• 0
Raul1122

Teapa pe OLX

Întrebare

Bună

Am luat o teapa pe site-ul olx.

Am avut de vânzare un Samsung galaxy s4 și am vrut sa cumpăr un Samsung galaxy s5. Mi-a scris un domn dacă doresc sa fac schimb și sa îi mai dau diferența eu acceptând.

Dansul mi-a spus sa procedam asa:

Sa îi trimit telefonul meu s4 cu fan curier și la ramburs sa trec "ridicare cu predare telefon" și sa îi pun diferența de bani în colet am vorbit cu dansul la telefon intreband-ul zeci de detalii despre telefon. Zis și făcut, a ajuns coletul la el m-am sunat ca este în regula și ca mi-a pus telefonul. Surpriza mea când a ajuns coletul meu mi-a trimis tot un s4 cu o folie deasupra care sa ascundă zgârieturile și cu defecte tehnice.

Întrebarea mea este:

Pot face ceva în acest caz pe baza convorbirilor telefonice și a-l datelor care le am de la fan curier?

Mulțumesc.

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

118 răspunsuri la această întrebare

• 1

Poți să-l acționezi în judecată.

0

Link către postare

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• 0

Da, poți sa te adresezi unei instanțe de judecată, pt ca este un litigiu civil.

1

Link către postare
  • 0

Exact cum a zis colegul, singura sansa e instanta, insa cu un avocat bun, parerea mea e ca "te cam face". Adica, vezi tu exprimarea aia "ridicare cu predare telefon", e interpretabila. El o sa spuna ca ti-a dat telefon, asa cum ai cerut si ca asa ati convenit, schimb pe schimb, si ca, eventual stiai si despre zgarieturi. E cam greu.

0

Link către postare
  • 0

Deci în mare parte nu rezolv nimic

Deci în mare parte nu rezolv nimic

0

Link către postare
  • 0

De unde să ştim noi ce vei rezolva?

Noi doar te asigurăm că poliţia nu e moaşe comunală şi nu trebuie să rezolve astfel de probleme. E un litigiu civil care te priveşte strict pe tine şi cel cu care ai făcut trocul.

Îţi dorim succes în demersurile tale.

0

Link către postare
  • 0

Am cumparat de pe OLX o pereche de incaltaminte si mi-am cam luat TEAPA.La deschiderea coletului papucii erau prea mari si folositi.
Am vorbit cu vanzatorul si a zis sa trimit coletul inapoi ca el imi schimba perechea.Ce pot face ?Sa trimit coletu dar daca trimit pot ramane si fara papuci si fara bani.Banii nu cred ca se mai pot recupera dar macar papucii sa fie ok?(Am atat poze cu incaltamintea roasa cat si poze cu convorbirea cu acesta + datele vanzatorului(unde locuieste nume prenume numar telefon si adresa mail)Nu am factura sau bon fiscal.Ce pot face??
Va multumesc!

0

Link către postare
  • 0

Poți merge la instanta sau poți trimite papucii înapoi.

0

Link către postare
  • 0

Buna ziua, va salut!Am o problema pentru care v-as ruga mult sa ma puteti ajuta, daca se poate! :) De curand am dorit sa achizitionez un telefon de pe olx in valoare de 350Ron , iar domnul cu care am vorbit tot ce era de vorbit , de la livrare pana la ce s-ar intampla daca-mi trage tzepe, (tocmai mi-a si dat tzeapa)era un domn foarte serios , nici pe departe tzepar, ok zis si facut, stabilesc tot cu el , livrare prin Posta Romana cu ramburs, imi vine coletul, platesc, ridic coletul..acasa constat ca in loc de telefonul dorit(un S3) primesc doua telefoane antice deja care nu valorau mai mult de 50 ron ambele, nefunctionale totodata.Ok, sun inapoi, mi-a raspuns si de aici incepe negarea propiu-zisa  , ca nu are cum sa fie asa, ca daca s-a intervenit asupra coletelor, ca daca am pus eu acele telefoane acolo in scopul de a castiga bani pe spatele lui, eu i-am cerut sa-mi restituie inapoi banii si sa-si ia coletul, deci am discutat cel mai amabil cu el..chiar daca se purta ca un "orb" in fata unei vitrine de magazin.Coletul l-am trimis inapoi exact odata cu mandatul de bani pe care l-am platit pentru colet, deci coletul si banii pentru colet platiti de mine s-au intors la el.Am sunat la dna.de la posta de la ei si mi-a zis ca incearca sa discute cu el si daca o sa coopereze bine bine, daca nu asta e.Eu ce as mai putea face in cazul asta ..desi m-am trezit tarziu pt plangere, insa eu cred ca e un om corect,dar nu.Astazi urmeaza ca tipul sa-si ridice mandatul de bani..insa coletul o sa treaca el sa-l ia (exact cum m-ar lua pe mine un BMW X6 la ocazie, adica niciodata).Ma puteti indruma sa fac ceva? Tin sa mentionez ca i-am spus ca-l reclam la politie.Multumesc

0

Link către postare
  • 0

Tu ai vrut sa cumperi un obiect la jumatate din pretul de piata, fara sa te interesezi daca produsul e furat, caci pretul il stiai.

Celalalt iti pune in pachet 2 vechituri.

Cu ce vrei sa te ajute politia?

Mergi in instanta!

Si acolo o sa ai probleme, ai aruncat toate dovezile pe care le ai (asta daca spui adevarul, caci de la tine stim numai adevarul tau)

Sfaturi:

1. Nu mai cumpara obiecte la pret mult mai mic decat pretul pietei. Exista un motiv pentru care cineva o face.

2. Data viitoare cand mergi la posta, DESFACI PACHETUL ACOLO, eventual cu martori si faci si pozele.

3. Comunicarea cu vanzatorul sa fie si prin scris, scrisoare, email etc, in care se descrie tra nzactia cu obiect cu serie, numar etc

Toate astea te vor ajuta in curte sa-ti recuperezi paguba.

Te astepti ca politia sa trimita mascatii peste el, numai pe baza a ceea ce declari tu aici? Vezi-ti de treaba.

Doua sfaturi:

1. Strange-ti bani si cumpara-ti un telefon adevarat.

2. Mananca peste, am inteles ca te face mai destept

1

Link către postare
  • 0

Să înţelegem şi noi, ai plătit contravaloarea coletului şi după l-ai trimis înapoi?

0

Link către postare
  • 0

Da, am platit contravaloarea coletului, iar apoi dupa un anumit timp de cateva minute am discutat cu vanzatorul, apoi abia pe ziua de Luni am trimis coletul inapoi..deci a plecat si cu mandatul de bani (contravaloarea). Si n-am cerut sa "se trimita mascatii pe el", e prima data cand mi se intampla , am fost convins de produs, mi sa prezentat atat poze cat si argumente concise.Multumesc pentru ajutor, desi stiu care e rolul politie, asta nu inseamna ca ar trebui sa fiu exclus de la categoria "Neinformati".

0

Link către postare
  • 0

Uşurel, să nu-ţi plesnească vreo venă, nu te impancienta aşa. Citeşte mai mult pe aici înainte să te aprinzi aşa.

Cezar nu este poliţist, iar omul şi-a spus părerea ca simplu cetăţean. Nu trebuie să te oftici aşa rău.

0

Link către postare
  • 0

Ok, am inteles, nu m-am impacientat deloc, daca asta am dat de inteles..insa am cerut doar un sfat aparent banal ,pana la urma urmei in comparatie cu probleme mult mai grave pe lumea asta, problemele de genul sunt obisnuite, intr-un fel :) Multumesc

0

Link către postare
  • 0

În situaţia asta, dacă individul a trimis alte produse decât cele pentru care v-aţi înţeles iniţial, poţi depune o plângere la poliţie. Teoretic poate fi angajată răspunderea penală, dacă există probe.

0

Link către postare
  • 0

Mai oameni buni nu ati vazut ce au patit si altii? Tot mai aveti incredere? Data viitoare cand mai cumparati de pe anumite site-uri sa vi le trimita prin curier cu verificarea coletului la primire si plata dupa verificare.

0

Link către postare
  • 0

Se pare ca tipul s-o speriat si are de gand sa restituie inapoi banii .Multumesc mult pentru sfaturi.:D

0

Link către postare
  • 0

Sper să-ţi recuperezi banii şi să-ţi fie învăţătură de minte pentru viitor. Tu nu ai făcut nimic altceva decât să îngreunezi şi mai mult posibilitatea strângerii unor eventuale probe în eventualitatea în care depui o plângere la poliţie. Cu alte cuvinte, te-ai grăbit să-i trimiţi corpul delict înapoi individului, adică principala probă prin care se poate dovedi că nu ţi-a trimis ceea ce trebuia. Cred că nici cel mai tare avocat nu-l putea ajuta mai bine decât ai făcut-o tu.

1

Link către postare
  • 0

Se pare ca tipul s-o speriat si are de gand sa restituie inapoi banii .Multumesc mult pentru sfaturi. :D

Fericire = Realitate - Asteptari

Asteapta sa vezi banii inapoi intai. Pana atunci strange probe, emailuri, scrisori, hartia de la posta etc.

Peste tot in lume se intampla.

Scrie formula fericirii de mai sus pe pereti si revizuieste-ti-o de fiecare data cand trebuie sa iei o decizie.

Sotia mea a muncit la o firma "onorabila" o luna si s-a trezit ca cecul cu care a fost platita, nu avea acoperire, drept urmare, banca si-a recuperat banii din contul meu si am luat si o amenda.

Cum am spus, peste tot se intampla.

1

Link către postare
  • 0

Bună seara. Am și eu o problemă, mă puteți ajuta va rog?

Am comandat de pe OLX o placa de bază pentru iphone 5, am vorbit cu omul și părea de încredere, a spus că nu are defecte. Când am primit placa de bază, era stricată (blocată în iCloud). Coletul l-a trimis prin Cargus. Mai pot recupera banii? 450 de lei. Mai am mesajele de la el și probabil și Cargus trebuie sa aibă datele lui.

0

Link către postare
  • 0

Cu ce vrei să te ajutăm noi?

0

Link către postare
  • 0

Faptul ca e blocata in Icloud nu o face defecta, e perfect functionala. Doar ca telefonul din care provine este furat. Simplu.

1

Link către postare
  • 0

Printr-un răspuns,este vreo metoda sa recuperez banii?

Printr-un răspuns,este vreo metoda sa recuperez banii?

0

Link către postare
  • 0

Da, singura modalitate este să-l acţionezi în judecată pe vânzător şi să dovedeşti în faţa instanţei de judecată că acesta nu a respectat înţelegerea dintre voi.

Astfel de situaţii sunt litigii de natură civilă, iar poliţia nu are competenţe pentru soluţionarea lor.

0

Link către postare
  • 0

Buna ziua . Ma numesc Laurentiu . De curand am vizitat sit-ul olx si am vazut un anunt cu "samsunga galaxy s2 "la pretul de 200 de lei . Am vorbit cu vanzatorul si mi l-a trimis prin posta . Cand a ajuns coletul in cutie era o placuta nu stiu de la ce cu diferite componente , oricum nu era ceea ce voiam eu si ce discutasem cu vanzatorul . In vine . Am adresa vanzatorului si numele lui . Ce pot face ? In caz ca ma duc la politie si depun o plangere ce se poate rezolva .Imi pot recupera banii sau nu ? . Ce pateste acuzatul ?  Ce dovezi am nevoie pentru a putea dovedii ca am fost inselat ?

Sper sa mi se raspunda la intrebare, defapt la toate intrebarile. Mult resprect acestui forum si oamenilor care raspunde acestor intrebari !!!! 

0

Link către postare
  • 0

Incearca sa citesti acest topic de la inceput.

Nu iti ia mult timp.

0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.