Jump to content
POLITISTI.ro

Dan

Obtinerea unor noi placute cu numere de inmatriculare

Postare recomandată

Dan

Procedura pentru obtinerea unor noi placute de inmatriculare deteriorate/furate/pierdute

Comanda placutei/placilor cu nr. de inmatriculare auto se solicita la ghiseele Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor, de pe raza unde isi are domiciliul propietarul autovehiculului prezentand urmatoarele documente:

• cererea solicitantului (reclamaţia de pierder/furt sau dovada din care să rezulte că plăcuţa a fost deteriorată);
  • documentul de identitate (original şi copie);
  • certificatul de înmatriculare (original şi copie);
  • cartea de identitate a vehiculului (original şi copie);
  • dovada de plată a contravalorii noilor plăcuţe cu numere de înmatriculare;

In cazul persoanelor juridice, pe lângă documentele sus-mentionate se solicita:

• procura specială autentificată sau delegaţia precum şi actul de identitate al persoanei delegate;
    • documente care să ateste dobandirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul(copie);

Preturile placutelor de inmatriculare difera in functie de tipul acestora si se achita direct la ghiseu.

Placa tip A - 20 lei/buc. (autoturisme)

Placa tip B - 23 lei/buc. (alte categorii)

Placa tip C - 17 lei lei/buc. (motociclete)

Taxa atribuire combinatie numar de inmatriculare preferential – 45 lei

Taxa pastrare combinatie numar de inmatriculare – 30 lei

Noile placute se elibereaza in termen de 2 ore de la depunerea comenzii, in baza prezentarii documentului de identitate – persoane fizice/delegatiei-persoane juridice si a chitantei de plata a contravalorii placilor. De asemenea, placile deteriorate se prezinta la ghiseu in vederea distrugerii acestora.

• Apreciez 2

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Vip3R

oare daca am numerele pastrate acasa (n-am masina sa le pun) iar placutele sunt deteriorate, tot la SRPCIV cer noi placute? de fapt inlocuirea celor deteriorate

Modificat de Vip3R

Link către postare
eti

Ceri placute noi numai daca inmatriculezi o masina cu respectivul numar, pana atunci ramai cu ele acasa asa cum sunt.

• Apreciez 1

Link către postare
DoDoIonut

Am si eu o problema am o masina sport putin modificata si din cauza de la intercooler nu mai pot pune numaru standart placa tip A.Cum pot face sa iau placuta tip C conform standardului ?

Link către postare
Kayne

nu poti. faci cum faci si pui placuta care trebuie unde trebuie...

Link către postare
Marius

DoDoIonut ai omologare individuala a autoturismului efectuata dupa modificarile aduse?

Link către postare
DoDoIonut

DoDoIonut ai omologare individuala a autoturismului efectuata dupa modificarile aduse?

da totu este omologat,adica toate piesele sunt omologate nu stiu la ce va referiti

Link către postare
Marius

In Romania autovehiculele care circula pe drumurile publice trebuie sa indeplineasca anumite conditii. Una dintre acestea este ca autovehiculul respectiv sa aiba locuri special destinate pentru montarea placutelor de inmatriculare. Asa e legea in Romania.

Nu vad cum ai primit omologare individuala a autoturismului daca masina ta nu mai indeplineste aceasta conditie. Oricum ma indoiesc ca ai solicitat si ai obtinut o omologare individuala a autoturismului.

Omologarea individuala se efectueaza pentru vehiculele rutiere prezentate la RAR, la care s-au modificat caracteristicile constructive.

Link către postare
adriantanasa

Buna ziua,

Pentru furt placute de inmatriculare din Germania care este procedura?

Pana acum am facut urmatoarele:

- am declarat furtul la politia din Rostock - Germania.

- am primit o hartie cu care pot sa circul doar 2-3 zile.

- cei de aici nu pot decat sa-mi dea decat placute provizorii valabile doar pe teritoriul Germaniei, dar mie imi trebuie pentru ca sa pot ajunge in tara.

Pot sa imi "confectionez" niste placute doar ca sa pot ajunge in Romania?

Link către postare
Dan

Nu. Nu îți poți confecționa tu personal alte plăcuțe de înmatriculare. Este ilegal.

Link către postare
adriantanasa

Asta stiu. Se intalneste des practica de a "avea" numere de carton...

Link către postare
geutz

adriantanasa: faci o procura pe numele cuiva din tara, ori la consulatul Romaniei, ori la un notar local (in cazul acesta trebuie si apostilata), o trimiti prin posta sau curier; persoana imputernicita se ocupa de obtinerea de placute noi si ti le trimite in Germania tot prin posta sau curier. Distractia o sa dureze cam doua saptamani (5 zile pana ajunge procura in Romania, o zi maxim doua pana se obtin placutele noi si inca 5 zile pana ajung placutele la tine).

Link către postare
stafffnicu

Buna ziua,

Am cumparat un suport pentru biciclete cu prindere pe carlig. Pentru o mai buna vizibilitate acesta are stopuri si un loc pentru numarul de inmatriculare. Intrebarea este: ce trebuie sa fac pentru a obtine un al 3 numar de inmatriculare pentru acest suport?

Multumesc!

Modificat de stafffnicu

Link către postare
Marius

Depui o solicitare scrisă către șeful Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor însoțită de documentul de identitate (original şi copie), certificatul de înmatriculare (original şi copie), cartea de identitate a vehiculului (original şi copie) și dovada de plată a contravalorii noilor plăcuţe cu numere de înmatriculare.

Link către postare
daviutzu

buna seara!am si eu o problema!in decembrie 2012,mi-au fost furate placutele cu numerele de inmatriculare ale masinii,din parcarea blocului in care locuiesc,in Germania,am anuntat politia,a venit un echipaj,a constatat furtul,au fost date in urmarire,sau ma rog,furate.am trimis documentatia necesara in Romania,inclusiv procura,deoarece nu am putut personal sa ma deplasez pana in tara.mi-au fost eliberate placute noi de inmatriculare,de la serviciul inmatriculari Constanta,placute cu acelasi numar de inmatriculare,ca si cele furate.cand amprimit numerele din tara,am mers sa instiintez politia de aici din Germania,cum ca am primit aceleasi numere,la care mi s-a spus ca nu le pot folosi,date fiind inregistrate fiind furate.ce fac in cazul asta?

Link către postare
25tess

sigur ca le poti folosi ca doar nu esti singurul in situatia aceasta. Doar ca placutele de inmatriculare declarate furate sunt inregistrate intr-o baza date. Daca vei fi oprit sa ai documentele autov si cele de pierdere la tine astfel incat sa poti dovedi ca tu esti proprietarul autoturismului ci nu o persoana care se foloseste in mod ilegal de acele placute de inmatriculare.

Link către postare
daviutzu

chiar astazi am fost la politie,si m-au trimis la un alt coleg din politie,luni,sa vorbesc cu respectivul,pentru ca,cei de astazi mi-au spus ,ca nu le pot folosi.am ramas si eu un pic socat.cum cei din Romania,imi pot elibera aceleasi numere?iar aici ma trezesc ca mi se spune ca nu le pot folosi

multumesc mult!o seara buna!

Link către postare
25tess

in tara in te afli pe sosele au sisteme de supraveghere video care detecteaza automat placutele cu probleme din bazele de date ale politiei, si poate de aici poate aparea problema sa fii oprit ceva mai des.

Link către postare
powerunivers

Am un autoturism inmatriculat in BG mi s-a furat o placuta cu nr, de inmatriculare tocmai cea cu nitul din spate ,am reclamat furtul la POLITIE si astept o dovada sa pot circula pana in Bulgaria sa pot rezolva problema cu placuta .Intrebare < cam toti cei care imatriculeaza masini in BULGARIA spun ca nu se pot scoate alte placute oare este adevarat? am cautat peste tot pe internet si nu gasesc nimic care sa spuna cum este legea in BULGARIA cu placutele ,daca stie cineva sa posteze ,din cate am inteles placutele se fura pentru a comite infractiuni cu alte masini de la cele de gen plinuri de benzina sau mai grav jafuri si alte nebunii .,cine ma poate ajuta la intrebare ii MULTUMESC ANTICIPAT

Link către postare
25tess

trebuie sa te duci cu autoturismul in Bulgaria pentru a ti se putea inlocui placuta de inmatriculare spate si pentru ca aceasta sa iti fie fixata cu acel nit special care se poate aplica doar acolo. Dovada de furt de la politie nu iti da dreptul sa circuli cu autoturismul pe drumurile publice. Iti recomand ca deplasarea in Bulgaria sa o faci cu autoturismul pe platforma. Singura persoana indreptatita sa solicite eliberarea unei noi placute este proprietarul autoturismului, sau o alta persoana, pe baza de procura speciala de la proprietar.

Link către postare
jmk

buna seara!am si eu o problema!in decembrie 2012,mi-au fost furate placutele cu numerele de inmatriculare ale masinii,din parcarea blocului in care locuiesc,in Germania,am anuntat politia,a venit un echipaj,a constatat furtul,au fost date in urmarire,sau ma rog,furate.am trimis documentatia necesara in Romania,inclusiv procura,deoarece nu am putut personal sa ma deplasez pana in tara.mi-au fost eliberate placute noi de inmatriculare,de la serviciul inmatriculari Constanta,placute cu acelasi numar de inmatriculare,ca si cele furate.cand amprimit numerele din tara,am mers sa instiintez politia de aici din Germania,cum ca am primit aceleasi numere,la care mi s-a spus ca nu le pot folosi,date fiind inregistrate fiind furate.ce fac in cazul asta?

Salut ,

Imi poti spune te rog in detaliu toate actele pe care le-ai trimis acasa si toate demersurile facute de persoana din tara pentru obtinerea noilor numere ?

Link către postare
andrei200920

salut, am si eu o problema cu placutele de inmatriculare, sunt inmatriculate pe alt judet si vreau sa la schimb pe judetul in care sunt. ce acte necesara imi trebuie si unde sa ma duc sau daca trebuia sa mai platesc ceva ? 

cu stima .

Link către postare
25tess

In primul rand trebuie sa ai domiciliul pe raza noului judet.

Vei avea nevoie de urmatoarele:

-taxa de emitere a noului certificat de inmatriculare ( se plateste la BCR sau CEC , 37 lei)

-vei fi nevoit sa platesti la ghiseu noile placute de inmatriculare.

-se mai completeaza o cerere pe care o gasesti la birourile de copiat acte din jurul Serviciului Inmatriculari.

Link către postare
andrei200920

iti multumesc mult pentru ajutor !!!

Link către postare
Elvis

Andrei trebuie sa mai faci si dovada ca ai fost luat in evidenta de cei de la taxe si impozite.

Link către postare

• Conţinut similar

• Fry
      de Fry
      Buna ziua,
      Va rog sa ma informati daca se poate inmatricula o motocicleta de 125 cc pe numele unui minor de 17 ani, care are permis de categorie A1.
      Dorim sa fie cu numere alb-negru, nu galben-negru (adica pe Primarie).
      Cu multumiri, Fry
    • SimpleCitizen
      de SimpleCitizen
      Buna ziua domnilor!
      Am cumparat o tricicleta micuta (exact ca cea din imaginea atasata) bunicului. Va rog sa ma ajutati cu precizarea incadrarii ei fiindca nu stiu daca trebuie s-o inmatriculez sau bunicul o sa aiba nevoie de orice fel de permis pentru conducerea. Precizez ca are motor electric de 250w si viteza limitata la 25km/h.
      Multumesc pentru ajutorul!

• Adippp
      de Adippp
      Buna ziua! In septembrie 2016 am cumpărat o mașină ,am inregistrat-o la financiar pe numele meu, i-am plătit toate taxele cu privire la înmatriculare (mai puțin rca),după care a trebuit sa plec cu serviciul in afara tarii fara a finaliza procedura de înmatriculare. Nelamurirea este daca pot întâmpina probleme la inmatriculari din cauza ca a trecut acest timp,si am înțeles ca fiscalul ar fi valabil doar 30 de zile... Îmi puteți spune va rog ce probleme pot întâmpina ?
      Va mulțumesc!
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.