Jump to content
POLITISTI.ro

Marius

Radierea din evidenta a vehiculelor

Postare recomandată

mihaelafit

buna..am vandut masina si am radiato de la financiar..mai este nevoie sa o radiez si de la politie?..multumesc

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Această publicitate este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

25tess

Pentru mihaidav

-actele autoturismului,placutele de inmatriculare, autorizatia de reparatie sau orice alt document in care sunt consemnate avariile autoturismului.

Pentru mihaelafit

-da este nevoie sa radiezi masina si din evidentele Serviciului public comunitar inmaticulari vehicule care este o institutie aflata in subordonarea prefectului si nu are legatura cu politia.

Link către postare
ssebaraul

Daca o masina se vinde si cumparatorul vrea sa o dezmembreze, ca sa nu am probleme ulterioare care sunt pasii?

Link către postare
25tess

Daca vrea sa o dezmembreze mai intai radiaza autoturismul din evidente.

Link către postare
ssebaraul

dar pentru vanzator care sun oligatiile in afara sa o scoata din evidente de la finante ?

multumesc mult pentru promptitudine

Link către postare
25tess

Bine ar fi sa o radieze si din evidentele Serviciului Public Comunitar Inmatriculari Vehicule.

Link către postare
ralusi

Buna ziua! Am vandut luna aceasta o masina, am scos-o de la administratia financiara pe baza contractului de vanzare cumparare  iar acum cumparatorul refuza sa o inmatriculeze la politie pe numele lui si circula cu talonul si numerele mele. Mentionez ca i-am dat talonul si cartea de identitate a masinii. La fisc nu mai este pe numele meu, cum as putea sa o radiez de la politie fara actele necesare in original, doar copii, si fara placute de inmatriculare?

Link către postare
Catalin

Trebuie să te adresezi instanţei de judecată. Maşinile nu se înmatriculează/radiază la/de la poliţie. Instituţia care se ocupă cu aşa ceva este una separată, ce nu are legătură cu Poliţia Română încă din 2002.

Link către postare
ralusi

Multumesc frumos! Si cam care ar fi sansele de radiere prin aceasta procedura? Cumparatorul circula legal cu masina dupa cele 30 zile de la contractul de vanzare cumpare?

Link către postare
Marius

Faptul că individul care a cumpărat maşina de la tine nu respectă termenul de 30 zile pentru transcrierea dreptului de proprietate constituie contravenţie (o simplă amendă), iar dacă acesta primeşte o asemenea sancţiune nu te ajută cu nimic, pentru că aplicarea acestei sancţiuni nu radiază maşina din evidenţele Direcţiei Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor.

Pentru a radia maşina ai nevoie de o hotărâre a instanţei de judecată. Numai în baza unui asemenea document se poate radia ori transcrie dreptul de proprietate asupra autoturismului în evidenţele Direcţiei Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor când cumpărătorul refuză să solicite acest lucru.

Link către postare
vladcostan

Termenul de 30 de zile se aplica si daca inregistrez autovehiculul la primarie ca sa platesc impozit, si il inmatriculez dupa 2-3 luni?

Evident, pana la inmatriculare, nu circul cu el pe drumuri publice, doar pe camp(e vorba de un atv).

Link către postare
apocalipse

Termenul de 30 de zile se aplica de la momentul instrainarii vehiculului  adica data contractului de vanzare cumparare. Mai mult proprietarul din acte, adica vanzatorul, inscrie pe partea din spate a certificatului de inmatriculare "Instrainat catre............, la data de ................, si semnatura". Daca nu circulati pe drumul public nu vi se poate retine certificatul de inmatriculare, insa obligatia dvs., de a inmatricula atv-ul in 30 de zile de la cumparare, exista!

Link către postare
Dozer

Radierea in cazul scoaterii definitive a vehiculului din Romania (export)

• Cererea solicitantului;
  • Actul de identitate al solicitantului in original şi copie;
  • Certificatul de inmatriculare;
  • Plăcuţele cu numărul de inmatriculare;
  • Cartea de identitate a vehiculului in original şi copie;
  • Documentul care atestă exportul vehiculului (document vamal romanesc de export / document străin vamal de import / document de inmatriculare in străinătate / sau alte inscrisuri oficiale străine din care rezultă exportul sau inmatricularea in străinătate);
  • Certificat de radiere - 3 exemplare;
  • In cazul persoanelor juridice vor fi depuse documentele care să ateste dobandirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, in copie (de exemplu certificat inregistrare la Registrul Comerţului), precum si imputernicirea reprezentatului legal al acestora;
  • Se poate da curs radierii şi fără Cartea de Identitate a vehiculului, certificatul de inmatriculare şi plăci dacă se face dovada că acestea au fost reţinute de autorităţile străine la inmatriculare;
  • Procură specială autentificată de notarul public, in cazul in care documentele se depun de o altă persoană decat titularul

Un contract de vanzare-cumparare s-ar putea incadra la acel punct(cel cu rosu)?

Practic, sunt persoana fizica, sunt stabilit in alta tara(Germania), detin autovehicul inmatriculat in Romania si as dori sa-l vand(de preferat in strainatate, datorita incomoditatii de a aduce autovehiculul inapoi in Romania pentru vanzare)...insa am fost contactat de multe persoane de prin alte parti ale Europei(de exemplu Serbia, Franta, Polonia).

Cum as putea proceda, astfel incat sa ma asigur ca pot radia dupa vanzare masina?

Multumesc anticipat!

Modificat de Dozer

Link către postare
onutz91

Buna ziua,

Eu locuiesc in Germania de un an de zile si a trebuit sa imi inmatriculez masina (aveam numere de Romania) aici in Germania. Astazi am fost cu toate actele, am predat la biroul lor de inmatriculari talonul, cartea masini si numerele de RO si ei mi-au dat actele pentru noile numere germane. 

Mi-au dat o hartie prin care specifica ca masina este inmatriculata acum in Germania si ca au retinut ei numerele, talonul si cartea masini. Acest act este suficient pentrua radia masina din Romania? 

Va multumesc!

Link către postare
Marius

Pentru radiere în cazul scoaterii definitive a vehiculului din România ai nevoie:

•     Cererea solicitantului;
  •     Actul de identitate al solicitantului în original şi copie;
  •     Documentul care atestă exportul vehiculului (documentul primit de la autorităţile germane);
  •     Certificat de radiere - 3 exemplare se găseşte la biroul de copiat acte sau primeşti de la ghişeu
  •     În cazul persoanelor juridice vor fi depuse documentele care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, în copie (de exemplu certificat înregistrare la Registrul Comerţului), precum şi împuternicirea reprezentatului legal al acestora.

Link către postare
onutz91

Multumesc frumos pentru raspuns !

O seara frumoasa !

Adrian

Link către postare
cristianntz

Buna ziua,

Am inmatriculat masina acum 2 ani in Germania dar in nestiinta de cauza nu am radiat-o in Romania.

Anul asta ma duc in tara sa o radiez si as vrea sa stiu daca exista riscul sa imi fie confiscata masina in cazul in care ma opreste politia.

App. Stiu ca daca platesc impozit in Germania nu trebuie sa mai platesc impozitul in Romania ( in momentul de fata apar cu datorii pe anul 2013 si 2014 ).

Trebuie sa platesc impozitul pentru a radia masina?

Link către postare
Edy2014

Buna ziua, v-as ruga sa ma ajutati cu un raspuns/solutie ptr urmatoarea situatie: am cumparat o masina de la o firma de leasing din Romania  pe care intentionez sa o daruiesc/vand mamei mele in R.Moldova ( eu avand dubla cetatenie Roman-Moldovean). Momentan masina nu est inmatricultat pe numele meu (am doar actul de cumparare).Dovada proprietatii este doar contractul de vanzare-cumparare cu firma de leasing. Am solicitat informatii atat in Romania cat si in R.Moldova cum as putea sa instrainez autovehiculul si am primit raspuns ca trebuie sa inmatriculez masina in Romania si abia dupa ce intocmesc un contract de vanzare cumparare in Moldova si noul proprietar inmatriculeaza masina in R.Moldova ma pot intoarce si radia masina din Romania cu documentele justificative. In R.Moldova insa nu poate fi inmatriculata masina daca nu este deja radiata din Romania. Este suficient un contract de vanzare cumparare realizat in R.Moldova ca act justificativ de export? AM inteles ca ar trebui sa fac si un act vamal de import in R.Moldova

In plus am inteles ca pot sa o vand parintilor in romania (fara sa o mai inmatriculez pe numele meu) si apoi ei trebui sa mearga pana la vama , sa faca actele necesare (export-import) si apoi sa revina pentru radiere

Care este Solutia cea mai simpla de rezolvare a acestui caz?In cazul in care inchei contractul de vanzare cumparare pe teritoriul Romaniei cu mama mea, cum putem scoate masina din tara pentru a o inmatricula in R.Moldova?

Link către postare
Marcustorm

Am achizitionat o masina din germania de la un intermediar si ulterior nu mi a placut astfel am dat o mai departe. In urma vanzarii am ramas cu actul de vamzare cumparare si nu stiu cum sa procedez mai departe.... !?

Link către postare
ElenaIuliana87

Buna ziua,

Sper sa ma indrumati cum as putea rezolva urmatoarea situatie:

- in data de 29.01.2015, am primit o amenda de la CNADNR pentru lista rovinietei.
Problema pe care o intampin este urmatoarea:
- autoturismul pentru care am luat amenda a fost vandut in august 2011. Tot atunci l-am scos si de la Administratia Financiara (radiat fiscal).
- din pacate nu mai am nici un document care sa ateste vanzarea respectiva.

Din ce inteleg, avand in vedere ca masina este inca pe numele meu, ca persoana care a cumparat masina circula cu ea fara sa o fi trecut-o pe numele lui, deci CVC a fost facut in august 2011, iar pe talon am scris "instrainat catre...in data de ...etc".

Avand in vedere ca inca mai stiu seria de sasiu, am verificat pe CEROM si am vazut ca masina are RCA valid, dar cand am verificat pentru ITP am vazut ca este expirat din 19 dec. 2014.

Intrebarile mele sunt urmatoarele:

- cum nu a vazut nimeni pana acum ca pe talon scrie instrainat si, desi obligaria persoanei respective era sa isi inregistreze masina pe numele lui in 30 zile, nu a facut acest lucru. Daca ITP-ul a expirat in 19 dec 2014, inseama ca el a mai facut un ITP in 19 dec 2012, desi pe talon atunci scria ca este instrainata.

- cum as putea sa anunt la politie ca masina nu mai este la mine daca am doar certificat fiscal de la administratia fiscala ca masina nu mai este la impozit pe numele meu.

De asemenea, credeti ca am vreo sansa de a solicita Directiei Taxe si Impozite o copie de pe dosarul de radiere din 2011?

NU as vrea sa ma mai trezesc cu inca o amenda de la CNADNR (pe acesta am horatat sa o platesc pentru a plati doar 1/2, avand in vedere ca nu o pot contesta pentru ca nu mai am CVC) si nu as vrea sa ma trezesc cu executare silita.

Va rog tare mult sa ma ajutati cu un sfat pentru aceasta situatie pentru ca sunt intr-un mare impas :(( :((((.

Multumesc mult,

O zi buna

Link către postare
Catalin

- cum nu a vazut nimeni pana acum ca pe talon scrie instrainat si, desi obligaria persoanei respective era sa isi inregistreze masina pe numele lui in 30 zile, nu a facut acest lucru. 

Dacă te referi la Poliţia Rutieră când întrebi dacă a văzut sau nu cineva, atunci trebuie să ştii că în general conducătorii auto sunt opriţi atunci când greşesc. Dacă cel ce conduce în prezent maşina circulă corect, sanşele să fie oprit sunt extrem de reduse. 

- cum as putea sa anunt la politie ca masina nu mai este la mine daca am doar certificat fiscal de la administratia fiscala ca masina nu mai este la impozit pe numele meu.

Nu ai de ce să anunţi poliţia, pentru că înmatriculările şi radierile nu mai au nicio legătură cu Poliţia Română încă din anul 2002. 

Link către postare
Marius
De asemenea, credeti ca am vreo sansa de a solicita Directiei Taxe si Impozite o copie de pe dosarul de radiere din 2011?

Poliţia Română nu are atribuţii şi competenţe privind operaţiunile de impunere, colectare şi/sau încasare a taxelor, impozitelor ori alte venituri la bugetele locale sau a celor extrabugetare. Instituţia abilitată în problema expusă de tine este Primăria.

Ca urmare, problemele referitoare la certificate sau vize fiscale, taxe, impozite şi aşa mai departe nu au nicio legătură cu activitatea noastă. Trebuie să te interesezi la autorităţile locale pentru astfel de probleme.

Pentru a rezolva problema pe care o ai, trebuie să-l acţionezi în judecată pe cel care a cumpărat maşina de la tine şi nu a perfectat documentele, solicitând instanţei de judecată ca prin hotărârea pe care o va pronunţa să dispună transcrierea dreptului de proprietate.

Nu e treaba poliţiei să alerge, să-i caute şi să-i oblige pe cei care nu îşi perfectează documentele de vânzare cumpărare, pentru că acest lucru e un litigiu de natură civilă între cele două părţi (vânzător şi cumpărător) ce excede sfera de competenţă a Poliţiei Române.

Atât timp cât maşina se află încă pe numele tău, eşti pasibilă să încasezi amenzile pentru taxa de drum.

Link către postare
ElenaIuliana87

Va multumesc tuturor pentru raspuns. Stiam oarecum de la inceput ca nu este de competenta Politiei Romane, insa voiam sa aud o parere si ce as putea face si din partea Politiei Romane. Am mai citit pe internet si am aflat ca as putea solicita copia de pe dosarul de radiere de la Finante, iar dupa ce am aceste documente, trebuie sa il actionez in instanta pe cumparator (asa cum mi-a dat Marius ca solutie mai sus) si de asemenea pot sa merg la Serviciul de Inmatriculari auto si sa anunt acolo, pe baza de documente, ca masina nu mai este pe numele meu. Si astfel este trecut in baza de date acest lucru. Sper sa fi inteles bine. Va multumesc inca o data pentru raspuns si va doresc o seara buna.

Link către postare

• Conţinut similar

• Razvygolf
      de Razvygolf
      am trecut dupa ce s-au aprins luminile de la calea ferata si nu am dat permisul agentului de circulatie
      am facut contestatie
      am pierdut procesul 
      stiu ca 3 luni trebuie sa astept fara drept de conducere
      dar am auzit ca se adauga o luna daca nu predai permisul
      si am mai auzit ca se adauga o luna daca pierzi procesul
      3 luni ii pedeapsa cat se prelungeste daca nu am predat permisul si am pierdut procesul?
      multumesc!
    • puya78
      de puya78
      Figurez in evidenta cu 2 caiete pregatire profesionala. inregistrate in 2006.secret de serviciu...si sincer nu mai stiu unde sunt...având in vedere timpul trecut de atunci..Stiti cumva ce pot păți pentru pierderea acestora? Ce ma sfatuiti sa fac?
    • Releu
      de Releu
      Buna ziua domnilor! Sunt un simplu cetatean care respecta politia, politistii si in general institutiile statului, insa care e profund dezamagit de Politia Locala, in speta cea din Pitesti. In toamna anului trecut, in timp ce eram cu un prieten de-al meu, pe o banca aferenta blocului in care acesta locuieste, ce-i drept la o ora destul de tarzie, am fost amendati pentru tulburarea linistii publice. Asta desi purtam un dialog civilizat intre noi, nu consumam si nici nu consumasem in prealabil bauturi alcoolice si am fost extrem de cooperanti. Domnii agenti au venit la noi, s-au prezentat si ne-au cerut sa ne identificam, iar dupa ce am facut acest lucru ni s-a adus la cunostiinta ca vom fi amendati pentru tulburarea linistii publice. In acel moment am ales sa sunam la 112 si sa cerem interventia Politie Romane care ne-au transmis ca NU trebuia sa ne legitimam si sa le transmitem ca nu ii recunoastem ca fiind politisti nefacand parte din MAI. In orice caz ne-am trezit cu amenda acasa pe care de altfel am contestat-o in instanta, contestatia fiind respinsa. Tin sa precizez ca NU aveau niciun martor si NU au avut absolut nicio dovada. Acum cateva zile am patit aceeasi chestie. Din nou am fost amendat exact in acelasi fel. Ce am de facut? Pot sa refuz sa ma legitimez si sa ii rog sa cheme un echipaj al Politiei Romane? Sau cum as putea sa ma protejez impotriva acestor abuzuri? Va rog mult sa ma ajutati! Stiu ca este un forum pentru politisti, dar am toata increderea ca vreti ca legea si cetateanul sa fie respectati.
  • Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii în Politica de confidenţialitate.