o dovadă înlocuitoare cu care poți circula doar pe teritoriul României.

Link către postare
corvinrex

Salut, am si eu o intrebare, am pierdut placuta de inmatriculare spate, am vorbit cu politistul si a spus sa merg la sectie la 13,30. Pana aici totul e OK. Intrebarea mea este urmatoare: Daca cineva gaseste si inventeaza  ca am lovit si placuta am lasat acolo si am mers mai departe, ce trebuie facut. Acest scenariu am auzit de la un preieten care a patit-o asa...

Link către postare
Marius

Stai fără grijă pentru că în astfel de situații se efectuează cercetări specifice, iar polițistul ce instrumentează cazul știe ce are de făcut pentru clarificarea situației și aflarea adevărului.

Link către postare
casangiualexandru

Buna seara.

tocmai am observat ca am pierdut numarul de inmatriculare din fata masini. Daca am toate aceste acte pe persoana fizica,politia imi poate elibera numarul? precizez ca nu eu sunt proprietarul, acesta fiind plecat din tara. multumesc

Link către postare
adrianPMO

Pentru eliberarea unei noi placute de inmatriculare mergi cu talonul si buletinul la inspectoratul de politie, la colegii de la furturi din auto unde ti se va elibera o dovada dupa ce vei da o declaratie pe propria raspundere ca ai pierdut sau ti-a fost furata placuta. Cu dovada de la ei mergi la un birou de copiat acte unde vei face o cerere de eliberare a unei noi placute cu acelasi nr. de inmatriculare, copie dupa cartea de identitate(buletin), cartea de identificare auto, si dupa talon. Cu aceste documente vei merge la serviciul inmatriculari unde vei depune actele si vei achita suma de 20 lei, urmand ca placuta sa iti fie eliberata dupa circa 2 ore. Sper ca am fost clar si la subiect. O seara buna!

Modificat de adrianPMO

Link către postare
casangiualexandru

Iti multumesc pentru ajutor, daca mai intampin probleme revin.

Link către postare
cod199

Am cumparat recent o masina inmatriculata in romania, din judetul meu de resedinta care insa are placutele de inmatriculare deteriorate. Mentionez ca atat cartea de identitate a vehiculului cat si certificatul de inmatriculare au ramas pe numele respectivului dar sunt in posesia mea. E o ruda si nu am facut contract de vanzare cumparare. La ghiseu trebuie sa completez in numele persoanei respective cererea iar copia dupa actul de identitate trebuie sa fie al dansului? sau pot merge cu documentele in original si copie iar cererea si actul de identitate sa fie in numele meu?. Multumesc anticipat!

Link către postare
Catalin

Poti merge tu, dar trebuie să-ti facă dânsul o procură.

Link către postare
RUSUCAT

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie:

am o masina veche care este in circulatie (inmatriculata) si pe care vreau sa o casez (la REMAT - ca fier vechi).

am achizitionat saptamana trecuta o masina noua (inmatriculata in alt judet).

Masina veche este pe numele meu, masina noua va fi pe numele sotiei.

Dorim ca nr de pe masina veche (care sunt in stare perfecta) sa le punem pe masina noua.

In situatia in care voi face radierea masinii vechi si tot atunci inmatricularea masinii noi (adica predau dosarul si nr de la masina veche si predau si dosarul pt inmatricularea masinii noi). voi mai fi nevoit sa mai achit vreo taxa pentru numere? La urma urmei numerele sunt fizic (nu mai trebuie fabricate din nou), nu sunt indoite sau sterse.

multumesc,

Catalin Rusu

Link către postare
25tess

Vei plati o taxa de rezervare a vechilor nr. de inmatriculare.

Link către postare
superiro

Buna seara.Va solicit ajutorul intr-o problema.Acum ceva timp am cumparat o masina din tara de la noi(Romania).Masina am luat-o cu contract de comodat avand drepturi depline.Momentan sunt in Germania.Si aici a aparut si problema.Am lasat masina intr-o parcare cu plata pentru cateva zile.Azi cand m-am intors sa o iau am vazut ca ambele placute de inmatriculare mi-au fost furate.Am sunat la politie, au venit si mi-au spus ca vor face verificari.Mi-au spus ca imi pot face 2 numere din carton cu care sa circul pe aici si mi-au lasat un numar de dosar in cazul in care voi fi oprit sa arat acest numar politistilor.Intrebarea mea e alta...Eu ma pot duce in tara sa scot alte numere?sau am nevoie de cel trecut in certificat?Propietarul anterior e din Focsani iar eu din Galati.Sau ce ar trebui sa fac in cazul de fata?Domnii politisti mi-au mai spus ca ma pot duce si imi pot scoate numere provizorii de aici , probabil numere de tzol ca sa pot ajunge cu masina in romania insa nu stiu cat de legala e chestia asta pentru ca nu vreau sa ma trezesc ca imi complic situatia si mai tare.As fi recunoscator daca cineva mi-ar putea da un sfat sau sa ma indrepte intr-o directie pentru ca nu stiu cum sa fac.Cu masina nu vreau sa mai circul pana nu reusesc sa imi fac alte placute.

Va doresc o seara buna.

Link către postare
Stefyalina2005

Daca am pierdut o placuta cu numarul de inmatriculare ce pot face,in cazul in care proprietarul masinii ( sotul) nu este in tara? pot scoate eu alta placuta sau trebuie neaparat proprietarul?

Link către postare
25tess

Sotul trebuie sa va trimita o procura pentru a putea solicita eliberarea unei alte placute.

Link către postare
Stefyalina2005

Si unde poate face procura? la notar sau...? ca banuiesc ca trebuie in limba romana scrisa...

Link către postare
Catalin

Cel mai indicat ar fi la ambasadă sau la un consulat, dacă soţul este plecat în străinatate.

Link către postare
superiro

Nimeni nu ma poate ajuta?

Link către postare
athanasie27

Buna seara, am constatat in momentul in care am ajuns acasa, ca imi lipseste placuta de inmatriculare, din fata, a autoturismului, am sunat la serviciul de urgenta, 112, si am facut sesizarea, doamna ma indrumat sa sun la Biroul rutier Timis, de pe raza caruia este domiciliul. Cel care mi a raspuns, a zis sa merg luni la SPIV Iulius Mall, Timidoara.Masina este inmatriculata pe numele sotiei, cu numele de fata, acum 2 zile am trecut pe la dansii, sa schimbat talonul, deoarece au intervenit modificari, schimbare nume la casatorie, si totodata am cerut sa fiu trecut co proprietar in talon, azi am ridicat CIV autoturism, si dovada de curculatie, valabila pana la sosirea noului certificat de inmatriculare. Intrebarea mea este, ce pot face in situatia de fata, mai pot circula cu autoturismul, este nevoie sa ii atasez un nr.provizoriu DIN CARTON, asa cum vad ca se practica, ideea este ca muncesc zilnic si pana pe miercurea viitoare nu pot ajunge la Politie. Iar miercuri cand merg este nevoie si de sotie, sau pot sa rezolv eu problema. Multumesc anticipat !

Link către postare

• Conţinut similar

• Fry
      de Fry
      Buna ziua,
      Va rog sa ma informati daca se poate inmatricula o motocicleta de 125 cc pe numele unui minor de 17 ani, care are permis de categorie A1.
      Dorim sa fie cu numere alb-negru, nu galben-negru (adica pe Primarie).
      Cu multumiri, Fry
    • SimpleCitizen
      de SimpleCitizen
      Buna ziua domnilor!
      Am cumparat o tricicleta micuta (exact ca cea din imaginea atasata) bunicului. Va rog sa ma ajutati cu precizarea incadrarii ei fiindca nu stiu daca trebuie s-o inmatriculez sau bunicul o sa aiba nevoie de orice fel de permis pentru conducerea. Precizez ca are motor electric de 250w si viteza limitata la 25km/h.
      Multumesc pentru ajutorul!

• Adippp
      de Adippp
      Buna ziua! In septembrie 2016 am cumpărat o mașină ,am inregistrat-o la financiar pe numele meu, i-am plătit toate taxele cu privire la înmatriculare (mai puțin rca),după care a trebuit sa plec cu serviciul in afara tarii fara a finaliza procedura de înmatriculare. Nelamurirea este daca pot întâmpina probleme la inmatriculari din cauza ca a trecut acest timp,si am înțeles ca fiscalul ar fi valabil doar 30 de zile... Îmi puteți spune va rog ce probleme pot întâmpina ?
      Va mulțumesc!
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.